Reklama

W tym artykule:

  1. Czy miłość jest ślepa?
  2. Dlaczego miłość jest ślepa?
  3. Ślepa miłość - kiedy występuje?
  4. Skąd się bierze ślepa miłość?
  5. Jak rozpoznać, że to ślepa miłość?
Reklama

Czy miłość jest ślepa?

Miłość jest ślepa – to stare powiedzenie ma w sobie wiele prawdy. Poznajemy nową osobę i padamy jak trafieni strzałą Amora. Zdajemy się nie dostrzegać jej wad, niedociągnięć i negatywnych cech, choć dla wszystkich dookoła mogą być one oczywiste. Nie jest to czas, w którym kierujemy się zdrowym rozsądkiem. Silne emocje towarzyszące zakochaniu biorą górę i nikt nie jest w stanie przemówić nam do rozsądku.

Choć nasi bliscy zdają się dostrzegać oczywiste sygnały ostrzegawcze i negatywny wpływ ukochanej osoby na nasze życie, uczucie ślepej miłości jest silniejsze. W chwili ślepego zakochania, nic nie jest w stanie przemówić nam do rozsądku. W przypadku ślepej miłości, zamiast czerpać z relacji, więcej tracimy. Jeśli jesteśmy ślepo trafieni strzałą Amora, zanika umiejętność obiektywnego spojrzenia na relację i nie jesteśmy w stanie zobaczyć, jak destrukcyjny wpływ może mieć na nasze życie.

Dlaczego miłość jest ślepa?

Miłość jest ślepa i mamy na to dowody naukowe. W rozmowie z PAP doktor Aleksandra Szymańska, zastępczyni ordynatora oddziału chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, opowiada o badaniu rezonansem magnetycznym, które przeprowadzono na osobach zakochanych, które potwierdza słynne powiedzenia. Badania ich mózgów wykazały, że w okresie zakochania kora czołowa mózgu, która odpowiada za wyższe funkcje poznawcze, takie jak analiza bodźców, planowanie czy rozwiązywanie problemów, jest praktycznie wyłączona.

Jak tłumaczy doktor Szymańska, nie wiadomo, dlaczego konkretna osoba zaczyna nam się podobać, ale cała reszta to czysta chemia. Gdy spotkamy odpowiednią osobę, w naszym organizmie aktywują się różne neuroprzekaźniki. Wśród nich fenyloetyloaminy, hormony takie jak kortyzol czy adrenalina i dopamina. Odczuwamy ich obecność fizycznie: poprzez szybsze bicie serca, możliwe drżenie dłoni, wzmożoną potliwość. Ale mimo wszystko towarzyszy nam radość, szczęście spełnienie i euforia. Dochodzą też inne fizyczne objawy zakochania, takie jak słynne motylki w brzuchu. Osoby zakochane odczuwają też zmniejszone łaknienie. Zarówno spadek apetytu jak i motylki w brzuchu są spowodowane wzmożoną aktywnością mięśni gładkich żołądka. Zatem cała magia zakochania, również ślepą miłością, ma swoje potwierdzenie w chemii i biologii.

Skąd się biorą motyle w brzuchu? Czy można umrzeć z miłości? Ekspertka od miłości odpowiada!

Na czym polega chemia miłości? Czy złamane serce jest śmiertelnie groźne? Czy miłość ma w ogóle coś wspólnego z tym, co oglądamy w komediach romantycznych czy bajkach Disneya? Czyli wszystko, co chcecie wiedzieć o jednym z najważniejszych uczuć!
Skąd się biorą motyle w brzuchu?
fot. Adobe Stock

Ślepa miłość - kiedy występuje?

Ślepą miłość często łączymy z młodzieńczymi romansami. To właśnie wtedy zdajemy się bardzo lekkoddusznie podchodzić do wyboru partnerów życiowych, przysparzając naszym opiekunom wielu zmartwień. W młodzieńczych romansach emocje i uczucia są tak intensywne, że zdają się brać górę nad zdrowym rozsądkiem. Jednakże ślepa miłość to nie tylko domena młodości i może występować na różnych etapach naszego życia. Ślepa miłość może pojawić się również w dorosłym życiu. Co więcej, możemy zakochać się na ślepo zarówno na początku, jak i na dalszym etapie znajomości.

Oto możliwe przyczyny wystąpienia ślepej miłości:

  • Pierwsza miłość i brak doświadczenia w budowaniu relacji.
  • Niskie poczucie własnej wartości.
  • Brak umiejętności stawiania i respektowania granic.
  • Lęk przed samotnością.
  • Pragnienie bycia kochanym.
  • Romantyzowanie miłości.

Czytaj więcej: Jak wyleczyć się z miłości?

Skąd się bierze ślepa miłość?

Ślepa miłość nie bierze się z powietrza. Towarzyszy pierwszemu zakochaniu, ale nie tylko. Często ulegamy jej, gdyż brakuje nam pewności siebie, mamy niskie poczucie własnej wartości, nie potrafimy stawiać i respektować granic lub ogarnia nas lęk przed samotnością. W tym samym czasie idealizujemy drugą osobę, zamiast widzieć ją taką, jaka jest naprawdę. Sprawdź dokładnie, skąd bierze się ślepa miłość.

Niskie poczucie własnej wartości

Osoby z niską samooceną mają tendencję do szukania zewnętrznego potwierdzenia swojej wartości poprzez relacje z innymi ludźmi. Zakochując się ślepą miłością, mogą doświadczyć intensywnych emocji i uwagi ze strony ukochanej osoby. Daje im to poczucie, że są ważne i doceniane. Ta intensywna uczuciowość może tymczasowo podnosić samoocenę,, choć na dłuższą metę może być to niezdrowe dla nich samych.

