Reklama

W tym artykule:

  1. Asertywność a zdrowy związek
  2. 8 powodów, dla których mężczyźni wiążą się z asertywnymi kobietami
Reklama

W związkach kluczowe jest zrozumienie, szacunek i komunikacja między partnerami. Nie może też zabraknąć miejsca na asertywność, czyli umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i potrzeb w sposób jasny i szanujący zarówno samego siebie, jak i partnera. Nie bez powodu mężczyźni (jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda – nawet większym stopniu niż kobiety) coraz chętniej wiążą się osobami wykazującymi się dużą asertywnością. Przedstawiamy 8 powodów, które przeważają na korzyść asertywnych i sprawiają, że właśnie z nimi „żyje nam się lepiej”.

Asertywność a zdrowy związek

Dlaczego asertywność wpływa na fakt, że jesteśmy w stanie zbudować zdrowy związek? Odpowiedzi, zdaniem amerykańskich naukowców, należy szukać u podstaw psychologii związków. Asertywność sprzyja otwartej komunikacji. Asertywni partnerzy czują się swobodnie i nie brakuje im odwagi, aby dzielić się swoimi myślami, ale też oczekiwaniami i obawami. Nabyta dzięki asertywności umiejętność określania, co jest dla nas ważne, pomaga unikać sytuacji, w których czujemy się niekomfortowo i daje szansę szybko ustalić źródło problemu, jeszcze zanim przerodzi się w konflikt.

A czym wyróżniają się kobiety, które przez mężczyzn postrzegane są jako asertywne, a przez co także bardziej interesujące? Przeczytajcie.

8 powodów, dla których mężczyźni wiążą się z asertywnymi kobietami

Pewność siebie

Asertywne kobiety zazwyczaj wykazują się większą pewnością siebie. Przez mężczyzn cecha ta postrzegana jest jako wyjątkowo atrakcyjna. Kobieta świadoma siebie wyczuwa, że w nienaturalny sposób jest chwalona lub wręcz przeciwnie – niedoceniana. Taka świadomość wpływa na fakt, że w relacji nie czuje się mniej ważna, a co za tym idzie – w jakimikolwiek kontekście słabsza od partnera.

Jasne oczekiwania

Kobiety uchodzące za bardziej asertywne są w stanie jasno wyrazić swoje oczekiwania i potrzeby w relacji. Dla sporej części mężczyzn transparentność i otwartość to podstawa związku.

Wyklarowane wartości

Często kierują się skonkretyzowanym systemem wartości i są gotowe stać w obronie swoich przekonań. Mężczyzn, jak ustalili naukowcy pociągają kobiety, mające określone wartości i mniejszą skłonność do wahania się, zwłaszcza w podstawowych kwestiach światopoglądowych, np. tego, jak wyobrażają sobie przyszłość relacji.

Większa motywacja i ambicje

Mają silne poczucie samorealizacji. Nie brakuje im celów i ambicji, dzięki czemu sprawiają wrażenie bardziej inspirujących. Podobne podejście obu stron może przyczynić się do wspólnego dążenia do sukcesu, a to w odczuciu wielu mężczyzn jest niezwykle istotne.

Umiejętność efektywnej współpracy

Potrafią efektywnie komunikować się i uchodzą za świetnie współpracowniczki. Cecha ta łączona jest z umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach spornych i konfliktowych.

Samodzielność

Asertywne kobiety są niezależne i potrafią radzić sobie w różnych sytuacjach. Niektórzy mężczyźni mogą doceniać partnerkę, która potrafi działać samodzielnie.

Stawianie granic

Asertywne osoby posiadają cenną umiejętność stawiania granic. Dzięki temu są w stanie wypracować i utrzymać równowagę w związku i skutecznie unikać nieporozumień i konfliktów.

Partnerstwo

Mężczyźni w asertywnych kobietach dostrzegają również umiejętność partnerskiego podziału obowiązków. Nie czują się ani lepsi, ani gorsi, a przez to chętniej podejmują się zadań domowych, nie dzieląc je na kobiece i męskie.

Reklama

Przeczytaj również:

10 zasad, które powinny obowiązywać w każdej relacji. Poznaj swoje „związkowe prawa” i zadbaj o nie

Gdy tempo życia jest szybkie, znalezienie równowagi między czasem dla siebie a czasem dla związku staje się nie lada wyzwaniem. Wielu z nas doświadcza presji codzienności, co sprawia, że balansowanie między indywidualnymi potrzebami a wymaganiami partnera, może wydawać się trudne. Jak zatem stworzyć „związek idealny”?
couple
mat. prasowe

10 trików na udany związek. Te rzeczy musisz zrobić, by twoja relacja się nie rozpadła. Przerwij cykl sercowych porażek

Po licznych sercowych fiaskach doświadczamy silnych emocji i trudnych przeżyć, które mogą pozostawić trwały ślad w psychice. Negatywne doświadczenia prowadzą do powstawania myślowych pułapek, które komplikują budowanie zdrowych związków w przyszłości.
Udany związek
Getty / Alina Rudya/Bell Collective
Reklama
Reklama
Reklama