Reklama

W tym artykule:

  1. Przyczyny powstawania zmarszczek na szyi
  2. Zabiegi na zmarszczki na szyi
  3. Kosmetyki na zmarszczki na szyi
  4. Domowe sposoby na zmarszczki na szyi
Reklama

Szyja – mówi się, że to ona zdradza wiek kobiety. „To jedno z najtrudniejszych wyzwań w codziennej pielęgnacji” – powiedziała nam dermatolog, dr n. med. Ewa Chlebus. I dodała: „Przypominamy sobie o szyi później niż o twarzy – o szczególnej pielęgnacji i zabiegach zwykle zaczynamy myśleć dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze oznaki zwiotczenia skóry, a to dość późno. Niekorzystny wygląd skóry szyi podkreślają także zmiany naczyniowe, przebarwienia czy krostki w kątach żuchwy (trądzik ludzi dorosłych), zaniki tkanki podskórnej u osób bardzo szczupłych czy zmarszczki poprzeczne – zwłaszcza gdy ulegają pogłębieniu”. A nie zawsze zmarszczki na szyi stanowią obraz naszego wieku – czasem pojawiają się też u osób całkiem młodych.

Retinol – co to jest, jak działa? Wszystko co powinniście wiedzieć o tym fenomenalnym składniku kosmetyków. Zapytałyśmy dermatologa >>>

Przyczyny powstawania zmarszczek na szyi

Zmarszczki na szyi w młodym wieku są bardzo często związane z trybem życia, jaki się prowadzi. Popularna w dzisiejszych czasach praca przy biurku sprzyja stałemu pochylaniu głowy, tak samo jak regularne kontrolowanie smartfonu. Podobnie dzieje się, gdy masz tendencję do czytania w łóżku lub nieustannie się garbisz. W takich wypadkach bardzo często zmarszczki mogą się pojawić nawet u trzydziestoletnich osób. Zmarszczki mogą się też zrobić, kiedy sypiasz na zbyt wysokiej poduszce bądź regularnie kładziesz się na boku.

Zmarszczki na dekolcie mogą powstać także wtedy, gdy bardzo często się opalasz lub masz słabość do różnego rodzaju używek. Bruzdy to również efekt nagłego, niekontrolowanego spadku wagi oraz przyjmowania zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia (wbrew pozorom, wiele osób w ogóle nie kontroluje dziennego spożycia wody). Naturalną przyczyną tego typu zmarszczek jest postępujący proces starzenia się, a tym samym utrata pierwotnej jędrności skóry. Może się także zdarzyć, że za bruzdy będą odpowiedzialne konkretne uwarunkowania genetyczne.

Ta jedna rzecz potrafi całkowicie odmienić fryzurę. I to w mgnieniu oka! >>>

Zabiegi na zmarszczki na szyi

Jak pozbyć się zmarszczek na szyi? Z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej. Wśród nich dr Ewa Chlebus wymienia: mezoterapię z kwasem hialuronowym, laser frakcyjny, czy mikronakłucia. „W ostatnich latach bardzo obiecujące wydają się być pilingi fenolowe, które przynoszą dobre efekty w procesie naprawy skóry szyi” – dodaje.

Kosmetyki na zmarszczki na szyi

Bruzdy na szyi można także spłycać oraz redukować za pomocą niektórych kosmetyków. W dużej mierze są to specjalne kremy ujędrniające skórę. W ich skład wchodzą głównie antyoksydanty. Mają one za zadanie zahamować lub przynajmniej znacznie opóźnić postępujący proces starzenia się skóry. Wiele z nich zawiera także substancje odżywcze i nawilżające, które mają poprawiać ogólną kondycję skóry. Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, obecne w tego rodzaju preparatach, wpływają na pobudzenie produkowania elastyny oraz kolagenu. Kremy te są zwykle również bogate w wapń, flawonoidy, koenzym Q10, kwas hialuronowy, proteiny soi, pszenicy lub ryżu, a także witaminy: C, A oraz E, które także wykazują zbawienne właściwości dla skóry (nawilżają ją, nawadniają i regenerują). Nie bez znaczenia pozostają także kwasy owocowe i ceramidy.

Aby jeszcze podnieść skuteczność regeneracji skóry, warto przed nałożeniem kremu zastosować odpowiednio dobrane serum na skórę. Krem może też zawierać filtr UV, jednak równie dobrze sprawdzi się osobny preparat z filtrem, stosowany na co dzień (silne promienie słoneczne także bardzo niekorzystnie wpływają na stan skóry). Dobrym posunięciem będzie też zaopatrzenie się w peeling oraz odżywczy balsam. Gdy nakładasz krem, musisz skupić się na tym, by robić to właściwie. Nie możesz wówczas rozciągać skóry, a twoje ruchy powinny się odbywać od piersi ku brodzie.

Domowe sposoby na zmarszczki na szyi

Jak pozbyć się zmarszczek na szyi? Są na to również domowe sposoby. Jednym z nich może być przygotowanie maseczki z miodu i awokado. Szczególnie drugi ze składników posiada zbawienny wpływ na skórę, ponieważ znacząco pobudza produkcję kolagenu. Na początek musisz wyjąć z owocu miąższ. Wystarczy zaledwie łyżka miodu, a w następnej kolejności całość trzeba rozmieszać. Tak przygotowany specyfik należy nałożyć na skórę dekoltu, rozprowadzając go delikatnymi, okrężnymi ruchami. Dzięki temu poprawia się krążenie krwi i jędrność skóry. Należy go tam pozostawić na około piętnaście minut, a następnie spłukać.

Innym specyfikiem, który możesz przygotować samodzielnie w domu, jest mieszanka octu jabłkowego oraz witaminy E. Tym razem do stworzenia autorskiej maseczki będzie ci potrzebne żółtko jajka, kapsułka witaminy E (kupisz ją bez problemu w aptece, ewentualnie także w sklepie z ziołami) oraz olej jabłkowy. W pierwszej kolejności musisz uzyskać żółtko, oddzielając je od białka. Następnie dodaj do niego zawartość kapsułki z witaminą E, a potem łyżkę octu. Po rozmieszaniu preparat będzie gotowy do użycia. Tę maseczkę powinnaś jednak stosować regularnie – najlepiej około trzech, czterech razy w ciągu tygodnia. Warto pozostawić ją na twarzy nawet przez trzydzieści minut.

Kolejną maseczkę stworzysz z twarogu. Bazą maseczki stanie się zaparzona zielona herbata. Prócz tego potrzebne będą dwa żółtka jajek i łyżka miodu. W ten sposób powstanie zwarta mieszanka, którą następnie musisz nałożyć sobie na dekolt. Dla lepszego efektu, po rozprowadzeniu specyfiku po skórze, możesz wziąć zaparzoną wcześniej herbatę i włożyć do niej kilka listków ręcznika papierowego, a potem owinąć nim posmarowane miejsce. Taką maseczkę należy pozostawić na skórze przez dwadzieścia minut. Nie zapomnij także o zimnym masażu – aby go przeprowadzić, potrzebujesz tylko kostki lodu, które łatwo przygotujesz w swoim zamrażalniku.

Reklama

Równie dobrym pomysłem okaże się zastosowanie okładu z zielonej herbaty. Wykorzystaj do niej łyżkę miodu, szklankę zielonej herbaty i żółtko jajka i wszystko to dokładnie wymieszaj. Kiedy uda ci się już uzyskać jednolitą masę, namocz w niej gazę lub bandaż. Następnie owiń go sobie wokół szyi i pozostaw tam na kwadrans. W ten sposób pobudzisz skórę do regeneracji i jednocześnie wpłyniesz na jej nawilżenie. Spróbuj też z peelingiem z płatków owsianych. Dwie łyżeczki należy dodać do szklanki ciepłego, pełnotłustego mleka. Po wymieszaniu, trzeba nałożyć peeling na szyję i dekolt, a potem wykonać delikatny masaż i spłukać.

Reklama
Reklama
Reklama