Przechowywanie kawy - kilka porad. O czym pamiętać?
Każdy z nas ma w domu swoją ulubioną kawę, ale czy potrafimy przechowywać ją w taki sposób, żeby jak najdłużej zachowała swoje właściwości? Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać przy przechowywaniu kawy jest fakt, że jest ona substancją silnie higroskopijną. Co to oznacza? Że z łatwością pochłania wilgoć i wraz z nią różne zapachy. Dlatego jeśli chcemy, aby nasze ulubione ziarna zachowały swój aromat i smak na długo, warto zastosować się do poniższych porad.
- Promocja
Kawa mielona czy w ziarnie?
Zakładając, że wszyscy chcemy pić jak najlepszą kawę, bezwzględnie nie przechowujcie mielonego ziarna. Zmielona kawa w ciągu kilku minut od rozdrobnienia zaczyna tracić swoje naturalnie w niej zawarte smaki i aromaty. Kawa zaparzona ze zmielonego kilka dni wcześniej ziarna jest nieporównywalnie mniej złożona i uboższa w smaku. Po obiecywanych na opakowaniu orzechach z czekoladą pozostaje niejasne wspomnienie w postaci dziwnej goryczy. Dlatego warto poświęcić kilka minut na mielenie, zamiast tracić cenne doznania sensoryczne.
Jak nie przechowywać kawy?
Aby poprawnie odpowiedzieć na pytanie, jak przechowywać kawę, należy najpierw rozprawić się z kilkoma mitami. Pierwszym z nich jest nieśmiertelne, praktykowane przez babcie trzymanie kawy w lodówce. Co ciekawe, istnieje jeszcze jedna kuchenna porada dotycząca kawy i brzmi ona: jeśli coś dziwnie pachnie w lodówce, włóż do niej kawę, a przykry zapach zniknie. Cóż stanie się z tym zapachem? Biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej właściwości higroskopijne, cały lodówkowy zapaszek z obiadów, ogórków i innych kiełbas zostanie pochłonięty przez kawowe ziarno. Dlatego ostatnim miejscem, w jakim powinniście przechowywać kawę jest lodówka chyba, że chcecie pić przelew lub espresso o smaku obiadu.
Metalowa puszka z napisem coffee, kafe czy inną wariacją na temat tej nazwy, też nie jest najlepszym miejscem do przechowywania kawy. Stal również ma swój specyficzny zapach – będzie on przebijał się w kawie, którą zdecydujecie się przechowywać w takim pojemniku. Lepiej suplementować żelazo niż czuć je w kawie.
A słoik? Słoik powrócił na salony i jest w tym coś rozczulającego. Prawdą jest też to, że kawa w słoiku wygląda imponująco, możemy ją podziwiać i jeśli chcemy tylko oglądać kawę, a nie ją pić, to niech stoi w słoiku! Jeśli jednak kupujemy kawę, aby cieszyć się działaniem kofeiny i rozkoszować smakiem, to lepiej dać sobie spokój z przesypywaniem kawy do słoika.
Jak przechowywać kawę?
Najlepiej zakupioną kawę przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Paczki na kawę są specjalnie zabezpieczone i wyposażone w zawór, który pozwala na odgazowywanie się ziaren, nie ma zatem potrzeby, aby przesypywać ją po przyniesieniu do domu. Wystarczy, że postawimy paczkę w suchym, zacienionym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła. Pamiętajcie, że najlepiej smakuje świeżo palona i mielona kawa z CoffeeDesk, dlatego nie kupujcie kilogramów kawy na zapas. Dla najlepszych efektów smakowych kawę powinno zużyć się do 4 tygodni po otwarciu paczki.