Terapeuta par radzi, czego lepiej nie robić na początkowym etapie związku. Motylki w brzuchu są złym doradcą
Specjaliści mówią, że etap zakochania może trwać od 4 do 9 miesięcy, ale zdarza się i dłużej. Jest to czas wręcz odurzający i z biologicznego punktu widzenia, wydzielające się w mózgu hormony, naprawdę tak działają. Znany psychoterapeuta podzielił się swoimi refleksjami na temat tego, czego lepiej nie robić na początkowym etapie związku.
W tym artykule:
W trakcie pierwszych miesięcy związku zalewa nas koktajl niesamowicie przyjemnych hormonów, które uniemożliwiają realne spojrzenie na związek. Dopamina, serotonina, noradrenalina działają jak narkotyki, pobudzają, wprawiają w euforię i powodują, że ciągle myślimy o nowym partnerze. To bardzo przyjemny, ale i wyczerpujący na dłuższą metę stan dla organizmu. Pracuje on wówczas na wysokich obrotach, dlatego natura tak to wymyśliła, że zakochanie nie trwa wiecznie, a głęboka miłość ma duży spokojniejszy przebieg. Mogłoby się wydawać, że zakochanie to wyłącznie stan cudowny, ale niesie za sobą również pewne zagrożenia. Jeff Guenther, terapeuta par, podzielił się na swoim profilu radami co do tego, czego lepiej nie robić na początkowym etapie związku.
10 małych, ale cudownych gestów, które mężczyźni kochają u kobiet. Od tego topnieją im serca
Niektóre gesty mają dużo większe znaczenie, niż by się wydawało. W związku zwracamy uwagę na detale, które wpływają na odbiór ukochanej osoby. Oto gesty, które mężczyźni kochają i od których absolutnie mięknie im serce.Jak wygląda okres zakochania?
Okres zakochania, czasami nazywany miesiącem miodowym, rządzi się swoimi prawami. W partnerze dostrzegamy przede wszystkim podobieństwa i zalety. Podchodzimy do niego bezkrytycznie i z niesamowitą wyrozumiałością. Dopatrujemy się znaków od losu i potwierdzeń, że to ta jedna właściwa osoba. Chcemy jak najwięcej ze sobą przebywać i często się kontaktować. Pożądanie sięga zenitu, dlatego seks jest pełen pasji. Wszystko nas ciekawi, wszystko nam się podoba. Wspaniale prawda? Warto delektować się tym okresem, ponieważ nie trwa wiecznie, a właśnie wtedy możemy zbierać wspomnienia na lata. Zakochanie z jednej strony przebiega nieco odmienne na różnych etapach życia, z drugiej strony wspólny mianownik jest niezależny od wieku. Zakochanie upaja, dodaje skrzydeł i spycha zdrowy rozsądek na bardzo daleki plan. Świadomość tego, co nami wtedy kieruje, jest bardzo ważna. Dzięki temu możemy uniknąć bardzo poważnych konsekwencji.
Najbardziej niedoceniana cecha, której należy szukać u partnera na całe życie. To najważniejszy element zdrowego związku
Każdy z nas ma jakąś listę pożądanych cech, które powinien posiadać nasz wymarzony partner. Często też zapominamy o nich pod wpływem zauroczenia. Warto jednak zsynchronizować porywy serca z podpowiedziami rozumu, ponieważ w ten sposób możemy uniknąć ogromnego rozczarowania. Pewna cecha charakteru znacząco zwiększa szanse na związek na całe życie.Czego lepiej nie robić na początkowym etapie związku?
Wiele osób w euforii myli stan zakochania z dojrzałą miłością, dlatego też popełnia wtedy błędy koszmarne w skutkach. Temat ten podjął Jeff Guenther, znany terapeuta par i autor poradników psychologicznych. Myląc motylki w brzuchu z miłością, dochodzimy do wniosku, że nie ma na co czekać i decyduje się w przyspieszonym tempie, na kolejne kroki. Według terapeuty pierwszym poważnym błędem jest szybkie zamieszkanie ze sobą. Czym innym jest pomieszkiwanie, ale posiadanie wciąż własnego lokum, do którego w razie czego możemy wrócić, a czym z miejsca wynajmowanie czy kupowanie mieszkania. Niezbyt dobrym pomysłem jest zakładanie wspólnego konta w mediach społecznościowych, a także bardzo szybki wyjazd we dwoje. Zanim zdecydujemy się na wypad z nową poznaną osobą, warto ją nieco lepiej poznać. Miłosny haj niektórych ludzi prowadzi przed ołtarz, ponieważ żyją w przekonaniu, że tak silne uczucia oznaczają, że poznali kogoś na całe życie. Prawda jest taka, że na ślub lepiej zdecydować się, gdy opadną już różowe okulary i poznamy też wady partnera. Na początkowym etapie nie zachowujemy się zupełnie naturalnie, każdy w jakiś sposób kreuje swój wizerunek i chce jak najlepiej wypaść w oczach drugiego. W takim momentu poślubiamy pewną projekcję, a nie prawdziwego człowieka. Później może nas czekać prawdziwy zimny prysznic. Według Jeffa bardzo nieodpowiedzialną decyzją w fazie zakochanie jest zdecydowanie się na adopcję zwierzęcia. To duża odpowiedzialność i obowiązki, potencjalne rozstanie może być dla niej traumatyzujące. Równie nieodpowiedzialnym zachowaniem jest szybka decyzja o potomstwie. Związek powinien być naprawdę silny i stabilny, zanim pojawi się dziecko.
Jeff radzi, ażeby przede wszystkim cieszyć się okresem zakochania i nie przyśpieszać spraw. To okres, który trwa stosunkowo krótko, dlatego nie warto go skracać poważnymi decyzjami.