Pytania na temat pieniędzy, które powinnaś zadać partnerowi, zanim zaczniecie planować wspólną przyszłość
Rozmowy z partnerem o finansach osobistych nie należą do najłatwiejszych, ale zdecydowanie nie powinno się pomijać tego tematu. Jeśli planujecie wspólną przyszłość, te pytania na temat pieniędzy bezwzględnie musisz mu zadać.
- Bianca London, tłumaczenie i opracowanie: Łucja Jelonek
W tym artykule:
Przygotowanie się do podjęcia kolejnego kroku w związku, niezależnie od tego, czy będzie to wspólne zamieszkanie, kupno nieruchomości czy nawet zaręczyny, to ekscytujący czas dla pary. Jednak wraz z tymi wydarzeniami przychodzi czas na nieuniknione rozmowy na temat pieniędzy, które – spójrzmy prawdzie w oczy – mogą czasami wydawać się nieco niezręczne, zwłaszcza jeśli występują różnice w zarobkach.
Pytania na temat pieniędzy, które powinnaś zadać partnerowi
Zagłębianie się w swoje zarobki, długi lub oszczędności nie jest romantyczne, ale bycie otwartym i szczerym w kwestii swoich finansów jest niezwykle istotne. Zwłaszcza, że może zapobiec wszelkim zaskoczeniom (tym niekoniecznie pozytywnym) w przyszłości. Jak rozmawiać z partnerem o pieniądzach? Jakie pytania na temat pieniędzy, powinnaś mu zadać, zanim zaczniecie planować wspólną przyszłość? Pearl Akintola, ekspert ds. finansów konsumenckich w Experian oraz eksperci z Your Juno podzielili się swoimi spostrzeżeniami na ten temat w rozmowie z Glamour UK.
1. Wynagrodzenie – „ile zarabiasz?”
Jako społeczeństwo nauczono nas, by zachować nasze wynagrodzenie w tajemnicy. Choć na początku może to wydawać się niewygodne, omówienie wynagrodzenia z partnerem jest niezwykle ważne. Pomoże to nie tylko w budowaniu zaufania finansowego między wami, ale także umożliwi lepsze zrozumienie szerszej sytuacji finansowej drugiej strony. Dzięki temu możecie też uniknąć innych niezręcznych pytań, takich, jak: „Ile możesz wydać na nasze następne wakacje?” – mówi Pearl Akintola, ekspert ds. finansów konsumenckich.
2. Długi – „czy masz jakieś długi, o których powinnam/powinienem wiedzieć?”
Zanim zdecydujesz się na wspólne zamieszkanie, czy ślub musisz koniecznie podjąć temat potencjalnego zadłużenia. Pamiętaj, że ludzie zadłużają się z wielu różnych powodów – być może druga strona zdecydowała się zaciągnąć pożyczkę, aby kontynuować naukę. Rozmowa o zadłużeniu nie powinna być niewygodna, zwłaszcza jeśli jego spłata nie jest problemem – podkreśla ekspert.
3. Oszczędności – „czy masz oszczędności, których nie traktujesz jako awaryjne środki na życie?”
Kwestia oszczędzania jest niesamowicie indywidualna. Jedna osoba może już oszczędzać na emeryturę, druga żyć z dnia na dzień. Jeśli chcesz, aby oszczędzanie było priorytetem także twojego partnera, zasugeruj ustalenie wspólnego budżetu i trzymanie się go. Może to obejmować wszystko – od codziennych wydatków na życie po te na rozrywki/wspólne hobby. Jeśli potrzebujesz pomocy, większość banków oferuje narzędzia do automatycznego budżetowania, dzięki którym będzie to mniej skomplikowane – radzi Akintola.
4. Cele i priorytety – „czy masz długoterminowe plany związane z zarządzaniem i dysponowaniem swoim majątkiem?”
Kwestie długoterminowego zarządzania pieniędzmi mogą być kością niezgody między partnerami zwłaszcza, jeśli chodzi o cele, które się rozmijają (np. oszczędzanie na nowy samochód vs. oszczędzanie na mieszkanie). Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć wzajemne ambicje, aby mieć pewność, że jesteście jednomyślni w kwestii swojej przyszłości finansowej. Musisz przeprowadzić rozmowę, by upewnić się, że istnieje jasny i realistyczny plan dla was obojga. Pamiętaj tylko, że uczciwość i otwartość to najlepszy sposób na rozmowę o pieniądzach. Inaczej nigdy się nie dogadacie – podkreśla ekspert.
5. Ocena zdolności kredytowej – „czy jeśli poszedłbyś/poszłabyś dziś do banku, to czy przyznałby ci kredyt?”
W związku historia kredytowa drugiej osoby może mieć wpływ na wasze przyszłe wnioski. Najlepiej więc, abyście oboje dokonali sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. Można to zrobić bezpłatnie i nie powinno sprawić wam trudności. Brak zdolności kredytowej może być niejako sygnałem ostrzegawczym.
Dodatkowe pytania powiązane z pieniędzmi:
„Jakie podejście do pieniędzy mieli twoi rodzice, gdy byłeś/byłaś dzieckiem?”
Pamiętaj, że przekonania z dzieciństwa mogą nadal na nią/niego wpływać. Pochodzenie danej osoby niejako buduje jej scenariusze finansowe na przyszłość. Może dzięki rodzicom ma bardzo zdrowy stosunek do pieniędzy? Otwarcie się na przeszłość może ukształtować sposób, w jaki poruszasz się w przyszłości – informuje specjalista.
„Co oznacza dla ciebie posiadanie pieniędzy?”
Dzięki temu pytaniu poznasz jej/jego stosunek do pieniędzy. Czy pieniądze służą budowaniu bogactwa, czy po prostu zapewnieniu podstawowych środków, dzięki którym można utrzymywać rodzinę? Czym dla niej/niego jest wolność finansowa, czy pieniądze to bezpieczeństwo, a może szansa na otwarcie nowych drzwi? – mówi Pearl Akintola, ekspert ds. finansów konsumenckich.
Artykuł pierwotnie ukazał się na glamourmagazine.co.uk
przeczytaj również: