Reklama

Czas zadbać o naszą planetę. Coraz częściej zabieramy własne torby na zakupy, rezygnujemy z jednorazowych słomek i kubków na kawę. Segregujemy śmieci. I chętniej sięgamy po ubrania czy akcesoria z drugiej ręki. Jesteśmy na dobrej drodze do życia w zgodzie ze środowiskiem, jednak do zrobienia jest jeszcze całkiem sporo. Po kuchni i garderobie przyszedł czas na łazienkę. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby codzienna pielęgnacja i beauty rytuały stały się bardziej przyjazne środowisku. Początek nowego roku to idealny moment na zmianę swoich nawyków.

Reklama

Dzięki tym rzeczom twoja codzienna pielęgnacja stanie się bardziej przyjazna środowisku

1. Wielorazowe waciki kosmetyczne

Dokładny demakijaż to absolutna podstawa pielęgnacji twarzy. Wiele osób wykonuje go za pomocą jednorazowych płatków kosmetycznych, które niestety nie mają nic wspólnego z ekologią. Dlatego naszym zdaniem warto wymienić je na waciki wielokrotnego użytku. Są one wykonywane zazwyczaj z przyjemnej w dotyku bawełny, mikrofibry albo włókien bambusowych. Co ważne, można je prać w pralce. Jeśli zaczniesz używać wielorazowych wacików kosmetycznych, to nie będziesz chciała już wrócić do jednorazówek – gwarantujemy.

Słyszysz o zero waste, ale nie do końca wiesz, co to znaczy? Oto, jak żyć w zgodzie z ideą ekologicznego minimalizmu

Co jakiś czas słyszysz o zero waste, ale nie do końca wiesz, co to znaczy? A może rozumiesz, o co chodzi w idei zero waste, ale nie masz pojęcia, jak zacząć ją wprowadzać w życie? W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje w pigułce. Sprawdź!
Zero waste
Fot. Getty / Victor Dyomin / kolaż Glamour

2. Szampon w kostce

Od dawna używamy mydła w kostce. Najwyższa pora pójść o krok dalej i sięgnąć po „stały” szampon. To świetna alternatywa dla kosmetyków do włosów zamkniętych w butelkach plastikowych, a zarazem totalny hit pielęgnacyjny. Gdzie kupić szampon w kostce? Do grona marek, które mają tego rodzaju produkt w swojej ofercie, należą m.in. Ministerstwo Dobrego Mydła (uniwersalny szampon Mleko-Miód-Owies w kształcie dysku) i Cztery Szpaki (szampon w kostce do każdego rodzaju włosów). Oba produkty możesz zamówić online.

3. Bambusowa szczoteczka do zębów

Jeśli chcesz, aby twoja codzienna pielęgnacja stała się bardziej eko, zaopatrz się w bambusową szczoteczkę do zębów. Jest równie dobra, co plastikowe modele. A nawet lepsza, bo wykonana z biodegradowalnego materiału. Na pewno się polubicie!

4. Kosmetyki w eko opakowaniach

Kompletując zawartość swojej kosmetyczki, zwróć uwagę nie tylko na składy produktów, których używasz na co dzień, ale również na materiały, z jakich zostały wykonane ich opakowania. Coraz więcej marek urodowych rezygnuje z plastiku (kosmetyki ze swojej oferty pakuje m.in. w szklane słoiczki, buteleczki czy kartonowe pudełka) albo stawia na materiały z recyklingu. Jesteśmy na tak!

Ekologiczne kosmetyki? Sprawdź, co oznaczają te 4 określenia: naturalne, eco, bio, vege i kupuj w pełni świadomie

Coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z zasadą #slowlife i nic w tym dziwnego skoro obecne czasy bardzo mocno napędzają tempo życia, konsumpcjonizm, itp. Jednocześnie bardzo cieszy fakt, że konsumenci stają się coraz bardziej świadomi. Wybierają np. ekologiczne kosmetyki, żeby nie stosować niepożądanych przez siebie substancji. Starają się również wybierać produkty, co do których mają pewność, że nie są testowane na zwierzętach. Dzisiaj przybliżymy definicję różnych pojęć, aby w przyszłości żadna marka nie wprowadziła nikogo w błąd.

Niektóre opakowania po kosmetykach można wykorzystać wielokrotnie. Zachęca do tego m.in. Yope. Klienci polskiej marki urodowej mogą przyjść do butiku z własną butelką i napełnić je ponownie ulubionym żelem pod prysznic albo szamponem. Rozwiązanie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem. I wcale nas to nie dziwi.

5. Kosmetyki nietestowane na zwierzętach

Kupując kosmetyki do pielęgnacji (i nie tylko!), warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Wybieraj produkty, które nie są testowane na zwierzętach. Informacje na temat działalności cruelty-free z całą pewnością znajdziesz na opakowaniach.

6. Kosmetyki DIY

Pamiętaj, że niektóre kosmetyki możesz wykonywać samodzielnie. To całkiem proste. Fusy po kawie albo cukier i odrobinę miodu możesz wykorzystać m.in. do stworzenia peelingu do ciała czy ust. Natomiast za pomocą sody, kwasku cytrynowego, mąki kukurydzianej, ulubionego olejku eterycznego i hydrolatu oczarowego możesz wyczarować aromatyczną kulę do kąpieli. Dokładne instrukcje znajdziesz m.in. w tutorialach na platformie YouTube. Istnieje naprawdę sporo możliwości. A satysfakcja gwarantowana!

Reklama

7. Oszczędność wody

Kolejna rzecz, o której należy pamiętać, to oszczędność wody. W jaki sposób? Możesz zacząć od zakręcania kranu podczas mycia zębów albo krótszych pryszniców. To absolutna podstawa. Ale nasza planeta z całą pewnością będzie ci za to wdzięczna.

Lateks - fetysz w modzie. Dla jednych szalenie podniecający materiał, dla drugich ekologiczny wybór na co dzień

Lateks to materiał, dla którego przełomowe momenty miały miejsce w latach 20. ubiegłych stuleci. Obecne dziesięciolecie od samego początku wskazuje, że tym razem nie jest inaczej. Sprawdź, jak na przestrzeni lat ewoluowało podejście do lateksu, który z podziemnej sceny fetyszu wszedł do mainstreamu.
Lateks - fetysz w modzie
Fot. scena z filmu "Pan i Pani Smith" 2005 reż. Doug Liman / kolaż Glamour
Reklama
Reklama
Reklama