Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny wypadania włosów mogą być różne – od tych błahych po całkiem poważne. Jednym z najczęstszych powodów nadmiernego łysienia są problemy z niedoborem witamin i minerałów. Niedobory te w dużej mierze biorą się ze względu na stosowanie złej diety ubogiej w składniki cenne dla włosów. Na włosy niekorzystny wpływ mają także używki, np. alkohol, papierosy czy nawet energetyki. Za wypadanie włosów odpowiedzialny jest także styl życia. Duże ilości stresu i długotrwałe przemęczenie znacznie obciążają organizm, a widocznym tego objawem może być wzmożona utrata włosów.
Wypadanie włosów często spowodowane jest również chorobami. Problemy z tarczycą, anemia, choroby zakaźne to tylko niektóre ze schorzeń powodujących utratę owłosienia głowy. Warto tutaj wspomnieć o chorobie zwanej łysieniem androgenowym. Dotyka ona głównie mężczyzn, ale może wystąpić również u kobiet. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie i ma podłoże hormonalne. Włosy mogą również wypadać podczas leczenia. Jest to skutek uboczny działania niektórych leków. Co ciekawe, za wypadaniem włosów może również stać nieodpowiednia pielęgnacja. Zbyt duże ilości kosmetyków, reakcje alergiczne na składniki zawarte w preparatach myjących, podrażnienie skóry głowy – to wszystko zamiast poprawiać kondycję naszych włosów, może powodować ich utratę.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Niektórzy twierdzą, że najlepszy sposób na wypadanie włosów to wizyta u trychologa. Jeśli problem z włosami jest naprawdę poważny to jest to najlepsze wyjście. Jeżeli jednak wypadanie włosów jest stosunkowo łagodne lub mamy podejrzenia, że może być ono spowodowane np. niewłaściwą dietą, możemy spróbować samodzielnie pozbyć się tego problemu, eliminując jego przyczynę, czyli poprawiając swoje żywienie oraz stosując poniższe triki. Niektóre z nich wykorzystują moc płynącą wprost z natury. Istnieją bowiem liczne, naturalne metody na wypadanie włosów, które nie tylko zapobiegają nadmiernej utracie owłosienia, ale także wzmacniają kondycję włosa. Co warto stosować na wypadnie włosów?

Szampony i odżywki

Wchodząc do drogerii, spotykamy się z ogromną ilością szamponów i odżywek przeznaczonych do różnych rodzajów włosów. Warto przyjrzeć się tym przeciw ich wypadaniu. Kosmetyki te posiadają w swoim składzie składniki wnikające w strukturę włosa i wzmacniające jego kondycję. Polecane są produkty, w których znajdziemy:
•    Witaminę E – witamina E nawilża i natłuszcza włosy. Dzięki niej gruczoły łojowe pracują prawidłowo, a skóra jest odpowiednio nawilżona. Witamina E ma działanie odżywcze i regenerujące. Poprawia ukrwienie skóry głowy, co sprawia, że substancje aktywne są sprawnie wchłaniane.
•    Witaminę C – odgrywa ona bardzo ważną rolę w syntezie kolagenu. Poprawia krążenie w skórze głowy, a jako silny przeciwutleniacz zapobiega niszczącemu wpływowi wolnych rodników generowanych między innymi przez zanieczyszczenia środowiska.
•    Mleczko pszczele – jest ono bogate w aminokwasy, które mają działanie regenerujące komórki i tkanki. Jest to środek kondycjonujący, który wykazuje działanie nawilżające i przeciwłojotokowe. Sprawia, że włosy nie wypadają i są pełne blasku.
•    Biotynę – biotyna, zwana też witaminą H zasila macierz włosa w siarkę, czyli pierwiastek niezbędny do powstawania keratyny, która jest głównym budulcem łodygi włosa.
•    Kofeinę – pobudza ona mikrokrążenie i przyspiesza porost włosów.


Wcierki

Częstą przyczyną stojącą za wypadaniem włosów jest zły stan skóry głowy. Aby go poprawić, warto stosować specjalne wcierki. Wcierki to preparaty w formie płynu, które nakłada się na skórę głowy i – jak sama nazwa wskazuje – wciera w nią. Popularnymi składnikami takich wcierek są m.in. czarna rzodkiew i skrzyp, żeń-szeń. Czarna rzodkiew zapobiega wypadaniu włosów dzięki głębokiemu odżywieniu i dotlenieniu ich cebulek. Z tego względu jest polecana nawet w celu zapobieganiu łysienia. Roślina ta nie tylko działa antybakteryjnie i oczyszczająco, lecz także skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych przez co kontroluje nawilżenie skóry głowy. Skrzyp zmniejsza wypadanie włosów i sprawia, że nasze włosy są bardziej elastyczne, stają się gęste i mocniejsze. Zmniejsza łamliwość i kruchość włosów. Żeń-szeń, za sprawą wysokiej zawartości antyoksydantów, sprzyja procesom regeneracyjnym i wzmacniającym macierz włosa. Ponadto pobudza krążenie i cyrkulację substancji odżywczych.

Maseczki

Maseczki do włosów to idealny sposób na poradzenie sobie z kłopotliwym wypadaniem włosów. Można zdecydować się na gotowe kosmetyki drogeryjne lub zrobić własny preparat w domowym zaciszu z wykorzystaniem łatwo dostępnych składników.


Maseczka z jajek

Jajka zawierają w sobie bogactwo witamin oraz makroelementów, dlatego wykazują dobroczynne, odżywiające działanie na włosy. Jaja zawierają lecytynę i białko, które wzmacniają i nawilżają włosy. Białko zapobiega łamaniu się włosów. Żółtko jaja jest natomiast naturalnym emulgatorem, który wiąże składniki maski. Maseczka z jajek jest banalnie prosta w wykonaniu. Aby ją przygotować, potrzebne będą dwa kurze jajka, łyżka olejku rycynowego i łyżka miodu. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i nałożyć na skórę głowy oraz na włosy. Dla lepszego efektu można zawinąć głowę ręcznikiem. Całość zmyć po upływie 20 minut.

Co problemy z włosami mówią o zdrowiu, czyli dlaczego włosy wypadają, przetłuszczają się i łamią >>>

Zobacz także:

Rytuały pielęgnacyjne

Problemy, takie jak wypadające włosy, mogą być powodowane przez nieodpowiednią pielęgnację lub złe przyzwyczajenia. Jednym z nich jest ciągłe noszenie ciasno spiętych włosów. Pozostawienie ich rozpuszczonych również może być szkodliwe, szczególnie w czasie wiatru, mrozu lub na noc. Do snu rekomenduje się luźne, delikatne zaplecenie włosów w warkocz, ponieważ nie ocierają się one wtedy zbytnio o poduszkę. Dla włosów również niebezpieczne jest używanie słabej jakości szczotki. Dobra szczotka powinna być ona wykonana z materiałów, które będą zapobiegały elektryzowaniu się. Szczotka do włosów w żadnym wypadku nie powinna ich wyrywać. Niekorzystne jest także suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem. Strumień powietrza o zbyt wysokiej temperaturze podnosi łuski włosów i otwiera je, przez co środek włosa zaczyna być narażony na negatywne czynniki zewnętrzne, a naturalna wilgoć zawarta wewnątrz włosa ucieka, powodując ich przesuszanie. Powoduje to łamliwość.

Masaż

Masaż skóry głowy niesie ze sobą wiele korzyści. Poprawia jej ukrwienie i krążenie, co ma bezpośredni wpływ na kondycję włosa. Masaż można wykonywać zarówno na sucho, jak i na mokro – podczas mycia. Powinno się go robić codziennie przez około 5 minut. Trzeba wykonywać delikatne okrężne ruchy opuszkami palców. Należy pamiętać, że tylko systematyczne wykonywanie masażu przyniesie oczekiwane rezultaty. Pierwsze rezultaty są zauważalne po upływie 2 – 4 tygodni.

Wypadające włosy: jak dbać o włosy od wewnątrz?

Bardzo często najskuteczniejszym leczeniem na wypadanie włosów jest kuracja od wewnątrz. Tego typu metoda polega w dużej mierze na zaspokajaniu potrzeb organizmu na substancje, które wzmacniają kondycję włosa. Substancje te mogą być dostarczane do organizmu za pomocą odpowiedniej diety lub poprzez specjalne suplementy dostępne w formie kapsułek lub tabletek.
Suplementy te mogą działać w dwojaki sposób. Niektóre z nich zawierają składniki, które stymulują skórę głowy i cebulki włosa. Inne z nich dostarczają do mieszków włosowych wszelkie substancje, które pomagają im wytworzyć i utrzymać włosy.
Najczęściej spotykane składniki w tego typu preparatach to:
•    skrzyp polny,
•    biotyna,
•    krzem,
•    cynk,
•    selen,
•    keratyna,
•    kolagen,
•    witaminy A i E,
•    żelazo,
•    kwasy omega – 3.

Wypadające włosy: co jeść na wypadające włosy?

Jeśli nie chcemy wprowadzać do swojej diety preparatów z apteki, powinniśmy zwracać uwagę na to, co znajduje się w naszym codziennym jadłospisie. Żywienie ograniczające wypadanie włosów i wspomagające wzrost nowych powinno być bogate w białka, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały. Tłuszcze omega-3 wpływają na prawidłową budowę mieszka włosowego i łodygi włosa. Odpowiadają za odżywienie włosów, wzmocnienie i nawilżenie. Źródłem dobrych tłuszczów omega-3 są tłuste ryby morskie, np. łosoś, tuńczyk, makrela, śledź, sardynki, owoce morza, migdały, orzechy włoskie, olej rzepakowy, olej lniany, olej arachidowy.
Nabiał i mięso dostarczają niezbędnych białek budujących włosy. Mikroelementy, takie jak cynk i krzem, znajdziemy zaś w orzechach, pestkach, np. dyni, oraz w nasionach, natce pietruszki, płatkach owsianych, kaszy gryczanej i kakao. Natomiast warzywa i owoce są bogate w witaminy i antyoksydanty. Na jakie witaminy warto zwrócić uwagę?
•    Witamina A
W przypadku niedoboru witaminy A w organizmie, włosy stają się suche i łamliwe.
Mogą wystąpić również zmiany skóry głowy np. hiperkeratoza, objawiająca się zgrubieniami i zrogowaceniami na powierzchni skóry głowy. Witamina A pobudza do wzrostu mieszki włosowe oraz poprawia skład chemiczny lipidów wytwarzanych przez gruczoły łojowe. Pokarm bogaty w witaminę A to: brokuły, dynia, owoce dzikiej róży, jarmuż, kapusta, lucerna, marchewka, morele, natka pietruszki, oleje z ryb, pieprz zielony i czerwony, pomarańcze, pomidory, rzeżucha, seler, bataty, szpinak, masło, produkty mleczne i wątróbka.
•    Witamina C
Witamina C odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu. Niedobór witaminy C zaburza produkcję białek keratynowych, co wpływa na ich wadliwą strukturę, a w konsekwencji na łamliwość i rozdwajanie włosów. Pokarm bogaty w witaminę C to: czarna porzeczka, jagody, maliny, owoce cytrusowe, papryka, kapusta kiszona, natka pietruszki, jarmuż, szpinak.
•    Witamina B1, B2, B6
Witamina B1 (tiamina), B2 (ryboflawina) i B6 (pirydoksyna) odgrywają istotna rolę w procesie produkcji aminokwasów. Uczestniczą w procesach wytwarzania energii, dzięki czemu komórki rozrodcze macierzy włosów mogą inicjować przyrost łodygi włosa. Pokarm bogaty w te witaminy to: B1: botwinka, buraki, mniszek lekarski, grejpfrut, szpinak, B2: botwinka, marchew, seler, zielony pieprz, jarmuż, pietruszka, szpinak, B6: marchew, cytryna, gruszki, ziemniaki, szpinak.
•    Witamina B5
Witamina B5, czyli kwas pantotenowy pobudza komórki budujące łodygę włosa, czyli keratynocyty, do szybszego wytwarzania białkowego budulca włosów - keratyny. Pokarm bogaty w witaminę B5: fasola, kapusta, kalafior, zielone warzywa, pyłek pszczeli, mleczko pszczele, grejpfruty, pomarańcze, ryby morskie.


