Związek z takim typem faceta dla jednych będzie udręką, dla innych – spełnieniem marzeń. Psycholog wyjaśnia, kim jest melancholik
Według Hipokratesa istnieją 4 typy osobowości, które determinują zachowanie na wielu płaszczyznach. Współcześnie dość niesprawiedliwie specyficznie pojmowany jest jeden z nich. Niewiele osób wie, kim tak naprawdę jest melancholik. A zatem – co warto o nim wiedzieć?
W tym artykule:
Typy charakterów według Hipokratesa
Według klasyfikacji Hipokratesa istnieją cztery typy osobowości: sangwinik, choleryk, flegmatyk i melancholik. Rzadko jednak występują one solo, na ogół cechy dominujące współwystępują z tymi od innych osobowości, dlatego też każdy człowiek jest unikalną kombinacją. Dominujące cechy owych typów osobowości determinują zachowanie w życiu prywatnym i zawodowym, choć można nad tym pracować. 4 typy osobowości nie służą za diagnozę, ale wciąż funkcjonują w świecie psychologii. Ich ustalenie może być całkiem pożytecznym narzędziem w pracy nad sobą. Zarówno sangwinik, choleryk, flegmatyk, mają swoje wady jak i zalety. Najmniej zalet przypisuje się czwartemu typowi. Kim jest melancholik? To szalenie interesująca osobowość, pomimo niezbyt pozytywnej renomy.
Podstawowe błędy w związku, które mogą doprowadzić do miłosnej katastrofy. Większość par nagminnie je popełnia
Nad związkiem trzeba pracować, ale tego, jak to robić, ciągle się uczymy. Większość z nas popełnia błędy w związku, z których nie zdajemy sobie nawet sprawy. Dla nas nie są niczym szczególnym, dla drugiej osoby mogą być coraz bardziej raniące.Kim jest melancholik?
Melancholicy budzą szereg negatywnych skojarzeń. Wiecznie smutni, przewrażliwieni, wycofani, zamyśleni czy wycofani. Jest to część prawdy, ale przyjrzyjmy się temu. Wrażliwość powoduje, że melancholicy często źle odbierają krytykę i popadają w kompleksy. Melancholik ma umiejętność widzenia więcej, dlatego często cierpi, empatyzując i doświadczając pewnego bólu egzystencjonalnego, który rozumieją tylko nieliczni. Przez to czują się wyobcowani. Skłonność do smutku skutkuje pewnym życiowym pesymizmem i introwertyzmem. Ma lęki i problemy w nawiązywaniu relacji, przez nieufność. Boją się podejmowania ryzyka i zmian. Dostrzega szybko wady, dlatego inni postrzegają go za marudę. To wszystko sprawia, że melancholik ma niskie poczucie wartości. Wydawałoby się, że melancholik oznacza szereg wad, utrudniających życie sobie i bliskim. A szczególnie w związku. Nic bardziej mylnego, melancholik ma również wspaniałe zalety.
5 zdań, dzięki którym poznasz, że to ten jedyny. To prawdziwe zielone flagi
Po czym poznać, że partner jest tym jedynym, z którym można spędzić resztę życia? Jeśli często słyszysz te zdania z jego ust, to znak, że już znalazłaś miłość życia.Zalety melancholika
Według psycholożki Pauliny Łatki, prowadzącej profil @Psychokwestia, melancholik ma ogromny potencjał. Między innymi uwielbia porządek, dlatego w domu będzie doskonałym partnerem, czynnie się nim zajmującym. Jest bardzo lojalny i starannie pielęgnuje relacje, które są dla niego ważne. Jest znakomitym słuchaczem, doskonale pamięta rozmowy i ważne terminy. Jest też bardzo wrażliwy i gdy się otworzy i zaufa, wspaniale okazuje uczucia. To typowy domator, dlatego najlepiej będzie mu w duecie z równie spokojną duszą. Z melancholikiem można toczyć długie dysputy na rozmaite tematy, ponieważ na ogół jest to człowiek o wielu zainteresowaniach, oczytany.i obyty. Lubi się uczyć i rozwijać. Można na nim polegać, jak na mało kim. Dostrzega detale i ma ogromne wyczucie estetyki. Życie z nim może być niezwykle pasjonujące, o ile wykażemy się wyrozumiałością i empatią.