Zależność emocjonalna w związku nigdy nie kończy się dobrze. Te 5 znaków zwiastuje toksyczną relację
Przyjaciele, pasje, własne potrzeby – wszystko to idzie w odstawkę, gdy na horyzoncie pojawia się miłość? Choć różowe okulary na początku relacji to nic alarmującego, istnieje cienka granica między motylkami w brzuchu a zależnością emocjonalną. Jak ją rozpoznać? Oto 5 pytań, które pomogą ci sprawdzić, czy tkwisz w toksycznej relacji.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
- Uzależnienie w związku – Własne potrzeby nagle nie wydają się ważne?
- Zależność emocjonalna w związku – 5 znaków, które powinny cię zaniepokoić
- Zależność w związku – kiedy rezygnacja z siebie nie kończy się dobrze (i może mieć poważne konsekwencje)?
Uzależnienie w związku – Własne potrzeby nagle nie wydają się ważne?
Trudno o piękniejsze uczucie, niż zakochanie się, prawda? Motylki w brzuchu i ekscytacja, sprawiają, że nie chcesz spędzić ani jednej chwili bez ukochanej osoby. To uczucie uzależnia i chce się go więcej i więcej. I choć w początkowej fazie związku nie ma nic złego w zatraceniu się w drugiej osobie (ustalmy sobie – każdy z nas przez to przechodził) – uzależnienie od partnera / partnerki nie powinno stać się stałą w waszej relacji.
Odwołujesz kolejne spotkania ze znajomymi, by spędzić czas z ukochaną osobą? Czujesz, że zaniedbujesz swoje pasje i hobby? Ignorujesz swoje potrzeby na rzecz potrzeb partnera / partnerki? Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że tkwisz w zależności emocjonalnej. Granica między różowymi okularami a niezdrowym przywiązaniem od drugiej osoby jest cienka i trudno ją zauważyć, będąc w samym środku toksycznego schematu. Oto 5 znaków, które pomogą ci zrozumieć czy jesteś uzależniony/a emocjonalnie od osoby partnerskiej.
Zależność emocjonalna w związku – 5 znaków, które powinny cię zaniepokoić
Zależność emocjonalna może różnić się w zależności od związku, dlatego nieraz tak trudno ją zidentyfikować. Szczególnie jeśli to właśnie ty jesteś osobą, która uzależnia się od swojego partnera / partnerki. Wówczas trudno o obiektywność i chłodne spojrzenie na swoją relację. Jeśli więc nie jesteś pewien / pewna, czy w twoim związku przejawia się zależność emocjonalna, odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania.
Kto podejmuje decyzje w waszym związku?
Jedną z pierwszych oznak uzależnienia emocjonalnego w związku jest zaniedbywanie swoich potrzeb na rzecz ukochanej osoby. I nie musi tu chodzić o poważne kwestie (choć i te są ważne) – może przejawiać się na przykład w przypadku wyboru filmu, restauracji czy decyzji, jak spędzicie dzień wolny. Miło jest, gdy wspólnie podejmujecie decyzję i oboje robicie to, na co macie ochotę. Jeśli jednak zauważysz, że twoje własne preferencje – nawet jeśli chodzi o drobnostki – nie są dla ciebie tak ważne jak preferencje osoby partnerskiej, powinnaś/eś poważnie zastanowić się nad zmianą swojego zachowania.
Kiedy ostatni raz spotkałeś/aś się z przyjaciółmi?
Podobnie jak w przypadku związku z osobowością narcystyczną, w kwestii zależności emocjonalnej warto zwrócić uwagę na swoje otoczenie. Czy nadal utrzymujesz bliskie relacje ze swoimi przyjaciółmi? Widujesz się z nimi regularnie? A może wasz kontakt ograniczył się, gdy na horyzoncie pojawiła się miłość? Choć zatracenie się w ukochanej osobie wydaje się normalne w początkowej fazie związku, nie powinno trwać długo. Jeśli więc widzisz, że powoli izolujesz się od bliskich na rzecz partnera / partnerki – poważnie się nad tym zastanów. To może być jeden ze znaków zależności emocjonalnej w związku.
Co robisz, gdy osoby partnerskiej nie ma?
Lubisz spędzać czas tylko ze sobą? Nie masz problemu ze znalezieniem sobie zajęć, gdy ukochanej osoby nie ma? A może po prostu zabijasz czas, oczekując ze zniecierpliwieniem, aż partner / partnerka wróci? Czy twoje życie kręci się wokół osoby partnerskiej i zatrzymuje się za każdym razem, gdy nie ma jej obok? Szczera odpowiedź na powyższe pytania bez wątpienia pomoże zdefiniować charakter waszej relacji i sposób emocjonalnego przywiązania do drugiej osoby.
Czy w waszym związku obie strony są tak samo zaangażowane?
Zależność emocjonalna przejawia się również poprzez zaangażowanie w związku. Jeśli tylko jedna strona traktuje relację priorytetowo, wkłada więcej energii i częściej idzie na kompromisy (nawet, jeśli niekoniecznie korzystne) – nie ma wątpliwości, że jest to przypadek uzależnienia w związku. Długotrwała dysproporcja w zaangażowaniu może bowiem prowadzić do relacji asymetrycznej, w której to jedna strona przejmuje pełną kontrolę nad drugą (bardziej zaangażowaną). Jak można się domyśleć – jest to toksyczna dynamika, która nigdy nie kończy się happy endem.
Czy twoje poczucie własnej wartości jest uzależnione od drugiej osoby?
Poczucie własnej wartości i samoocena zależna jest uwagi, jaką poświęca ci osoba partnerska? Jeśli ciągle zadajesz ukochanej osobie pytania typu: „Czy naprawdę mnie kochasz?”, „Czy w ogóle uważasz, że jestem atrakcyjny/a?” i „Czy nie denerwuję cię moją obecnością?” – to znak, by zastanowić się, dlaczego potrzebujesz znać odpowiedzi i co one wnoszą w twoją relację. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że twoja samoocena zależna jest od partnera / partnerki i ich poświęconej uwagi.
Istnieją różne typy przywiązania w związku. Od bezpiecznego do unikającego – który z nich dotyczy ciebie?
Teoria przywiązania dostarcza informacji o tym, jak zachowujemy się w związkach. Dzieli się na cztery typy przywiązania, które kształtowane są u nas już w dzieciństwie.Zależność w związku – kiedy rezygnacja z siebie nie kończy się dobrze (i może mieć poważne konsekwencje)?
Zależność emocjonalna nigdy nie kończy się dobrze i, obserwując ją u siebie, należy dążyć do ponownego postawienia na siebie. Poziom niebezpieczeństwa zależy jednak od tego, z jaką osobą partnerską jest się w związku. Jeśli to osobowość narcystyczna – mamy do czynienia z mieszanką naprawdę wybuchową. Osoby o cechach narcystycznych często mają tendencję bowiem do manipulowania otoczeniem, by uzyskać to, czego chcą – w tym przypadku jest to zależność emocjonalną partnera lub partnerki. Przez swoje zachowanie mogą więc jedynie pogłębiać uczucie uzależnienia emocjonalnego ukochanej osoby. Sprawią, że druga połówka będzie czuła, że bez narcyza jest nikim i to on / ona daje jej / jemu całą wartość. W takich sytuacjach zależność emocjonalna jest po prostu niebezpieczna i może mieć poważne konsekwencje – prowadzić może bowiem do przemocy psychicznej lub fizycznej.
11 oznak, że jesteś w związku z narcyzem. Jeśli dostrzeżesz te cechy u swojego partnera, od razu uciekaj
Zebrałyśmy 11 wyraźnych znaków, które świadczą o tym, że twój chłopak, narzeczony, mąż lub przyjaciel mają osobowość narcystyczną. Kim jest narcyz i jak wyrwać się spod jego toksycznego uroku?