Reklama

W tym artykule:

  1. Susan Sontag: kim była?
  2. „Sontag”: co wiemy o filmowej biografii ikony feminizmu?
  3. „Sontag: Kristen Stewart na czele obsady
  4. „Sontag”: kiedy premiera filmu?
Reklama

Wygląda na to, że nominacja do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Pabla Larraína „Spencer” rozbudziła w Kristen Stewart chrapkę na więcej. Gwiazda sagi „Zmierzch” po raz kolejny zmierzy się w legendą. Tym razem wcieli się w Susan Sontag, amerykańską pisarkę i krytyczkę społeczną, której dzieła takie jak „Notatki o kampie” czy „Choroba jako metafora” na trwałe zapisały się w historii kultury XX wieku.

Susan Sontag: kim była?

Bezsprzecznie Susan Sontag była jedną z najwybitniejszych intelektualistek XX wieku. Umierając w 2004 roku, pozostawiła po sobie imponującą spuściznę. Jej prace, wśród których należy wymienić m.in. „Zestaw do śmierci”, „W Ameryce” czy „O fotografii”, prowokowały odważnymi spostrzeżeniami i stawiały niezwykle precyzyjne diagnozy współczesności.

Krytyczna obserwatorka rzeczywistości, prywatnie związana (przez 15 lat) ze słynną fotografką Annie Leibovitz, angażowała się politycznie zarówno w USA (głównie jako aktywistka walcząca o prawa kobiet), jak i poza granicami, np. w latach 80. wspierała Solidarność. Pisarka kilka razy zresztą była w naszym kraju, który zajmował istotne miejsce w jej życiu. Dziadkowie ikony, urodzonej w nowojorskiej rodzinie amerykańskich Żydów, pochodzili z polskich terenów: pod koniec XIX wieku przybyli do Stanów Zjednoczonych z ziem zaboru rosyjskiego i Galicji.

ksiązki
fot. Getty Images

„Sontag”: co wiemy o filmowej biografii ikony feminizmu?

Jak podał „Screen Daily”, filmowa biografia poświęcona legendarnej pisarce będzie nosiła tytuł „Sontag” i wyreżyseruje ją dokumentalistka Kirsten Johnson. Nagradzana reżyserka, scenarzystka i operatorka ma na swoim koncie m.in. wyróżniony nagrodą Emmy obraz „Dick Johnson nie żyje”. W dziele tym autorka, uśmiercając na ekranie swojego ojca, podjęła próbę przygotowania się na ostatnie pożegnanie z nim.

Najnowsza produkcja 57-latki będzie oparta na nagrodzonej Pulitzerem w 2019 roku biografii Bena Mosera „Sontag. Życie i twórczość” i obejmie cztery rozdziały z niezwykłego biografii legendy feminizmu.

To będzie dramat, ale z aspektem dokumentalnym. Kirsten ma wspaniałe podejście do opowiadania historii i ten film będzie tego odzwierciedleniem, dlatego zostaną w nim wykorzystane materiały dokumentalne – wyjawiła producentka, Gabrielle Tana.

Scenariusz napisała Lisa Kron, amerykańska aktorka i dramaturżka, laureatka nagrody Tony za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową i książkę muzyczną do musicalu „Fun Home”.

5 książek o ciele, seksie i feminizmie, które warto przeczytać tej jesieni

Są takie książki, które otwierają głowę, dają impuls do zmiany. Pomagają, lepiej zrozumieć sytuację kobiet we współczesnym świecie, jak i oswajają z własnym ciałem, seksualnością. Są bodźcem do sprawienia sobie szeroko pojętej przyjemności, zawalczenia o siebie tu i teraz. Ostrzegamy: od tych pozycji trudno się oderwać!
5 książek dla kobiet
Fot. Kadr z filmu / kolaż glamour.pl

„Sontag: Kristen Stewart na czele obsady

Ponieważ projekt jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju, nie znamy jeszcze pełnej obsady, nie wiemy także, kto wystąpi u boku Kristen Stewart, wcielając się w Annie Leibovitz. Jeśli chodzi o odtwórczynię tytułowej roli, to kolejna już, po wspomnianym występie w filmie „Spencer”, biograficzna rola gwiazdy „Zmierzchu”.

32-latka w 2019 roku zagrała w biopicu „Seberg” Benedicta Andrewsa, gdzie wcieliła się w aktorkę znaną z głośnej roli Patricii z filmu „Do utraty tchu” Jean-Luca Godarda. Kristen Stewart konsekwentnie tworzy więc swój wizerunek gwiazdy Hollywood, która ma wiele do zaoferowania twórcom pragnącym zmierzyć się z portretami kobiet zmieniających świat.

„Diana Wstrząśnięta”, czyli „Spencer” w reżyserii Pablo Larraina to najlepszy filmowy portret Lady Di, jaki do tej pory powstał

Gdy Kristen Stewart wcielająca się w księżną Walii pyta swoją ekranową powiernicę o to, jaki przydomek nosiłaby, gdyby została brytyjską królową, tamta odpowiada bez zastanowienia: Diana Wstrząśnięta. Ten stan wstrząśnięcia, rozedrgania, świetnie obrazuje najnowszy film Pablo Larraina „Spencer” - najlepsza do tej pory (anty)biografia „królowej ludzkich serc”.
"Spencer"
fot. "Spencer", reż. Pablo Larrain / mat. pras. Forum Film Poland

„Sontag”: kiedy premiera filmu?

Na ten moment nie znamy jeszcze przybliżonej daty premiery biografii Susan Sontag. Wiadomo jednak, że zdjęcia rozpoczną się już za chwilę – na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Wykorzystamy Berlin jako punkt wyjścia do nakręcenia materiału dokumentalnego o Kristen w roli przewodniczącej jury oraz o tym, jak będzie stawać się Sontag – tłumaczy producentka.

Oczywiście będziemy was informować, gdy poznamy więcej konkretów dotyczących produkcji. Stay tuned!

Po co nam feminizm?

7 listopada obchodzimy Światowy Dzień Feministek czy też Światowy Dzień Feminizmu. Jednak z tej okazji nie przeczytacie tu kolejnego suchego informacyjnego tekstu o historii feminizmu, kolejnych jego falach i tego, co nam przyniosły. Bo od tego, czym w teorii jest feminizm, ważniejsze jest, co nam daje w praktyce tu i teraz.
Po co nam feminizm
fot. Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama