Reklama

W tym artykule:

  1. Czym jest syndrom impostora?
  2. Przyczyny pojawienia się syndromu oszusta
Reklama

Syndrom impostora, bardziej znany jako syndrom oszusta, to powszechny problem psychologiczny, który nie jest traktowany tak poważnie, jak powinien. Jak wiele innych spraw, może mieć źródło w dzieciństwie i warunkowej miłości. Ma daleko idące konsekwencje, utrudniające codzienność. Warto nad nim pracować stopniowo.

Syndrom Koziołka Matołka dotyczy niemal każdego z nas. Wygrać z nim można tylko w jeden sposób

Syndrom Koziołka Matołka to plaga naszych czasów. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się zjawisko, z którym prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu, każdy z nas miał do czynienia. Na szczęście można z nim skutecznie walczyć.
Syndrom Koziołka Matołka
fot. Getty Images / MementoJpeg

Czym jest syndrom impostora?

Syndrom impostora, czy też oszusta, polega na braku wiary we własne kompetencje i umniejszaniu swoich sukcesów. Osoby nim dotknięte, pomimo obiektywnych dowodów, czują, że oszukują innych i nie są godne pochwały. Negują je, zaprzeczają, minimalizują skalę dokonań i nie przyjmują żadnych komplementów. Wszelkie włożone wysiłki nie przynoszą satysfakcji. Czują się niewystarczająco mądre, kompetentne, odpowiednie do danej pracy i wierzą, że osiągają coś, dzięki losowi, innym ludziom czy przypadkowi. W Polsce mamy pewien problem z przyjmowaniem komplementów i pochwał, ponieważ większą wartość przypisujemy skromności. Częściej machamy ręką, kwitując „To nic takiego”, „Mam więcej szczęścia niż rozumu”, „Inni zrobiliby to lepiej”. Odbieramy sobie radość płynącą z komplementów, a przy okazji poczucie wartości.

„Syndrom miłego faceta”, to podstępna pułapka dla partnerki. Dobre uczynki to narzędzie, a nie wyraz sympatii

Spotykasz miłego faceta? Można pomyśleć, że idealnie się złożyło, bo przecież takich właśnie szukamy do związku. Istnieje jednak coś takiego, jak „Syndrom miłego faceta”, który w rzeczywistości potrafi bardzo zaskoczyć...
Syndrom miłego faceta
fot. kadru z serialu "You", mat. prasowe Netflix

Przyczyny pojawienia się syndromu oszusta

Syndrom oszusta pojawia się w życiu dorosłym. Na ogół jest to efekt wzorców, które przekazano nam w dzieciństwie. Jakie są jego przyczyny? Osoby z syndromem impostora:

  • były narażone na warunkową miłość rodziców. Ciepło otrzymywały tylko wtedy, gdy osiągały jakiś cel np. wysokie oceny w szkole,
  • nie otrzymywały pozytywnych komunikatów, dlatego wykształciły lękowy styl przywiązania,
  • były zmuszane do perfekcjonizmu i ciągłego komunikowania, że można lepiej,
  • były notorycznie krytykowane,
  • syndrom oszusta może też rozwinąć się u osób, które jako dzieci odnosiły sukcesy, a teraz przyszło im się mierzyć z wyższymi wymaganiami i trudniejszymi zadaniami.

Syndrom impostora można przepracować np. z pomocą szczerych rozmów z bliskimi, literatury, a najlepiej z psychoterapeutą. Poznanie swojej wartości, to mocny filar zdrowej psychiki.

Perfect Moment Syndrome to przepis na wieczne rozczarowanie. Te 3 rzeczy świadczą o tym, że go masz

Media społecznościowe często przekazują nam idealne obrazki z czyjegoś życia. Wierzymy im i też tak chcemy. Perfect Moment Syndrom wynika z tych emocji. Odbiera odczuwanie szczęścia.
Perfect Day Syndrome
fot. kadr z seriali Seks w wielkim mieście / mat. prasowe
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama