Reklama

W tym artykule:

  1. Wstrząsający film dokumentalny „Copa 71”
  2. „Copa 71”: pierwszy turniej kobiecej piłki nożnej (nie)wymazany z historii
  3. Film dokumentalny „Copa 71”: gdzie oglądać?
Reklama

Kiedy odbyły się pierwsze mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej? Prawdopodobnie większość osób odpowiedziałaby, że w 1991 roku. Nic dziwnego. Bo właśnie informacje o FIFA Women's World Cup China 1991 są powszechnie dostępne. Jednak dwie dekady przed tym turniejem, odbył się jeszcze jeden. A konkretnie Puchar Świata Kobiet w 1971 roku w Meksyku. Niestety został on wymazany z historii. I to na tyle skutecznie, że nie wiedzą o nim nawet fani czy fanki futbolu. O rozgrywkach i sportowczyniach, które wzięły w nich udział, a tym samym zapoczątkowały nową erę w piłce nożnej, opowiada przejmujący film dokumentalny „Copa 71”. To trzeba obejrzeć.

Wstrząsający film dokumentalny „Copa 71”

„Copa 71” to trwający 90 minut film dokumentalny z 2023 roku. Za jego reżyserię odpowiadają James Erskine i Rachel Ramsey, autorką zdjęć jest Angela Zoe Neil, natomiast montażem zajmowali się Arturo Calvete oraz Mark Roberts. Warto również dodać, że w produkcję zaangażowały się siostry Venus i Serena Williams. Produkcję prezentowano podczas różnych wydarzeń branżowych, w tym m.in. wiosną ubiegłego roku w ramach festiwalu Millenium Docs Against Gravity.

2025 to niezwykły rok kobiet w piłce nożnej! Po raz pierwszy Polki zagrają w finałach Mistrzostw Europy

Zainteresowanie damskim futbolem rośnie. Zmiany paradygmatu dokonują się na naszych oczach, w Polsce i za granicą. Powoli, ale jednak.
Fot. Radosław Jóźwiak / Cyfra Sport

„Copa 71”: pierwszy turniej kobiecej piłki nożnej (nie)wymazany z historii

Kształt danej historii zależy od tego, kto ją opowiada. Z jakiegoś powodu panowie w garniturach, którzy sprawowali władzę nad światowym futbolem, stwierdzili, że lepiej będzie, jeśli o pierwszym kobiecym turnieju w piłce nożnej... nie dowie się nikt. Ukrycie wydarzenia, gromadzącego stutysięczną publiczność to nie lada wyzwanie. Ale koniec tego dobrego.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

„Copa 71” bazuje m.in. na materiałach archiwalnych, których nie brakuje, bo wspomniany turniej odbył się w totalnym blasku fleszy. O meczach trąbiły media meksykańskie i nie tylko. Rozgrywki przyniosły piłkarkom z Meksyku, Argentyny, Danii, Włoch, Anglii oraz Francji rozgłos i uwielbienie na miarę największych gwiazd. Niestety ich sława nie trwała długo. W produkcji zawarto też wypowiedzi uczestniczek Pucharu Świata Kobiet w 1971 roku, z których wynika, że główne zainteresowane całą sprawą musiały zmierzyć się z dyskryminacją i seksizmem. Mimo to kobiety zgodnie przyznają, że niczego nie żałują, bo spełniły swoje marzenia. Teraz (w końcu!) oddano im głos. Mogą opowiedzieć o tym, co wydarzyło się na stadionie Azteca.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Twórczynie i twórcy tego dokumentu przypominają ważną część historii kobiet. Pozwalają piłkarkom opowiedzieć swoją wersję wydarzeń. Koncentrują się na ich przeżyciach, uczuciach oraz emocjach, no i dają należne poczucie sprawczości. Do tego wyjaśniają, komu i dlaczego tak bardzo przeszkadzały te mistrzostwa. Tym samym zwiększają świadomość społeczną.

Reklama

Film dokumentalny „Copa 71”: gdzie oglądać?

„Copa 71” to film dokumentalny nie tylko dla osób interesujących się piłką nożną czy jeszcze ogólniej – sportem. Produkcje jak ta wypełniają bowiem historyczne luki. Poza tym oddają cześć tym, którzy przez lata byli pomijani, zapomniani. Dlatego jest jedną z tych, które powinien obejrzeć każdy. Dokument jest dostępny na platformach Canal+ Online, a także vod.mdag.pl. Co więcej, od czasu do czasu organizowane są pokazy „Copa 71” w kinach. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie u Millenium Docs Against Gravity.

Reklama
Reklama
Reklama