Termoochrona włosów latem. Filtry i odżywki UV do włosów
Wierzymy, że stale chronisz swoją skórę przed słońcem. Jednak czy zabezpieczasz przed nim również swoje włosy? Tak, im też szkodzą promienie UV. Ochrona przeciwsłoneczna włosów powinna iść w parze z ochroną przeciwsłoneczną skóry, szczególnie latem. Sprawdź, jaki SPF do włosów wybrać i czym uzupełnić podstawową pielęgnację.
- Sephora
W tym artykule:
- Dlaczego termoochrona i ochrona UV włosów latem jest istotna?
- Filtry UV do włosów – co to takiego?
- Jakie filtry UV do włosów można kupić?
- Kosmetyki z filtrami UV, na które warto zwrócić uwagę
- Jak prawidłowo stosować termoochronę włosów latem?
Dlaczego termoochrona i ochrona UV włosów latem jest istotna?
Kochamy słońce, lecz to nie do końca odwzajemniona miłość. Jego promienie są zgubne nie tylko dla naszej skóry, lecz także włosów. UVA wpływają na ich łuski, a UVB – przenikają aż do kory, niszcząc białka keratynowe. Najbardziej narażone na działanie słońca są włosy wysokoporowate, z natury szybciej ulegające przesuszeniu i mniej odporne na czynniki zewnętrzne, farbowane oraz jasne.
Promienie słoneczne uszkadzają strukturę włosów. Powodują rozpad odpowiedzialnej za pigmentację melaniny oraz białek. W efekcie tego włosy ulegają osłabieniu, jaśnieją, płowieją i blakną, szczególnie farbowane. Ich łuski rozchylają się, przez co szybciej tracą wilgoć. Nadmierna ekspozycja włosów na słońce skutkuje ich przesuszeniem, matowieniem i pojawieniem się szorstkości. Promienie UV wpływają również na nadmierne tworzenie się wolnych rodników, które uszkadzają włókna włosowe na poziomie komórkowym i przyspieszają ich starzenie się.
Słońce w połączeniu z wysoką temperaturą może dodatkowo osłabiać cebulki włosowe, a tym samym przyczyniać się do wypadania włosów i zahamowania wzrostu nowych. Jednocześnie często powoduje oparzenia skórne i przesuszenie tkanek.
Dlatego termoochrona włosów przed słońcem jest bardzo ważna, szczególnie latem. Filtry UV znajdujące się w kosmetykach ochronnych pochłaniają i odbijają promienie słoneczne, chroniąc strukturę przed uszkodzeniami mechanicznymi i fotochemicznymi. Formuły kremów czy sprayów termoochronnych są także bogate w składniki aktywne, między innymi emolienty, które otulają powierzchnię włosów cienką warstwą. Film ten jednocześnie zabezpiecza przed negatywnym wpływem słońca, jak i przed utratą wilgoci przez włosy. Niektóre produkty przeciwsłoneczne chronią również skórę głowy.
Filtry UV do włosów – co to takiego?
W powszechnie dostępnych kosmetykach do ochrony włosów przed słońcem znajdują się dwa rodzaje filtrów UV – mineralne (inaczej fizyczne lub nieorganiczne) oraz chemiczne (inaczej organiczne). Mogą występować samodzielnie lub wspólnie – wtedy mówimy o filtrach mieszanych.
Filtry mineralne odbijają promienie słońca. Przeważnie w kosmetykach używa się dwóch związków z tej grupy – dwutlenku tytanu oraz tlenku cynku. Są w pełni bezpieczne i delikatne w stosunku do wrażliwej skóry głowy. Pozostają na powierzchni włosów i tkanki skórnej, chroniąc je przed promieniowaniem UV. Filtry chemiczne z kolei, na przykład salicylany, absorbują promienie.
Oba rodzaje filtrów stanowią mocną tarczę chroniącą włosy przed zgubnym działaniem słońca. Odbijając i absorbując promienie UV, zmniejszają ryzyko uszkodzenia struktury włosów. Między innymi:
- chronią przed przesuszeniem włosów;
- nie pozwalają na znaczne rozchylenie łusek włosowych pod wpływem słońca;
- zabezpieczają przed utlenianiem się melaniny, hamując płowienie koloru włosów;
- zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się struktury włosów.
Filtry UV pomagają włosom zachować sprężystość, miękkość, kolor i intensywny blask. Dbają zarówno o ich wnętrze, jak i powierzchnię. Systematyczna ochrona włosów przed słońcem to gwarancja ich zdrowego i pięknego wyglądu, bez łamliwości, szorstkości i rozdwajania się.
Jakie filtry UV do włosów można kupić?
Choć ochrona włosów przed słońcem nie jest jeszcze tak spopularyzowana, jak byśmy tego chcieli, to wybór kosmetyków z filtrami UV naprawdę zaskakuje. Dzięki różnorodności tego typu produktów można dostosować je do własnych preferencji. Po to, aby w pełni zadbać o włosy latem.
Ochronę włosów i skóry głowy przed słońcem i wysoką temperaturą można już rozpocząć od zastosowania dobrego szamponu. Niektóre odżywki i maski, szczególnie te pełne emolientów, otulą włosy, by zabezpieczać je przed słońcem. Emolienty, na przykład oleje roślinne i alkohole tłuszczowe, zapewnią również termoochronę – także podczas stylizacji włosów na gorąco.
W filtry UV są bogate między innymi formuły takich kosmetyków jak mgiełka, spray (często też spray termoochronny), serum, odżywki i olejki do włosów. Te ostatnie zawierają oleje roślinne, które niekiedy wykazują właściwości przeciwsłoneczne i antyoksydacyjne jak olej z pestek malin, moringa, z czarnuszki, marchwi czy kiełków pszenicy. Naturalne filtry UV nie zastąpią jednak mineralnych i chemicznych, ale wspomogą ich działanie. Oleje roślinne wystarczą na chwilową ochronę przed słońcem, na przykład na czas drogi do pracy czy sklepu.
Kosmetyki z filtrami UV, na które warto zwrócić uwagę
Aby ułatwić ci wybór, postanowiliśmy polecić kilka dobrych produktów pielęgnacyjnych do włosów z SPF.
Olejek do włosów Olaplex N° 7 Bonding Oil – oprócz tego, że chroni przed niekorzystnym działaniem słońca, minimalizuje puszenie i elektryzowanie się włosów, zapewnia termoochronę i dba o pełne nasycenie koloru. Jest bogaty w oleje roślinne, między innymi moringa, słonecznikowy i z granatu.
Spray z suchym olejkiem Bumble and Bumble Hairdresser's Invisible Oil – polecany przede wszystkim do włosów suchych. Chroni je przed promieniami UV – zawiera filtry UVA i UVB. W jego formule znajduje się również 6 cennych ultralekkich olejów roślinnych, które tworzą na włosach barierę ochronną: kokosowy, arganowy, makadamia, migdałowy, z ziaren carthame i winogronowy.
Serum Kérastase BLOND ABSOLU Cicaplasme – swoją moc opiera na kwasie hialuronowym, kwiecie szarotki alpejskiej oraz filtrach UV. Dzięki nim dba o optymalnie nawilżenie włosów oraz chroni je przed promieniami słonecznymi, wysoką temperaturą oraz utlenianiem. Działa naprawczo na uszkodzone włókna.
Baza ochronna Bumble and Bumble Hairdresser's Invisible Oil Heat/UV Protective Primer – jedyna w swoim rodzaju mgiełka pełna ultralekkich olejów roślinnych. Za sprawą olejów kokosowego, arganowego, z orzechów makadamia, ze słodkich migdałów, z nasion krokosza barwierskiego i z pestek winogron wygładza i zmiękcza włosy, a także daje pełną kontrolę nad nimi. Jednocześnie chroni przed łamliwością, wysoką temperaturą i promieniami UV.
Odżywka Bumble and Bumble Hairdresser's Invisible Oil Conditioner – lekka formuła wypełniona olejami roślinnymi (kokosowy, arganowy, macadamia, migdałowy, słonecznikowy i winogronowy) natychmiastowo przywraca włosom jedwabistość i zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi – promieniami słonecznymi i wysoką temperaturą. Otula włókna cienką warstwą okluzyjną. Dostępna w formacie podróżnym, abyś w każdym miejscu na świecie mogła z najlepszą troską chronić swoje włosy przed słońcem.
Mgiełka ochronna Korres Red Vine – zawiera wodoodporny filtr UV chroniący przed oksydacją włosów i płowieniem ich koloru. Organiczny ekstrakt z aloesu pozostawia na włosach cienki film zabezpieczający przed słońcem i przesuszeniem. Formuła mgiełki optymalnie nawilża i zmiękcza.
Co poza filtrami? Sprawdź, jak jeszcze chronić włosy przed promieniami UV!
Termoochrona włosów – kosmetyki, które zabezpieczą włosy przed wysoką temperaturą
Serum regenerujące Christophe Robin – eliksir bazujący na 94% składnikach pochodzenia roślinnego. Gwiazdą formuły jest olej z opuncji figowej, który intensywnie wzmacnia włosy i działa ochronnie. Wraz z masłem tucuma i olejem rycynowym otula włókna włosowe filmem zabezpieczającym przed działaniem wysokiej temperatury, zarówno podczas stylizacji włosów, jak i ich ekspozycji na słońce.
Serum termiczne do włosów farbowanych Kérastase CHROMA ABSOLU – termoochrona włosów na najwyższym poziomie. Kosmetyk zabezpiecza je przed negatywnym wpływem wysokiej temperatury, działa antyoksydacyjnie oraz minimalizuje puszenie się włosów.
Jak prawidłowo stosować termoochronę włosów latem?
Spray termoochronny bądź inny kosmetyk chroniący przed wysoką temperaturą warto nanosić na delikatnie wilgotne włosy (po odsączeniu nadmiaru wody ręcznikiem). W ten sposób pomożemy im domknąć łuski po umyciu i zabezpieczymy je przed ewentualnym gorącym nawiewem suszarki. Stosuj je także wtedy, gdy pozostawiasz włosy do naturalnego wyschnięcia, szczególnie kiedy wychodzisz z jeszcze wilgotnymi włosami na zewnątrz.
Kosmetyk termoochronny z gęstszą formułą, jak olejek czy serum, nanoś delikatnymi ruchami, jak do modlitwy, wmasowując formułę we włosy. Nabieraj na dłonie niewielką ilość, by nie doprowadzić do obciążenia fryzury. Forma sprayu termoochronnego i mgiełki jest wygodniejsza w aplikacji, jednak w tym przypadku łatwo przesadzić z ilością.
I jeszcze jedno – podczas długotrwałego przebywania na słońcu nie zapominaj o nakryciu głowy. Ochroni ono ciebie, twoje włosy i skórę głowy, przed negatywnym działaniem słońca.