Zaglądasz w telefon partnera? To wiele mówi o twoim związku. Spoiler alert: nic dobrego
Chciałabyś wiedzieć o swoim partnerze wszystko, więc zdarza ci się zajrzeć w jego telefon bez jego wiedzy? Psychologowie są zgodni, takie zachowanie bardzo źle świadczy twojej relacji, a nawet może tę relację zniszczyć. Dowiedz się, jak przestać kontrolować drugą połówkę i wypracować zaufanie w związku.
W tym artykule:
- Kto sprawdza telefon partnera?
- Skąd się bierze nadmierna potrzeba kontroli?
- Konsekwencje nadmiernej kontroli
- Jeśli nie sprawdzanie telefonu, to co?
- Jak zbudować zaufanie w związku?
Pokusa, by przejrzeć telefon ukochanego, pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy w związku nie dzieje się za dobrze. On stał się ostatnio bardziej wycofany? A może przeciwnie, jest nadmiernie podekscytowany bez podania przyczyny? Do tego, gdy dzwoni telefon, wychodzi na balkon, albo rozmawia szeptem? W głowie każdej kobiety pojawiłyby się znaki zapytania. Najprościej byłoby przejrzeć wiadomości i spis połączeń bez jego wiedzy. Zanim to zrobisz, pomyśl dwa razy, bo to może całkowicie zniszczyć twój związek.
Kto sprawdza telefon partnera?
No cóż, nie jesteś jedyna. Przeprowadzony kilka lat temu sondaż miesięcznika „Reader’s Digest” wykazał, że aż 45 proc. Polek i Polaków przegląda SMS-y lub maile partnera. Czy to za każdym razem wynika z uzasadnionych podejrzeń, albo negatywnych doświadczeń? Niekoniecznie.
– Z mojego doświadczenia jako psychoterapeutka par wiem, że duża część osób sprawdzających wiadomości partnera to osoby, które nie robią tak jednemu partnerowi, ale mają w związkach taką tendencję. Indywidualne osobiste schematy i przekonania, które nie zawsze muszą być doświadczeniem zdrady. Może to wynikać z niskiego poczucia wartości – tłumaczy Sylwia Miller w wywiadzie dla portalu „Na Temat".
Skąd się bierze nadmierna potrzeba kontroli?
Kontrola partnera to oczywiście sposób na zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa. W końcu chcemy wiedzieć, czy naszej relacji coś zagraża i w razie kłopotów interweniować z wyprzedzeniem. Ale rzeczywistości nigdy nie da się w pełni kontrolować, psychologowie twierdzą, że raczej trzeba się do tej niepewności przyzwyczaić, a nawet... ją polubić. Jeśli zaczynasz obsesyjnie sprawdzać telefon ukochanego i wpadasz w złość za każdym razem, gdy robi on coś bez twojej wiedzy, to chyba zdajesz sobie sprawę, że to nie on ma problem, ale ty i warto się temu bliżej przyjrzeć?
W psychologii relacji podkreśla się, że zdrowe związki oparte są na równowadze między autonomią a współzależnością. Nadmierna kontrola prowadzi do zaburzenia tej równowagi, co może generować konflikty i zniechęcać do prawdziwej bliskości.
Osoba, która ma tendencje do kontrolowania, tak naprawdę zmaga się ze słabością i zamaskowanym uczuciem, że nie da się jej kochać dobrowolnie. W swoim związku będzie się podświadomie doszukiwała dowodów, że tak właśnie jest. Mówiąc wprost: kontrola bierze się ze strachu, a najczęściej z lęku przed porzuceniem.
Tak w związku zachowują się osoby niekochane w dzieciństwie. To zakodowane schematy, które krzywdzą partnera
Schematy, którymi kierujemy się w budowaniu związków, nie są do końca od nas zależne. Możemy je wynieść z domu rodzinnego i często są one bardzo toksyczne, dla obu stron. Oto 4 charakterystyczne zachowania osoby, niekochanej w dzieciństwie.Konsekwencje nadmiernej kontroli
Nikt z nas nie chce być przez cały czas nadzorowany. Nawet jeśli kontrola nie jest obsesyjna, to może w partnerze wzbudzić złość. W końcu nikt nie lubi być pytany 20 razy, co robił po pracy albo kim jest nowa koleżanka z biura i czy przypadkiem nie wpadła mu w oko? Pamiętajmy, że nasze myśli kształtują rzeczywistość i jeśli będziemy wpadać w paranoje, że nasz partner nas zdradza, to w końcu to się stanie. W końcu ostatecznie wolimy być oskarżani, o coś, co naprawdę zrobiliśmy.
Będę zero-jedynkowa: skoro kobieta zagląda w telefon czy maile mężczyzny, to czas ten związek zakończyć. Bo tam, gdzie nie ma zaufania, nie ma dobrej relacji – mówi w rozmowie ze „Zwierciadłem" psycholożka Bianca-Beata Kotoro.
Jednak konsekwencje nie dotyczą tylko związku. Ogromną krzywdę robisz także sobie samej. Obsesyjnymi myślami zabierasz sobie wolność i radość życia. Zamykasz się w mentalnej klatce negatywnych projekcji. A przecież, zamiast tego możesz zająć się wzmacnianiem poczucia własnej wartości. Poszukaj nowej pasji, zacznij biegać, albo zapisz się do klubu książki, w ten sposób poprawisz myślenie o sobie, a tym samym, swój związek!
Tak w związku zachowują się osoby niekochane w dzieciństwie. To zakodowane schematy, które krzywdzą partnera
Schematy, którymi kierujemy się w budowaniu związków, nie są do końca od nas zależne. Możemy je wynieść z domu rodzinnego i często są one bardzo toksyczne, dla obu stron. Oto 4 charakterystyczne zachowania osoby, niekochanej w dzieciństwie.Jeśli nie sprawdzanie telefonu, to co?
Komunikacja! Zachowanie partnera budzi twoje wątpliwości? Zamiast sprawdzać telefon, po prostu go o to zapytaj! Prawdopodobnie twoje obawy są całkowicie nieuzasadnione. Może twój ukochany ma jakiś problem, z którym sobie nie radzi? A może rzeczywiście ostatnio coś w waszym związku zaczęło szwankować i on zamyka się w sobie? Jeśli ustalicie, co to takiego i przegadacie sprawę bez złości i wzajemnych wyrzutów, będzie można nad tym popracować. Rozmowa jest kluczem do budowania intymności i zrozumienia. Jeśli w poprzednich relacjach zostałaś zdradzona fizycznie lub emocjonalnie, masz prawo bać się, że to się powtórzy. Ale znowu, zamiast martwić się na zapas i kombinować, jak sprawdzać drugą połówkę, po prostu się do tego przyznaj.
Mądry, troskliwy mężczyzna zrozumie twoje obawy i zrobi wszystko, żebyś w relacji poczuła się bezpieczniej, nawet jeśli będzie musiał przesunąć dla ciebie granice swojej prywatności.
5 znaków, że twój partner się tobą znudził. Brak komplementów to tylko czubek góry lodowej
Czasami dzieje się tak, że (najczęściej) w związkach z długim stażem, partner nudzi się swoją partnerką. I choć nie ma na to usprawiedliwienia, istnieją pewne powody. Zazwyczaj jest to rutyna i brak ekscytacji, nowości. Jeśli zauważasz te 5 znaków ze strony partnera, może oznaczać to, że nie czuje już do ciebie tego samego. Uważaj.Jak zbudować zaufanie w związku?
Przede wszystkim bądźcie wobec siebie uczciwi, nawet jeśli to jest trudne. Masz problemy w pracy, nie dawaj, że wszystko jest ok. W dłuższej perspektywie prawda i tak wyjdzie na jaw. Dotrzymuj obietnic: jeśli deklarujesz, że święta spędzisz u jego rodziców, nie wykręcaj się sianem w ostatniej chwili. Bądź spójna: mówisz, że szanujesz jego prywatność, a potem grzebiesz w jego mailach — taka niekonsekwencja zatrzęsie jego poczuciem bezpieczeństwa. Przyznawaj się do błędów — nikt nie jest idealny, a ego jest najgorszym doradcą. Zawaliłaś coś? Trudno, przeproś i wyciągnij wnioski. Budowanie zaufania w związku do długofalowy proces, ale dzięki temu będziesz spała spokojnie, bez zerkania swojemu partnerowi przez ramię.