Reklama

W tym artykule:

  1. „Romantyczna nostalgia”: co to jest?
  2. „Romantyczna nostalgia”: jak wpływa na związek?
  3. „Romantyczna nostalgia”: dlaczego działa?
  4. „Romantyczna nostalgia”: potencjalne problemy
Reklama

„Romantyczna nostalgia”. Za granicą dużo się ostatnio mówi o tym koncepcie. Podobno sprzyja tworzeniu długich i satysfakcjonujących relacji. Czym jest a czym nie jest ten „twór” i jak niby ma działać? Już wyjaśniamy.

„Romantyczna nostalgia”: co to jest?

Pojęcie „romantyczna nostalgia” odnosi się do wspólnego zanurzania się w przeszłości i przeżywania na nowo cudownych chwil spędzonych w swoim towarzystwie. Może obejmować wspomnienia związane z magicznymi momentami, niezapomnianymi podróżami, ważnymi rozmowami, pierwszymi razami czy innego rodzaju doświadczeniami miłosnymi.

Co ciekawe, emocjonalnym powrotom do pięknych chwil nierzadko towarzyszy idealizowanie minionych doświadczeń. W związku z tym można by pomyśleć, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego: porównywanie osoby partnerskiej do wyidealizowanych obrazów zapisanych w głowie może prowadzić do poczucia niezadowolenia lub braku spełnienia w obecnej relacji. A jednak (podobno) działa to inaczej.

Szczęśliwy związek: jak stworzyć, pielęgnować oraz sprawić, że będzie na stałe?

Zastanawiasz się, jak stworzyć szczęśliwy związek? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Czy naprawdę chodzi tutaj o znalezienie drugiej połówki jabłka? Czy ktoś jest nam pisany w gwiazdach i taką osobę po prostu się spotyka? A może da się temu jakoś pomóc? I jak ten stan utrzymać? Podpowiadamy!
Notatnik
fot. materiały dystrybutora

„Romantyczna nostalgia”: jak wpływa na związek?

Badanie, które zostało opublikowane w 2022 roku w „Journal of Social and Personal Relationships”, przyjrzało się „romantycznej nostalgii” czy też nostalgii, która koncentruje się w szczególności na przeszłych doświadczeniach dzielonych z partnerem. Badacze chcieli sprawdzić, jaką rolę odgrywa ona w utrzymywaniu i wzmacnianiu bliskości i intymności.

Osoby uczestniczące odpowiedziały na serię pytań dotyczących ich relacji oraz wspólnego przeżywania momentów z przeszłości. Kwestionariusze pokazały korelację między „romantyczną nostalgią” a większym zaangażowaniem w związek, zrozumieniem i bliskością. Pary, które praktykowały „romantyczną nostalgię”, były sobie bliższe i bardziej szczęśliwe niż te, które nie wspominały razem.

Nie mamy szans na fajny, trwały związek z drugą osobą, jeśli najpierw nie zrobimy porządku z samym sobą?

Dobry związek wymaga uważności i pracy, zarówno nad nim, jak i nad samym sobą w tym związku. Czego jeszcze? Jakie problemy są najczęstsze w relacjach i jak sobie z nimi radzić? O umiejętności budowania związku rozmawiamy z Aliną Adamowicz i Justyną Moraczewską, autorkami książki „Superzwiązek”.
Nie mamy szans na fajny, trwały związek z druga osobą, jeśli najpierw nie zrobimy porządku z samym sobą?
fot. Getty Images

„Romantyczna nostalgia”: dlaczego działa?

Z czego to wynika? Otóż, jak łatwo się domyślić, wspólne wracanie do magicznych chwil buduje więź emocjonalną, wzmacnia intymność między osobami partnerskimi i pomaga spojrzeć na drugą osobę życzliwym okiem. Ale na tym nie koniec.

„Romantyczna nostalgia” często po prostu inspiruje do działania, na zasadzie: przeżyjmy to jeszcze raz. Może to obejmować organizowanie wyjątkowych randek, spacerów, wyjazdów. A przede wszystkim: sprzyja tworzeniu nowych, pięknych wspomnień. W ten sposób szklanka nigdy nie pozostaje pusta.

Na czym polega związek? Jak stworzyć kochający związek, który przetrwa dekady?

Na czym polega związek? Co jest ważne w związku z drugą osobą? Kiedy związek nie ma sensu? Co wpływa na to, że jedne związki trwają latami, a drugie są kilkumiesięczną, a czasem nawet i kilkudniową przygodą? Co pozytywnie wpływa na relację i sprawia, że może przetrwać ona dekady? Na te i wszystkie inne pytania odpowiadamy poniżej.
Kochający związek
fot. Klaus Vedfelt / Getty Images

„Romantyczna nostalgia”: potencjalne problemy

Oczywiście warto zaznaczyć, że takie powroty do przeszłości mogą mieć i negatywny wpływ na związek: skupianie się na tym, co było, zamiast inwestowania w obecną relację może prowadzić do zaniedbywania drugiej osoby, co ostatecznie może osłabić więź między partnerami/partnerkami.

Reklama

Dlatego niezwykle istotne jest, aby umiejętnie równoważyć tęsknotę za minionymi czasami i zaangażowaniem w relację, celebrowaniem wspomnień i docenianiem chwil obecnych. Ważne jest też, aby osoby partnerskie otwarcie rozmawiały o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Komunikacja, zrozumienie i wzajemne wsparcie mogą pomóc w radzeniu sobie z ewentualnymi trudnościami. Zawsze też służą budowaniu zdrowej, satysfakcjonującej relacji. Niby to wszyscy wiemy, ale w praktyce nie zawsze wychodzi. Będziemy więc powtarzać do znudzenia.

A może to ty jesteś problemem? 5 sygnałów, że nieświadomie niszczysz swój związek

Kiedy w związku coś nie działa tak, jak powinno, zwykle szukamy odpowiedzi wszędzie, tylko nie w sobie. A co w sytuacji, jeśli źródłem kłopotów jest nasz własny sposób bycia i przeżywania relacji? Jak to rozpoznać i co zrobić?
Kiedy niszczysz swój związek?
fot. Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama