Reklama

W tym artykule:

  1. Narcyz – kogo można tak nazwać?
  2. Jak rozpoznać, że twój partner jest narcyzem?
  3. Dlaczego pociągają cię narcystyczni mężczyźni?
Reklama

Powyższy problem można porównać do motyli, które latają tak blisko ognia, że spalają sobie skrzydła. Okazuje się, że to feromony przyciągają je do świtała lub są nim zainteresowane, bo dzięki niemu wiedzą, gdzie lecieć. Obydwa przypadki łączy jednak istotna cecha wspólna: światło przyciąga motyle i choć naraża je ono na niebezpieczeństwo, i tak nie potrafią mu się oprzeć.

Kobiety, które cały czas zakochują się w narcystycznych mężczyznach, działają bardzo podobnie do motyli. Kierują się tym samym schematem. Chociaż wiele razy już się zawiodły, to nadal wchodzą w toksyczne związki pełne czerwonych flag. To, co powinnaś zrobić, to „zmiana kierunku”. Czasem to, co obierasz sobie za cel, nie jest tym, czego tak naprawdę szukasz i potrzebujesz.

Narcyz – kogo można tak nazwać?

Na początku warto zastanowić się kim jest narcyz? Czy osoba, z którą się spotykasz faktycznie nim jest, czy to po prostu samolubny, niedojrzały chłopak. Prawdziwy narcyz to ktoś, kto cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości. Jest to stan, który charakteryzuje się przesadnie wysokim poczuciem własnej wartości, ogromną potrzebą nadmiernej uwagi i podziwu oraz brakiem empatii. Narcystyczne osoby często mają problematyczne relacje, nie doświadczają prawdziwych przyjaźni czy związków, ale i tak cały czas wierzą, że są wyjątkowe i niepowtarzalne - nic nie jest z nimi nie tak. Potrzebują być cały czas podziwiane i czują, że mogą więcej niż inni. Brzmi, jak toksyczny związek?

Narcyz: czym się charakteryzuje postawa narcystyczna?

Choć cechy narcyza ma w pewnym stopniu każdy z nas, to nie u każdego rozwijają się one do chorobliwej postaci. Narcyzm w takim rozumieniu (z punktu widzenia psychologii) to zaburzenie osobowości, w którym „zakochanie w sobie” wpływa na relacje i codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać osobowość narcystyczną? Jak postępować w takim przypadku? I czy narcyzm można leczyć?
Narcyz: czym się charakteryzuje postawa narcystyczna?
Kadr z filmu „Alfie” / fot. materiały prasowe Paramount Pictures

Jak rozpoznać, że twój partner jest narcyzem?

W związku z narcyzem może pojawić się wykorzystywanie, ale też jednostronna pomoc. Oczywiście na początku nie musi być to widoczne. Kiedy narcyz chce kogoś zdobyć, jest prawdziwym księciem z bajki. Na przykład ciągle wysyła wiadomości, już po kilku randkach deklaruje, że kocha. Jest to nic innego, jak bombardowanie miłością, którego celem jest wymuszenie na drugiej osobie odwzajemnienia uczucia, podziwu i zainteresowania.

Love bombing, czyli niebezpieczna technika manipulacji w związku. Na czym polega? Jak się przed tym bronić?

Komplementy, czułe gesty, drogie prezenty – brzmi niewinnie, ale w rzeczywistości może chodzić o przemoc psychiczną. Tłumaczymy, czym jest love bombing i jak się przed nim bronić.
love bombing
mat. dystrybutora

Dlaczego pociągają cię narcystyczni mężczyźni?

Jeśli z narcyzem masz do czynienia nie pierwszy raz, to wiesz, że niezależnie od tego, jak bardzo wierzysz i masz nadzieję, że się zmieni, to niestety zawsze kończy się to tak samo. On się po prostu nie zmienia. I musisz sobie z tego zdać sprawę. Wiele dziewczyn zadaje sobie pytanie, dlaczego ich partner traktuje je w taki sposób. Jednak (tak naprawdę) pytanie powinno brzmieć: Dlaczego tacy mężczyźni przyciągają cię, jak ogień motyle? Odpowiedź leży we wzorcu przywiązania.

Nasz wzorzec przywiązania kształtuje się już bardzo wcześnie – w dzieciństwie. Działa, jak program, zgodnie z którym działamy i my. Jeśli w przeszłości zostałaś źle potraktowana, zaniedbana, porzucona lub zraniona w jakikolwiek inny sposób, nieświadomie szukasz tego w związkach. Żeby uwolnić się od tego schematu i nie podążać za nim, musisz najpierw (przy pomocy terapii) zrozumieć, dlaczego pociąga cię określony typ mężczyzn, a potem to zmienić.

Czy te myśli brzmią znajomo?

  • Nie jestem kochana.
  • Będzie mnie kochać tylko wtedy, gdy będę zachowywać się w określony sposób.
  • Moim zadaniem w związku jest uszczęśliwianie drugiej osoby, niezależnie od moich potrzeb.
  • Nie zasługuję na to, żeby być szczęśliwa.

Jeśli w twojej głowie pojawiają się takie myśli, prawdopodobnie twój związek nie jest zdrowy. Celem terapii jest zastąpienie negatywnych uczuć, tymi pozytywnymi. Gdy będziesz myśleć bardziej pozytywnie twój poziom atrakcyjności dla narcystycznych facetów od razu się zmniejszy. Gdy zmieni się twój sposób myślenia, będziesz potrzebować zupełnie innego typu partnera.

Najpierw kocha, wielbi i szanuje, potem gnębi, pilnuje i wykorzystuje. Tak wygląda związek z narcyzem

Związek z narcyzem, to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie mam za sobą. Partner z takimi zaburzeniami osobowości początkowo wydaje się księciem z bajki na białym koniu. Jednak im dłużej z nim jesteś, tym bardziej zaczynasz zatracać siebie, twoja samoocena jest nieustannie deptana i wiecznie zastanawiasz się, co zrobiłaś źle. Jednak, czy aby na pewno, to ty ponosisz odpowiedzialność i jesteś generatorem problemów, z którymi partner musi się mierzyć? Odpowiedź brzmi NIE.
związek z narcyzem
Terry Vine/Getty Images
Reklama

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na glamour.hu

Reklama
Reklama
Reklama