Dziewczyny, do boju!

Sport to pokłosie pasji. By w pełni się nim cieszyć, niezbędna jest świetna zabawa, zdrowa rywalizacja i przestrzeganie reguł, w tym złotej zasady fair play. Gra w piłkę nożną to aktywna nauka dyscypliny, uczciwości i równości. Dzięki tym wartościom budujemy zdrowe, trwałe i mocne więzi międzyludzkie, oparte na wzajemnym szacunku, które tworzą ład w świecie pełnym chaosu. Dlaczego to wszystko ma być nieosiągalne dla dziewczyn? Powszechnie wiadomo, że ponad 100 lat temu to kobiety były łączone z piłką nożną. Co ciekawe, na świecie coraz chętniej wracamy do podziwiania utalentowanych pań na boisku. Przykładem jest Anglia, gdzie damskie rozgrywki śledzi nawet 80 tysięcy kibiców na stadionach.

To nie musi być gra profesjonalna. Piłka nożna może stać się dla dziewczyn formą spędzania wolnego czasu, spotkaniem z przyjaciółkami, dbaniem o siebie czy nastoletnią zajawką. Każdy powód jest dobry, by wbiec na boisko i czerpać satysfakcję z gry – niezależnie od płci. Warto dodać dziewczynom mocy i sprawić, by na boisku czuły się równie swobodnie jak chłopcy. Wszystko to poruszają działania PZPN, w tym inspirująca kampania „Dziewczyny. Drużyna nie tylko na boisku”.

Dziewczyński dream team

Celem kampanii jest udowodnienie, że piłka nożna bez względu na płeć pomaga zawiązać trwałe przyjaźnie, zdobyć niezwykłe życiowe doświadczenia i przydatne umiejętności. Wszystkie informacje można odnaleźć na stronie. Dla dziewczyn i ich rodziców są dostępne m.in. mapy z ofertą piłkarską w całej Polsce, lista kontaktowa do osób odpowiedzialnych za piłkę nożną kobiet w danym regionie, a także tematyczne poradniki.

Fot. Wiktoria Łabędzka/ Wielkopolski ZPN
Fot. Wiktoria Łabędzka/ Wielkopolski ZPN

Projekt „Dziewczyny. Drużyna nie tylko na boisku” zmienia stereotypowe postrzeganie roli kobiet w świecie sportu. Dotyczy to też spojrzenia rodziców, którzy dzisiaj nie zawsze wystarczająco wspierają swoje córki. Ich wątpliwości zostają rozwiane. Zaczynają doceniać piękno futbolu również w kobiecej odsłonie i motywować swoje pociechy.

Wybiegane (piłkarskie) marzenia

Równie ważny w propagowaniu młodzieżowej piłki nożnej jest organizowany od ćwierćwiecza Puchar Tymbarku. Wyjątkowe święto sportu gromadzi młodych pasjonatów tej dyscypliny, którzy mogą rozwinąć swoje umiejętności, zmierzyć się z rówieśnikami i cieszyć niezwykłymi nagrodami, takimi jak finał rozegrany na PGE Narodowym czy spotkanie z reprezentacją Polski. Największy w Europie turniej piłkarski dla dzieci od wielu lat wychowuje przyszłe reprezentantki i reprezentantów Polski. Do 31 stycznia trwają zapisy do jego jubileuszowej, XXV edycji – wystarczy wejść na stronę turnieju i zgłosić drużynę! Inicjatywa jest kierowana do szkół, jednak zgłoszenia mogą dokonać również rodzice. To doskonały początek fascynującej przygody z piłką nożną.

Fot. Łukasz Grochala/ Cyfrasport/ Puchar Tymbarku
Fot. Łukasz Grochala/ Cyfrasport

Puchar Tymbarku to wiele inspirujących historii. W Chorzowie jedna z zawodniczek nie miała szkolnej drużyny. Z rodzicami zainteresowała turniejem nauczyciela wychowania fizycznego, a później wspólnie zachęcili koleżanki z klasy do udziału w rozgrywkach. Utworzony zespół wygrał w swojej kategorii, a obecnie z drużyny, w której tylko jedna zawodniczka z dziesięciu grała na co dzień w klubie piłkarskim, tylko jedna nie uczęszcza obecnie na regularne treningi. Wystarczy odrobina odwagi i dużo pasji, by dziewczyny czerpały z tego sportu pełnymi garściami i osiągały wspaniałe sukcesy!

Kobiece inspiracje – Nina Patalon i Ewa Pajor

Obok tych nazwisk nie można przejść obojętnie. Ambitne piłkarki z mocą zapisały się na kartach historii polskiej piłki nożnej i z pewnością stały się wzorem do naśladowania – szczególnie dla marzących o tym sporcie kobiet. Co je łączy? Ogromna pasja, imponująca determinacja oraz… Puchar Tymbarku. Nina Patalon to prawdziwa pionierka: pierwsza w Polsce trenerka z licencją UEFA Pro (najwyższą możliwą kwalifikacją do uprawiania tego zawodu), pierwsza kobieta-selekcjonerka reprezentacji piłkarskiej, a także wieloletnia ambasadorka turnieju. Jak nikt inny reprezentuje przykład utalentowanej kobiety w sporcie zdominowanym przez mężczyzn. Aktywnie propaguje damską odsłonę piłki nożnej w Polsce i zachęca dziewczynki do uprawiania tego sportu – zarówno w formie ciekawych zajęć dodatkowych, jak i w pełni profesjonalnie. Trenerka w tym procesie podkreśla sprawczość dorosłych, zwłaszcza rodziców. To my możemy zainteresować dzieci sportem. Od nas zależy, czy stworzymy im angażujące i atrakcyjne warunki do odkrywania swoich pasji i talentów. Dotyczy to w równej mierze chłopców, jak i dziewczyn.

Myślę, że w bliższej perspektywie czasu, również dzięki turniejowi, zaakceptujemy jako społeczeństwo fakt, że piłka nożna jest również dyscypliną kobiet
– mówi Nina Patalon.

Ewa Pajor to już fenomen, a popularność wybitnej napastniczki stale rośnie. Piłkarski kunszt szlifowała pod okiem Niny Patalon w klubie Medyk Konin. Jej kariera rozwinęła się w błyskawicznym tempie. Wraz ze swoją drużyną zdobyła pierwsze w historii mistrzostwo Polski. Już jako nastolatka uzyskała nagrodę Golden Player od przedstawicieli UEFA. Kolejne lata to pasmo imponujących sukcesów. Mimo młodego wieku można pozazdrościć jej sportowego dorobku, m.in. umieszczenia przez „The Guardian” na 27. miejscu w rankingu najlepszych piłkarek świata. Obecnie nasza rodzima gwiazda występuje w klubie FC Barcelona, została też królową strzelczyń Bundesligi. Piłkarka wraz z reprezentacją i trenerką, Niną Patalon, świętuje właśnie awans na Euro 2025. Dzięki tym osiągnięciom i umiejętnościom mówi się o niej jak o kobiecej wersji Roberta Lewandowskiego. Ewa Pajor udowadnia, że piłka nożna jest kobietą. Ona również brała udział w Pucharze Tymbarka, tak jak ponad 80 reprezentantek i reprezentantów Polski, m.in. Paulina Dudek, Weronika Zawistowska, Krzysztof Piątek, Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński.

Fot. Łukasz Grochala/ Cyfrasport/ Puchar Tymbarku
Fot. Łukasz Grochala/ Cyfrasport/ Puchar Tymbarku

Dziewczyny mogą być, kim chcą. Mogą realizować się na boisku i być świetnymi piłkarkami. Mogą odważnie realizować swoje marzenia i sięgać gwiazd. Jak najbardziej mogą przekraczać granice, wyznaczać nowe i obierać nieznane dotąd kierunki, które potrafią zmienić bieg światowych, często skostniałych reguł. Zdecydowanie mogą kształtować swój charakter wedle własnych upodobań, budować fascynujące relacje i czerpać z aktywności fizycznej (oraz życia) wszystko, co najlepsze. Polski Związek Piłki Nożnej, opisana kampania „Dziewczyny. Drużyna nie tylko na boisku i Puchar Tymbarku stanowczo do tego zachęcają.

Materiał promocyjny PZPN