Reklama

W tym artykule:

  1. Kłótnie w związkach – warto je zrozumieć
  2. Jak kłóci się z tobą twój partner – typ unikający
  3. Jak kłóci się z tobą twój partner – typ konkurent
  4. Jak kłóci się z tobą twój partner – typ kompromis
  5. Jak kłóci się z tobą twój partner – typ zaspokajacza potrzeb
  6. Jak zrozumieć to, w jaki sposób kłóci się z tobą twój partner – aktywne słuchanie
  7. Jak zrozumieć to, w jaki sposób kłóci się z tobą twój partner – wyzwalacze emocjonalne
  8. Jak zrozumieć to, w jaki sposób kłóci się z tobą twój partner – szukanie wspólnego punktu
Reklama

Czy cały czas łapiesz się na sprzeczkach ze swoim partnerem/partnerką? Czy twoje poprzednie związki kończyły się z powodu wybuchowych kłótni? Jeśli brzmi to znajomo, to czas najwyższy, aby zrozumieć i zacząć analizować to, w jaki sposób twój ukochany/a się z tobą kłóci. Serio.

Kłótnie w związkach – warto je zrozumieć

Wszyscy się kłócimy. To jest fakt. Niezależnie od tego, czy jest to walka o kołdrę, czy poważna dyskusja na temat wychowania dzieci, kłótnie są nieodłączną częścią każdego związku. Eksperci twierdzą, że warto przeanalizować to, w jaki sposób się kłócimy, aby nasze związki miały większy sens. Zrozumienie stylu argumentacji partnera/ki (i nauczenie się, jak na niego reagować) może zdecydowanie poprawić twoją relację.

Od „10 minut uwagi” do zasady „screen-free”. Psychoterapeutka Sylwia Miller zdradza 6 sposobów na utrzymanie miłości w związku, by żyć długo i szczęśliwie

Jak utrzymać miłość? Jak o nią dbać, by nie wygasła? Co zrobić, aby w relacji układało nam się, aby się ona rozwijała a my wraz z nią? Czy to w ogóle możliwe? Sylwia Miller, psychoterapeutka z MeWell, zdradza nam 6 cennych relacyjnych tipów, by żyć długo i szczęśliwie.

Przedstawiamy typowe „style” dla kłótni (argumentacji) oraz to, jak przy nich współpracować z twoją ukochaną osobą.

Jak kłóci się z tobą twój partner – typ unikający

Jeśli twój ukochany/a ma tendencję do omijania i unikania kłótni, może być typem tak zwanego „unikacza”. Taka osoba może obawiać się konfliktu, kojarzyć go z traumą z przeszłości lub postrzegać go jako coś złego. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest upewnienie się, że dana osoba czuje się bezpiecznie i że rozumie, że kłótnie są normalną częścią każdego związku (!). Spróbuj zachęcić go/ją do otwartych dyskusji zamiast burzliwych wymian zdań i zapewnij, że jego/jej uczucia mają znaczenie.

Jak kłóci się z tobą twój partner – typ konkurent

Taka osoba postrzega kłótnie jako bitwę, którą musi wygrać. Często ma silną potrzebę posiadania racji i przyjmowania postawy obronnej, jeśli jej zdanie zostanie podważone. Kluczową rzeczą, gdy masz do czynienia z typem konkurenta, jest empatia. Uznaj jego/jej punkt widzenia, ale skłoń również do rozważenia twojej perspektywy. Pamiętaj, że chodzi o to, aby znaleźć wspólne rozwiązanie konfliktu, a nie go wygrać lub przegrać!

3 teorie, przez które tkwimy w toksycznych związkach. To kłamstwa trzymające nas przy wampirach emocjonalnych

Pierwszym krokiem do uwolnienia się od toksycznego partnera/partnerki, jest uświadomienie sobie samego faktu tkwienia w niezdrowej relacji. Przed spojrzeniem prawdzie w oczy blokują nas trzy powielane kłamstwa. Zdecydowanie warto je znać.
toxic couple
Getty Images

Jak kłóci się z tobą twój partner – typ kompromis

Taki partner/ka chętny/a jest do znalezienia złotego środka. Ważne jest dla niego/niej równowaga i wzajemny szacunek podczas kłótni. Z racji tego, ty również powinnaś taka być. Staraj się, aby z twojej strony rozmowa była uczciwa i wyważona. To najlepszy możliwy sposób na „zdrowe kłócenie się”.

Jak kłóci się z tobą twój partner – typ zaspokajacza potrzeb

Takie osoby zazwyczaj godzą się na wszystko. Wolą zamieść sprawę pod dywan, tylko po to, aby uniknąć konfrontacji, zaniedbując przy tym swoje potrzeby. Ważne jest, aby pomóc takiemu partnerowi/ce w wyrażaniu własnych uczuć i potrzeb. Wyjaśnij mu/jej, że jego/jej zdanie też się liczy oraz że można się czasem nie zgodzić.

Ślepa miłość – co to znaczy? Kiedy emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem

Miłość to niezwykłe uczucie, które potrafi nas napełnić radością, szczęściem i spełnieniem. Jednak czasami miłość może przybrać formy, które nie są korzystne, zwłaszcza dla naszego dobrostanu psychicznego. Jednym z takich przypadków jest tzw. ślepa miłość. Co rozumiemy pod pojęciem ślepej miłości i co ją wyróżnia? Przyjrzymy się bliżej temu zjawisku.

Jak zrozumieć to, w jaki sposób kłóci się z tobą twój partner – aktywne słuchanie

Ćwicz aktywne słuchanie, aby zrozumieć punkt widzenia drugiej strony. Podczas kłótni poświęć partnerowi lub partnerce całą swoją uwagę, okaż empatię i daj mu/jej możliwość wypowiedzenia się. Nawet jeśli nie zgadzasz się z tym punktem widzenia.

Jak zrozumieć to, w jaki sposób kłóci się z tobą twój partner – wyzwalacze emocjonalne

Poznaj to, co prowadzi do danego stylu, w jakim kłóci się z tobą twój partner/ka. Kiedy to zidentyfikujesz, podejdziesz do dyskusji z większym spokojem, wyczuciem i zmniejszysz prawdopodobieństwo tego, że któryś z was wybuchnie.

Jak zrozumieć to, w jaki sposób kłóci się z tobą twój partner – szukanie wspólnego punktu

Skoncentruj się na znalezieniu wspólnego punktu, dążeniu do kompromisów, które zaspokoją potrzeby obojga z was. Traktuj kłótnie jako okazje do wzmocnienia waszej relacji, a nie okazje do wygrania.

9 małych rzeczy, które mogą zniszczyć twój związek. Nie tylko zdrada i poważne kłótnie. Zwróć też uwagę na te pozorne drobnostki

Gdy myślimy o tym, co może zniszczyć nasz związek, do głowy najczęściej przychodzi zdrada, brak szczerości czy poważna kłótnia, która zakończy relację raz na zawsze. Jednak warto też pamiętać o drobnostkach, które mogą się nazbierać, narosnąć i również spowodować rozpad związku. Przedstawiamy 9 małych rzeczy, na które warto zwracać uwagę.
Małe rzeczy, ktore mogą zniszczyć twój związek
hannaschonberg / instagram

Zrozumienie typów kłótni i odnalezienie ich w twoim związku jest niezbędne do budowania szczęśliwej i satysfakcjonującej relacji. Dzięki temu można rozwiązywać konflikty z większym zrozumieniem, szacunkiem i skutecznością. Otwarta komunikacja i chęć zrozumienia drugiej strony są kluczem do idealnego partnerstwa.

Reklama

Ten artykuł powstał na bazie tekstu z Glamour UK

Reklama
Reklama
Reklama