Reklama

W tym artykule:

  1. Co to jest breadcrumbing i jak wygląda w praktyce?
  2. Skutki breadcrumbingu
  3. Jak chronić się przed breadcrumbingiem?
Reklama

Co to jest breadcrumbing i jak wygląda w praktyce?

Breadcrumbing w dosłownym tłumaczeniu to „rzucanie okruchami”. Polega na rzucaniu małych „kąsków” uwagi, prawieniu komplementów czy dawaniu obietnic, jednocześnie nigdy nie angażując się w relację na poważnie. Co najbardziej irytuje w osobnikach praktykujących tę taktykę, to wysyłanie mieszanych sygnałów – jednego dnia może być nad wyraz miły i uważny, aby następnego traktować cię jak powietrze lub (co najwyżej) daleką znajomą. Niestety, to strategia stosowana głównie przez narcyzów, którzy chcą podtrzymywać zainteresowanie drugiej osoby i jednocześnie trzymać ją na dystans. A związek z taką osobą to gotowy przepis na nieszczęście.

Poznałam faceta przez jedną z aplikacji. Początkowo była magia – niekończące się wiadomości, żarty, wspólne plany. Ale potem zaczęło się coś, czego nie potrafię zrozumieć. Gość pisał do mnie z entuzjazmem przez kilka dni, a potem nagle milkł na tydzień. Kiedy wreszcie się odzywał, zawsze miał jakieś wymówki – praca, stres, choroba, wyjazd ze znajomymi. Kolejny tydzień znów jak z bajki… Oczywiście, rozumiem, że wszyscy jesteśmy zajęci, ale to zaczęło wyglądać na jakąś dziwną grę. Czy ktoś z was spotkał się z czymś takim? Czy to jakaś nowa moda w randkowaniu, o której nie wiem? pisze Weronika na jednej z facebookowych grup dla dziewczyn.

Z takim zachowaniem z pewnością spotkała się niejedna z nas – ba, całe mnóstwo, bo zjawisko to zyskało nawet swoją nazwę właśnie breadcrumbing.

W początkowej fazie relacji narcyz może wydawać się idealnym partnerem. Jego mania wyższości może doskonale udawać pociągającą pewność siebie, a patologiczna zazdrość i zaborczość wyjątkowe zaangażowanie. Jednak z czasem jego prawdziwa natura ujawni się: chęć kontroli, manipulacja, zaniedbanie emocjonalne i inne formy toksycznego zachowania, staną się codziennością.

Narcyz: czym się charakteryzuje postawa narcystyczna?

Choć cechy narcyza ma w pewnym stopniu każdy z nas, to nie u każdego rozwijają się one do chorobliwej postaci. Narcyzm w takim rozumieniu (z punktu widzenia psychologii) to zaburzenie osobowości, w którym „zakochanie w sobie” wpływa na relacje i codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać osobowość narcystyczną? Jak postępować w takim przypadku? I czy narcyzm można leczyć?
Narcyz: czym się charakteryzuje postawa narcystyczna?
Kadr z filmu „Alfie” / fot. materiały prasowe Paramount Pictures

Skutki breadcrumbingu

Skutki breadcrumbingu nie dotyczą tylko młodych i niedoświadczonych osób. To forma manipulacji, w której efekty potęgowane są przez zaangażowanie emocjonalne „ofiary”, a jej wiek, czy „związkowa przeszłość” nie mają znaczenia. Breadcrumbing wprowadza w stan ciągłej niepewności – motylki w brzuchu szybko zamieniają się w uporczywy lęk. Trwanie w takiej relacji może prowadzić m.in. do obniżenia samooceny, a pierwszą tego oznaką będzie pojawienie się w głowie pytań typu: czy ja nie jestem dla niego wystarczająco dobra? Co jeszcze? Przez osobę, która stosuje wobec ciebie breadcrumbing możesz:

  • zacząć wątpić w swoją wartość i atrakcyjność,
  • odczuwać stałe poczucie osamotnienia i braku zaspokojenia emocjonalnego,
  • odczuwać nieustanny stres i niepokój,
  • mieć wrażenie chronicznego złego samopoczucia i przygnębienia,
  • zaniedbywać inne sfery życia, by zaspokajać osobę, która stosuje wobec ciebie breadcrumbing.

Jak chronić się przed breadcrumbingiem?

W relacji z narcyzem najważniejsze jest szybkie rozpoznanie jego intencji. Zazwyczaj jest to trudne, dlatego oprócz ufania własnej intuicji, warto zdać się na obserwacje bliskich, na przykład przyjaciółki.

  1. Określ swoje granice i konsekwentnie ich przestrzegaj.
  2. Bądź świadoma czerwonych flag i wyczulona na nie bez względu na jego „czar”. Wypatruj zachowań, które sugerować, że twój partner ma cechy narcystyczne (brak empatii, manipulacja, potrzeba ciągłego uznania i zainteresowania).
  3. Jeśli coś sprawia, że czujesz się nieswojo lub niepewnie w związku, zaufaj swoim przeczuciom. Nie ignoruj sygnałów ostrzegawczych, nawet jeśli na pozór wszystko wydaje się w porządku.
  4. Nie akceptuj lekceważącego czy poniżającego traktowania. Wymagaj szacunku w relacji i nie pozwól na manipulacje.
  5. Bądź asertywna. Wyrażaj otwarcie swój niepokój i obawy. Odmawiaj, jeśli czujesz, że twoje granice są przekraczane.
  6. Bądź stanowcza. Egzekwuj to, czego chcesz i czego oczekujesz od relacji – jeśli ktoś nie jest w stanie ci tego dać, być może warto poszukać kogoś innego.
  7. Jeżeli czujesz się zdezorientowana, podziel się swoimi uczuciami z zaufaną osobą. Wsparcie bliskich może pomóc zrozumieć sytuację i podjąć decyzję o dalszych krokach.
  8. Jeśli zauważysz, że jesteś w toksycznym związku z narcystycznym partnerem, bądź gotowa, by odejść. Nie wahaj się zakończyć relacji, która szkodzi twojemu zdrowiu emocjonalnemu i psychicznemu.

Nastała villain era – czas postawić granice i zadbać o siebie. Na czym polega koncepcja, która jest hitem (nie tylko) na TikToku?

Villain era to coś więcej niż kolejny trend z TikToka. Koncepcja, o której robi się coraz głośniej, może mieć realne przełożenie na jakość naszego życia – kondycję psychiczną i relację z innymi. Oto, na czym polega.
Villain era
fot. Getty Images / kolaż Glamour.pl
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama