Reklama

W tym artykule:

  1. Osoby niekochane w dzieciństwie wykazują uzależnienie od partnera
  2. Nieuzasadniona zazdrość
  3. Problemy z wyrażaniem uczuć
  4. Problemy ze stawianiem granic
Reklama

O tym, jak ogromny wpływ na dorosłego mają przeżycia w dzieciństwie, na szczęście mówi się coraz więcej. Czasami aż trudno uwierzyć, że już noworodek koduje zaniedbania i rejestruje emocje rodziców. Na tym wczesnym etapie życia może ukształtować się styl przywiązania, który będzie rządził relacjami miłosnymi. W sposób nieuświadomiony przenosimy nasze traumy, szukając tego, czego doświadczyliśmy na bardzo wczesnym etapie życia. Nawet jeśli jest to toksyczne, to jednak bliskie, znajome, dlatego w pewien sposób bezpieczne. Niestety nie jest to zdrowe na dłuższą metę. Tak zachowują się osoby niekochane w dzieciństwie.

5 znaków, że twój partner się tobą znudził. Brak komplementów to tylko czubek góry lodowej

Czasami dzieje się tak, że (najczęściej) w związkach z długim stażem, partner nudzi się swoją partnerką. I choć nie ma na to usprawiedliwienia, istnieją pewne powody. Zazwyczaj jest to rutyna i brak ekscytacji, nowości. Jeśli zauważasz te 5 znaków ze strony partnera, może oznaczać to, że nie czuje już do ciebie tego samego. Uważaj.
Znaki, że on się tobą znudził
fot. materiały dystrybutora

Osoby niekochane w dzieciństwie wykazują uzależnienie od partnera

Osoby „niedokochane” w dzieciństwie mogą wykształcić lękowy styl przywiązania, który jest bardzo obciążający. W tej sytuacji objawia się uzależnienie i poczucie bycia niekompletnym bez partnera. Nie jest się w stanie bez niego funkcjonować, od niego warunkuje się swoje szczęście i oczekuje maksymalnej uwagi. Pojawia się chęć spędzania ciągle czasu ze sobą, tym samym odbierając partnerowi przestrzeń i tłamsząc go. To ogromne obciążenie, przez które partner z jednej strony czuje się jak w pułapce, z której nie może uciec. Bycie z kimś wyłącznie z lęku nie jest niczym dobrym.

Jak dzieciństwo wpływa na poczucie samotności w związku? Ekspert wyjaśnia pewną zależność

Samotność w związku to bardzo trudna kwestia. Często wynika z narastających problemów i braku zrozumienia, ale przyczyny mogą być też zupełnie niezależne. Niestety pewne czynniki siegają czasów dużo wcześniejszych, przed poznaniem partnera.
samotność w związku
fot. getty images / Oliver Rossi

Nieuzasadniona zazdrość

Problemem osób niekochanych w dzieciństwie może być też odczuwanie ogromnej zazdrości. Wiąże się to z niskim poczuciem wartości i porównywaniem się do innych. Poczucie bycia gorszym i niezasługującym na miłość to życie w ciągłym lęku i niepewność. Zagrożenia widzi się wszędzie, dlatego dochodzi na przykład do przeszukiwania korespondencji, odcinania bliskiej osoby od przyjaciół, atakowania go wiadomościami z pretensjami, gdy gdzieś wychodzi. Zaufanie, tak ważne w miłości, po prostu nie istnieje. No i oczywiście stałym zachowaniem jest ciągłe snucie czarnych scenariuszy. To strasznie niszczący mechanizm, który uniemożliwia budowanie zdrowej relacji, bez wzajemnego uzależnienia. Gdy wykazuje się zazdrość, to ukochany/a może odczuwać niczym nieuzasadnione poczucie winy.

Czego nie robić, jeśli zależy ci na mężczyźnie? Zastosowanie się do tych wskazówek wyjdzie ci na dobre

Jeśli zależy ci na mężczyźnie, warto zastosować się do tych trzech reguł. Tym razem nie zdradzają one, co powinnaś zrobić, a czego powinnaś unikać. Te kluczowe zasady pomogą ci w zdobyciu mężczyzny twoich marzeń.
Czego nie robić, gdy zależy ci na mężczyźnie?
fot. JAIME OLMEDO/NETFLIX

Problemy z wyrażaniem uczuć

Osoby niekochane w dzieciństwie mogą mieć ogromne problemy z wyrażaniem uczuć. Te z unikowym stylem przywiązania mogą od nich wręcz uciekać, panicznie bojąc się odpowiedzialności za słowa. Natomiast te o lękowym deklarować się wcześnie i gorliwie, zanim kogoś dobrze poznają. Wówczas słowa te tak naprawdę niewiele znaczą, bo po prostu taka osoba przede wszystkim nie chce być sama i próbuje zasłużyć na uczucie gorącymi deklaracjami.

Problemy ze stawianiem granic

Problemy w dzieciństwie to również schemat w błędnym stawianiu granic, a raczej ich braku. Jeśli rodzic był oschły, nieczuły, to dziecko uczuć wręcz łaknie i zrobi wiele, ażeby na nie zasługiwać. Tak samo jest w życiu dorosłym, dlatego tak często osoby niekochane w dzieciństwie lgną do osób toksycznych np. narcyzów, toksyków, którzy regularnie przekraczają ich granice.

Reklama

Z tych problemów jak najbardziej da się wyjść, jednak rzadko kiedy samodzielnie. Warto sięgnąć po książki na temat stylów przywiązania i skonsultować się z terapeutą.

Reklama
Reklama
Reklama