Czego nie mówić w związku? Oto zakazane słowa - blizny po nich potrafią goić się miesiącami
Czasem mówimy za mało i nasz partner nie wie, o co nam chodzi. Denerwuje się, bo nie potrafi nas zrozumieć. Czasem mówimy za dużo i potem żałujemy słów, które potrafią ranić jak żyletka, a blizny po nich goją się miesiącami. Nie ważne, ile mówimy, ale jak to robimy! Są słowa i tematy, na które trzeba wyjątkowo uważać. Niektórych powinniśmy wręcz unikać, bo mogą wyrządzić nieodwracalne szkody w naszej relacji. My już wiemy, czego nie mówić w związku, a ty?
W tym artykule:
- Jak rozmawiać z partnerem?
- Szczery i otwarty dialog, to podstawa poprawnej komunikacji
- Czego nie mówić w związku?
Jak rozmawiać z partnerem?
Komunikacja w związku - szczera, otwarta, konkretna i oparta na wzajemnym szacunku - to klucz do sukcesu. Czasami zapominamy, że zwykła rozmowa może sprawić cuda i ukoić nasze lęki. Mówienie o emocjach i uczuciach powinno być na porządku dziennym w udanej relacji.
Często zdarza się, że nie komunikujemy naszych emocji i liczymy, że druga połówka po prostu się domyśli. “Przecież zna mnie tyle lat” - myślimy. To jednak błędne założenie i zazwyczaj prowadzi do kłótni. Nasze oczekiwania nie spełnią się w magiczny sposób, jeśli nie wypowiemy ich głośno. Nie ma idealnych partnerów, jak z romantycznych filmów, którzy wiedzą, kiedy cię przytulić, a kiedy po prostu pomilczeć.
Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku – Antoine de Saint-Exupéry.
Najpierw kocha, wielbi i szanuje, potem gnębi, pilnuje i wykorzystuje. Tak wygląda związek z narcyzem
Związek z narcyzem, to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie mam za sobą. Partner z takimi zaburzeniami osobowości początkowo wydaje się księciem z bajki na białym koniu. Jednak im dłużej z nim jesteś, tym bardziej zaczynasz zatracać siebie, twoja samoocena jest nieustannie deptana i wiecznie zastanawiasz się, co zrobiłaś źle. Jednak, czy aby na pewno, to ty ponosisz odpowiedzialność i jesteś generatorem problemów, z którymi partner musi się mierzyć? Odpowiedź brzmi NIE.Szczery i otwarty dialog, to podstawa poprawnej komunikacji
Czasem błędnie interpretujemy zachowania partnera i zniekształcamy jego intencje. W naszych myślach kotłują się nieprzepracowane relacje z przeszłości, kompleksy, lęki i wiele innych “filtrów”, przez które oceniamy drugą osobę. Dlatego warto na moment się zatrzymać i wprost powiedzieć: “Hej, czuję że mnie olewasz/ignorujesz. Możemy o tym pogadać”. Albo przyznać: “Źle się czuję, potrzebuję teraz, żebyś mnie przytulił i był przy mnie”. Tylko tyle i dzieje się magia, bo partner wie już, jakie masz potrzeby i co może zrobić, by je zaspokoić. Proste? Zamiast się obrażać i układać w głowie katastroficzne wizje, wystarczy się otworzyć.
Związek idealny – po tym poznasz, że wasza relacja przetrwa całe życie
Jeśli większość z tych sytuacji znasz z autopsji, wszystko wskazuje na to, że związek, w którym jesteś, jest nierozerwalny. Nawet jeśli nie zawsze będzie łatwo, macie wszystko, co potrzeba, by być ze sobą do końca.Czego nie mówić w związku?
Są jednak tematy, których warto unikać, zwłaszcza jeśli nasza relacja jest świeża, ponieważ prawdopodobnie nie znamy jeszcze dobrze granic partnera, a on nie wie, gdzie są nasze. Czego nie mówić w związku?
Nie opowiadaj o poprzednich związkach
Wspominanie poprzednich relacji, może być dla obecnego partnera bardzo trudnym doświadczeniem. Dla niego to sygnał, że wciąż ich nie zakończyliśmy i są one dla nas ważne, a co więcej budzą w nas emocje. Partner ma prawo czuć się nieswojo i nie mieć ochoty na wysłuchiwanie historii o twoich ex.
Nie obgaduj jego bliskich
Mówienie źle o jego rodzinie lub przyjaciołach, to prosta droga do kłótni. Chyba każdy w takiej sytuacji chce ochronić swoich bliskich i nie pozwoli ich obrażać, czy oceniać.
Nie porównuj go do byłych partnerów
Nigdy nie powinno się zestawiać ze sobą byłych partnerów i obecnego. Takie ocenianie może wyrządzić ogromną krzywdę. To, co się wydarzyło w przeszłości, tam powinno zostać.
Wyrzuć ze słownika: „zawsze” i „nigdy”
Te słowa w zasadzie zamykają drogę do pokojowej i przyjacielskiej rozmowy. Jeśli twój partner je usłyszy, zapewne zareaguje obronnie i zacznie się zamykać na konstruktywny dialog. To oznacza jedno - nie dogadacie się.
Niedojrzała miłość mówi: Kocham cię, ponieważ cię potrzebuję. Dojrzała miłość mówi: Potrzebuję cię, ponieważ cię kocham – Erich Fromm.