Brak umiejętności stawiania i respektowania granic

Osoby zakochane ślepą miłością ignorują własne potrzeby i granice. Brakuje im zdolności do wyrażania swoich oczekiwań, ustanawiania granic i respektowania ich. Te umiejętności są kluczowe w budowaniu zdrowej relacji.

Lęk przed samotnością

To jedna z najsilniejszych ludzkich obaw, która może powodować, że osoba szybko angażuje się w nowe relacje, zanim tak naprawdę da sobie szansę na poznanie drugiej osoby.

Pragnienie bycia kochanym

Silne pragnienie bycia kochanym to kolejny aspekty wypływający na to, że osoba jest bardziej podatna na zakochanie się ślepą miłością. Gdy pojawia się ktoś, kto wydaje się oferować miłość i akceptację, bardzo łatwo jest się oddać emocjom i skupić na pozytywnych aspektach relacji, nie zwracając uwagi na potencjalne czerwone flagi.

Romantyzowanie miłości

Promowane jest romantyczne wyobrażenie o miłości. Zakochanie się od pierwszego wrażenia, silne, niewyjaśnione emocje - to dobrze znane motywy z popkultury. To romantyczne podejście do miłości może zaburzać nasze oczekiwania co do miłości i sprawić, że jesteśmy bardziej podatni na ślepą miłość.

Warto jednak pamiętać, że każda osoba jest unikalna, a zakochiwanie się ślepą miłością może mieć również inne przyczyny, które nie zostały wymienione powyżej.

Jak rozpoznać, że to ślepa miłość?

Rozpoznanie, czy przeżywamy ślepą miłość, może być trudne. Tym bardziej że każdemu zakochaniu towarzyszą bardzo silne emocje, które mogą zaburzać sposób, w który postrzegamy relację. Choć wiemy, że może to być niezwykle trudne, wybierając partnerów życiowych należy kierować się zdrowym rozsądkiem i myśleć długoterminowo.

Oto kilka znaków, które mogą wskazywać, że zostaliśmy uwięzieni w pułapce ślepej miłości:

Zbyt szybko się angażujesz i podejmujesz duże kroki

Początek znajomości to nie jest dobry moment na podejmowanie ważnych decyzji, które będą miały konsekwencje na twoje dalsze życie. Jednakże zaślepieni miłością, często zdajemy się o tym zapominać. Szybka i nagła przeprowadzka to nowego partnera, może być jedną z oznak ślepej miłości.

Ignorowanie czerwonych flag

Ślepa miłość potrafi wiele wybaczyć i przymyka oko na wiele spraw. Gdy jesteśmy zaślepieni miłością, nie dostrzegamy oczywistych wad partnera. Pomijamy i bagatelizujemy negatywne cechy drugiej osoby, nawet jeśli są one widoczne i mają negatywny wpływ na nasze życie. W tym samym czasie, wady nowego partnera bądź partnerki są bardzo wyraźnie widoczne przez naszych najbliższych. Jednakże polegając na naszych emocjach, a nie rozsądku, nie przyjmujemy do wiadomości żadnych rad i sugestii dotyczących partnera.

Brak zdrowych granic

W przypadku ślepej miłości obowiązuje jedna zasada - brak żadnych zasad. Nawet jeśli ustalamy granice i zasady, nie jesteśmy w stanie ich egzekwować. Druga strona może notorycznie je łamać, a my i tak uważamy, że nasza miłość jest wystarczająca, aby zrekompensować wszelkie krzywdy. Jest to bardzo niezdrowe podejście, które długoterminowo ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Idealizowanie partnera

Na początku nowej relacji romantycznej idealizowanie partnera bądź partnerki jest jak najbardziej naturalne i normalne. Problemy zaczynają się, gdy faza miesiąca miodowego zdaje się nie kończyć. Zaślepieni miłością widzimy drugą osobę jako doskonałą, idealną, niezdolną do złego. Wierzymy, że tylko ona jest w stanie nas uszczęśliwić.

Ignorowanie własnych potrzeb

W zdrowych związkach obie strony pracują nad rozwiązaniem konfliktu. Czasem spotykają się pośrodku i idą na kompromis. W przypadku ślepej miłości tylko jedna osoba odpuszcza i jesteś to ty. Stawiamy potrzeby partnera ponad nasze własne, niezależnie od tego, jak bardzo cierpimy na skutek braku równowagi w związku.

Czytaj więcej: Kiedy nie warto kontynuować związku?

Jeśli rozpoznajesz te cechy w swoim związku, być może przeżywasz ślepą miłość. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że ta forma miłości może być szkodliwa dla naszego zdrowia emocjonalnego i rozwoju osobistego. Jeśli czujesz, że jesteś uwikłany w ślepą miłość, nie bój się poszukać wsparcia, zarówno od bliskich osób, jak i specjalistów, którzy mogą pomóc Ci zrozumieć swoje emocje i podjąć odpowiednie kroki w celu odzyskania równowagi i zdrowia psychicznego.

Wiemy, że zakończenie relacji romantycznej nigdy nie jest łatwe, dlatego przeczytaj również jak wyleczyć się z miłości. Znajdziesz tam wskazówki, które mogą być pomocne również w przypadku ślepej miłości.

Reklama

Pamiętaj, że prawdziwa miłość powinna być oparta na wzajemnym szacunku, zaufaniu i zdrowym partnerstwie. Nie bój się odróżnić miłości od ślepej miłości i dążyć do relacji, która będzie cię wzmacniać i przynosić szczęście.

Reklama
Reklama
Reklama