To nie przypadek, że tak wiele par rozstaje się po 7 latach. Oto, co na ten temat ma do powiedzenia psychologia
Dużo par boi się dojścia do 7 wspólnych lat, ponieważ właśnie wtedy wiele związków rozpada się. Czy to tylko mit, czy naprawdę 7. rok jest w relacji przełomowy? Dowiedziałyśmy się, czy to zjawisko faktycznie istnieje i jakie przyczyny mogą za nim stać. A to wszystko poparte psychologią.
- Ivanova Daniela, tłumaczenie i opracowanie: Zuzanna Zasada
W tym artykule:
- Nadchodzi chwila rozliczenia
- Czy rozstania w 7. roku związku naprawdę występują częściej?
- To w końcu 4 czy 7 lat?
- Czas to nie jedyny czynnik, który wpływa na rozpad związku
Gdy para wchodzi w 7. rok wspólnego życia, pojawia się czasem pytanie, czy jej związek przetrwa ten okres. Eksperci od dawna badają to zjawisko i zastanawiają się, czy przyczyną takiego biegu wydarzeń mogą być czynniki biologiczne lub psychologiczne. Jednak pewne jest to, że wiele par rozchodzi się po 7 latach. I jest na to wytłumaczenie.
Skąd wiedzieć, czy zakochałaś się w odpowiedniej osobie? Oto 5 oznak, które świadczą o tym, że dokonałaś dobrego wyboru
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy zakochałaś się we właściwej osobie, to jesteśmy po to, żeby ci pomóc. Oto odpowiedź.Nadchodzi chwila rozliczenia
Według psychologów i psycholożek w 7. roku naszego związku dochodzimy do takiego punktu, w którym podsumowujemy i ponownie oceniamy naszą relację. Bycie ze sobą przez tak długi czas niewątpliwie jest ogromnym zobowiązaniem i wiele osób czuje, że nie ma już odwrotu. Jeśli czujesz, że twój związek nie jest wystarczająco dobry, musisz zacząć działać teraz. Gdy jednak czujesz się usatysfakcjonowana/y i zaangażowana/y w tę relację, możesz być spokojna/y i niemal pewna/y, że przejdziecie ze swoim partnerem lub partnerką dalej.
Jak zatrzymać przy sobie każdego mężczyznę? Oto 3 niezawodne techniki, które idealnie się sprawdzą
Chcesz mieć udany związek? Warto zastosować do tego... zasady biznesowe! Brzmi dziwnie? Pewnie tak, ale jest w tym trochę prawdy. Znalezienie odpowiedniego mężczyzny jest czasem trudniejsze niż cokolwiek innego. Najlepszymi metodami na zatrzymanie faceta jest poczucie humoru i stosowanie się do „biznesowych zasad”.Czy rozstania w 7. roku związku naprawdę występują częściej?
Na początku pary przeżywają fazę tak zwanego „miesiąca miodowego" – wtedy odczuwają ogromną satysfakcję ze związku. W tym czasie wszystko jest cudowne i bajkowe, a partnerzy wzajemnie się sobą zachwycają. Później następuje okres przejściowy, w którym zaczyna się mieszkanie razem i wspólne życie. Pojawiają się codzienne, początkowo nieznaczne, nieporozumienia czy kłótnie. W takich przypadkach należy wspólnie działać, balansować się i dostosowywać do siebie. Chodzi o kompromisy. Chociaż taki schemat nie odnosi się do wszystkich par, to większość z nich doświadcza spadku satysfakcji w 7. roku relacji.
Problem z komunikacją w związku. Tłumaczymy, jak go przezwyciężyć i uniknąć konfliktów
Komunikacja stanowi fundament każdego udanego związku. To przez nią odkrywamy, dzielimy się emocjami, wyrażamy potrzeby i budujemy więź z partnerem. Jednakże, coraz częściej zauważa się, że wiele par boryka się z poważnym trudnościami w komunikacji. Brak porozumienia, niejasności i wzajemne niezrozumienie stają się źródłem konfliktów i napięcia. Skąd bierze się problem z komunikacją w związku i jak mu zaradzić? Podpowiadamy.To w końcu 4 czy 7 lat?
Mimo tego, że mówi się o 7 latach, według statystyk, wskaźnik rozwodów osiąga szczyt około czwartego roku bycia ze sobą. Antropolożka Helen Fisher twierdzi, że istnieją ku temu ewolucyjne przyczyny. W ewolucji człowieka kobiety, które po czterech latach wspólnego życia zmieniły partnera, miały ogromną przewagę w adaptacji. 4 lata to nadal za mało na zmianę i rozpoczęcie nowego związku, ale w tym samym czasie, w zupełności wystarczają na wspólne wychowywanie dziecka w pierwszych, i najtrudniejszych, latach jego życia. To, że liczba rozwodów stale rośnie, może być spowodowane potrzebą i pragnieniem różnorodności, które są w nas zakorzenione.
Istnieje naukowe uzasadnienie, dlaczego mężczyźni potrzebują więcej partnerek niż kobiety
Psychologia ewolucyjna wyjaśnia, ile średnio partnerek potrzebują mężczyźni w całym swoim życiu. Nie chodzi o powielanie stereotypów, a naukowe wyniki badań, które dokładnie tłumaczą, skąd u mężczyzn bierze się potrzeba tworzenia krótkotrwałych relacji (w przeciwieństwie do kobiet).Czas to nie jedyny czynnik, który wpływa na rozpad związku
Jednak według najnowszych badań (Kulu, 2014) większość rozwodów ma miejsce nie po 4, a po 5 latach razem. Ten odsetek maleje wraz ze wzrostem liczby wspólnie spędzonych lat. Taki wzorzec „wznosząco-opadający” jest stale obecny w wielu związkach. Gdy przejdzie się 5. rok, kolejny kryzys może nadejść w 7. Jednak nie tylko czas wpływa na rozpad relacji. Dochodzą do tego również inne czynniki stresogenne (na przykład problemy finansowe czy rodzinne). To właśnie one w głównej mierze wpływają na jakość związku. Nauczenie się więc, jak chronić naszą relację przed szkodliwym wpływem stresu, może pomóc przezwyciężyć nam wszelkie trudności – niezależnie czy jesteśmy razem 4, 5 czy 7 lat.