Dieta dla włosów – o czym warto pamiętać?

•    wprowadź do swojej diety warzywa, szczególnie te ciemnozielone,
•    jedz dużo ryb – najlepiej tłustych, morskich,
•    zamień białe pieczywo na pełnoziarniste,
•    używaj w kuchni zdrowych tłuszczy – oleju rzepakowego, oliwy z oliwek, oleju lnianego,
•    zamiast chipsów jako przekąski wybieraj orzechy i nasiona,
•    spożywaj odpowiednią ilość białka – znajdziesz je w roślinach strączkowych, przetworach mlecznych i chudym mięsie,
•    zastąp biały cukier słodzikiem naturalnym, np. ksylitolem.
Jakiej żywności warto unikać przy problemach z włosami? Przede wszystkim wysokoprzetworzonych produktów, nadmiernej ilości cukru, alkoholu, papierosów i fast-foodów. Mają one niekorzystny wpływ nie tylko na kondycję włosów, ale i na ogólny stan całego organizmu.

Wypadające włosy: medycyna estetyczna na wypadające włosy

Niektórzy z nas są w stanie uporać się z wypadającymi włosami za pomocą domowych sposobów. Niestety czasami jednak te nieinwazyjne metody nie działają i trzeba wytoczyć ciężkie działa. W tym temacie przychodzi z pomocą medycyna estetyczna, której możliwości są coraz większe, także jeśli chodzi o nadmierną utratę włosów. O najskuteczniejszych zabiegach opowiedziała nam Lidia Kwiatkowska, właścicielka warszawskiej kliniki Elite, w której zrobicie oczywiście wszystkie wymienione poniżej zabiegi.

Mezoterapia igłowa

Świetne efekty uzyskuje się dzięki mezoterapii igłowej, polegającej na podaniu w skórę głowy substancji aktywnych. Zabieg mezoterapii pozwala zatrzymać wypadanie włosów oraz pobudzić nowe do wzrostu. Technika ta wykorzystywana jest również do podania osocza bogatopłytkowego, cenionego ze względu na właściwości regeneracji komórek. W osoczu znajduje się naturalny czynnik wzrostu, który pobudza cebulki włosowe do pracy i wzrostu nowych włosów.

Zabieg Regenera Activa

Leczenie wypadania włosów możliwe jest także poprzez wykorzystanie zabiegu Regenera Activa. Polega on na przeszczepie w okolice przerzedzających się włosów wyselekcjonowanych komórek z okolicy potylicznej skóry głowy, która nie podlega procesom łysienia. W ten sposób stymulowana jest regeneracja tkanki oraz pobudzany jest odrost włosów. 

Przeszczep włosów

Najbardziej zaawansowaną techniką leczenia łysienia jest przeszczep włosów za pomocą robota ArtasiX. Zabieg jest bardzo skuteczny i komfortowy. W czasie jednej sesji robot tysiące razy dokładnie selekcjonuje szczepy włosów, a specjalny system wizji pozwala znaleźć te najlepsze do przeniesienia. Przeszczepiamy wszystkie potrzebne struktury włosa, w tym komórki macierzyste, które odpowiadają za jego wzrost. Po transplantacji włosy rosną jak naturalne, z tą różnicą, że już nie wypadną.