Syndrom Superwoman nie jest niczym pozytywnym. Jeśli towarzyszą ci te 3 zachowania, to może cię dotyczyć
Choć brzmi dobrze, to syndrom superwoman nie jest niczym pozytywnym. Jest też trudny do określenia, ponieważ pozornie jego fasada budzi podziw i wpisuje się w kulturę pogoni za sukcesem. Ten sukces ma jednak słodko-gorzki smak.
W tym artykule:
- Czym jest syndrom superwoman?
- 3 objawy syndromu superwoman
- Konsekwencje długofalowego funkcjonowania w tym trybie
Równouprawnienie i możliwość decydowania o sobie to wspaniałe zdobycze feminizmu. Jednak jak się okazuje, o ile od kobiet niegdyś bardziej oczekiwano zajmowania się rodziną, blokując rozwój zawodowy, to teraz wraz z wyrównywaniem szans, kobiety często zajmują się i pracą i domem. To kolejne dysproporcje, które w praktyce oznaczają godzinowe dwa etaty. Szczególnie gdy świat prezentuje nam wzorce wręcz niedoścignione, wprost z mediów społecznościowych. Idealne matki wzorowo opiekują się dziećmi, mają fantastyczną relację z partnerem, organizują życie rodzinne i towarzyskie, mają pięknie urządzone i czyste domy, robią wspaniałą karierę, dbają o wygląd i szereg innych spraw. Dla obserwatorki tej perfekcyjnej rzeczywistości doba to zbyt mało, jednak mimo tego dążą do jak najlepszych wyników na każdym polu. Czy nasza psychika udźwignie na dłuższą metę życie na tak najwyższych obrotach? W wielu przypadkach pojawia się syndrom superwoman.
Syndrom Koziołka Matołka dotyczy niemal każdego z nas. Wygrać z nim można tylko w jeden sposób
Syndrom Koziołka Matołka to plaga naszych czasów. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się zjawisko, z którym prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu, każdy z nas miał do czynienia. Na szczęście można z nim skutecznie walczyć.Czym jest syndrom superwoman?
Syndrom superwoman dotyczy również mężczyzn, jako syndrom supermana. To równie szkodliwe zjawisko, jednak kulturowo kobiety doświadczają go w innych aspektach. Superwoman oznacza osobę o niezwykłych mocach, które umożliwiają jej osiąganie najlepszych efektów. Ma niespożyte moce przerobowe, jest ambitna, mierzy wysoko, świetnie organizuje życie. Równie dobrze radzi sobie w karierze, jak i życiu prywatnym. Pracuje ciągle na wysokich obrotach, wymaga bardzo wiele od innych, ale przede wszystkim od siebie. Jej oczekiwania i sposób komunikacji mogą dawać wrażenie przerośniętego ego. To perfekcjonistka, którą się podziwia i zazdrości. Musi mieć wszystko pod kontrolą.
3 objawy syndromu superwoman
Superwoman woli pracować sama niż w grupie i samodzielnie zbierać pochwały za sukcesy. Ułatwia życie wszystkim innym, ale nie sobie. Oto inne 3 przejawy, które świadczą o syndromie superwoman:
- uważasz, że nikt nie jest w stanie cię zastąpić i zrobić coś równie dobrze. Zamiast wytłumaczyć, wolisz coś zrobić sama,
- nie lubisz prosić o pomoc,
- nie lubisz okazywania słabości swojej i u innych.
Perfect Moment Syndrome to przepis na wieczne rozczarowanie. Te 3 rzeczy świadczą o tym, że go masz
Media społecznościowe często przekazują nam idealne obrazki z czyjegoś życia. Wierzymy im i też tak chcemy. Perfect Moment Syndrom wynika z tych emocji. Odbiera odczuwanie szczęścia.Konsekwencje długofalowego funkcjonowania w tym trybie
Być może nielicznym paniom takim tryb funkcjonowania nie zrobi krzywdy. Częściej jednak na dłuższą metę prowadzi on do wypalenia psychicznego na polu zawodowym, jak i prywatnym. Mogą pojawić się objawy somatyczne np. chroniczne zmęczenie, ataki paniki, problemy ze snem i koncentracją, a nawet prowadzi on do depresji czy nerwicy, które długo były maskowane. Trudno wyjść samodzielnie z trybu superwoman, ale można zacząć od modyfikowania swoich przekonań np. zaakceptowania tego, że każdy ma jakieś ograniczenia i nie powinno się ich na siłę forsować, a rozdzielanie obowiązków i proszenie o pomoc, to jak najbardziej zdrowy odruch. Co więcej, dzięki temu buduje się poczucie wspólnotowości, zarówno w rodzinie, jak i pracy.
Wystarczy 15 minut, by zakończyć kłótnię z partnerem. Metoda 5-5-5 jest po prostu genialna
Kłótnie w związku to rzecz normalna i nie muszą budzić one od razu zwątpienia. Po etapie motylków w brzuchu para zaczyna poznawać się na bardziej świadomym poziomie, co oznacza też dostrzeżenie wzajemnych wad. Podstawowym aspektem jest cel kłótni, czy chcemy coś wyjaśnić, czy forsować swoją rację? Metoda 5-5-5 pomoże w konstruktywnym rozwiązywaniu sporów.