Przebarwienia na twarzy – jak je zwalczyć? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się ich raz na zawsze
Przebarwienia na twarzy to powszechny problem. Przyczyny są różne i najczęściej złożone. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Zapytaliśmy o to ekspertów. Co na przebarwienia na twarzy? Jak się ich pozbyć? Jak je zamaskować i jak sprawić, by nie pojawiały się w przyszłości? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
- Aleksandra Jóźwiak, Magdalena Matuszek - Redaktorka mody
Przebarwienia na twarzy to częste zjawisko. Nadmierna ekspozycja na słońce, nieodpowiednia pielęgnacja, zmiany hormonalne i stosowanie wybranych leków to tylko wybrane przyczyny ich powstawania. Im jesteśmy starsze, tym prawdopodobieństwo przebarwień na twarzy jest większe. Istnieją jednak metody, kosmetyki oraz zabiegi, które pomagają w walce z plamami na skórze. Jesień i zima to najlepszy czas na skuteczną walkę z przebarwieniami na twarzy. Poniżej znajdziecie kompendium wiedzy na ten temat. O to jak usunąć przebarwienia na twarzy postanowiliśmy zapytać ekspertów. Wiemy także, jak zamaskować przebarwienia, a także jak im przeciwdziałać, by zapomnieć o nich raz na zawsze.
Od czego są przebarwienia na twarzy? [przyczyny]
Przebarwienia na twarzy występują pod postacią piegów lub większych plam, które są ciemniejsze niż odcień skóry. Najczęściej pojawiają się na czole, brodzie, w okolicy ust i na policzkach. Ale przebarwienia mogą też występować na szyi, dekolcie, dłoniach i przedramionach, czyli w miejscach najczęściej wystawianych na słońce. Powstają w wyniku nieprawidłowego działania melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę (barwnik skóry). Zdarza się to w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce – promienie ultrafioletowe zaburzają funkcjonowanie melanocytów. Ale to nie jedyny czynnik, który wywołuje przebarwienia na twarzy. – Wśród powodów, które bezpośrednio wpływają na powstawanie przebarwień wymienia się promieniowanie UV, zaburzenia hormonalne, ciążę oraz leki. Zdarza się także, że przebarwienia pojawiają się po trądziku lub stanie zapalnym skóry. Jeśli skóra wystawiona jest na nadmierne działanie słońca, a dodatkowo w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień jest bardzo wysokie. Pamiętajmy, że na niekorzystne działanie promieniowania UV jesteśmy narażeni nie tylko eksponując skórę bezpośrednio na słońce w upalny dzień. Szkodliwe promienie UV uszkadzają skórę także przenikając przez szybę samolotu czy autobusu, niezależnie od pory roku, dlatego w okresie jesienno-zimowym nie powinno się rezygnować z ochrony przed słońcem – tłumaczy doktor Krzysztof Miracki z warszawskiej Kliniki Miracki.
Ekspert zwraca również uwagę na to, że najbardziej podatne na przebarwienia są osoby posiadające I i II fototyp skóry, charakteryzujące się jasną karnacją, niebieskimi oczami i włosami w kolorze blond czy rudym. – Mimo że prawdopodobieństwo pojawienia się przebarwień jest w tej grupie wyższe, należy zaznaczyć, że żaden fototyp nie jest od nich całkowicie wolny – dodaje lekarz.
Jakie zabiegi na przebarwienia na twarzy? Jak usunąć przebarwienia i czy da się ich pozbyć raz na zawsze?
Czy da się walczyć z przebarwieniami na twarzy na własną rękę? Wszystko zależy od tego, jakie jest ich nasilenie. W niektórych przypadkach kosmetyki oraz domowe sposoby na przebarwienia twarzy po prostu nie zadziałają, ale często są one świetnym uzupełnieniem profesjonalnych zabiegów.
Pierwszym krokiem w walce z przebarwieniami na twarzy powinno być określenie ich charakteru oraz głębokości występowania. W tym celu należy skonsultować się z dermatologiem, który oceni stopień przebarwień. – Niestety trwałe pozbycie się przebarwień jest niemożliwe, a zlikwidowane zmiany pigmentacyjne mogą powrócić pod wpływem nieostrożnego korzystania z promieni słonecznych – ostrzega dr Krzysztof Miracki. Istnieją jednak kosmetyki i zabiegi, dzięki którym można rozjaśnić przebarwienia na twarzy. W walce z płytkimi przebarwieniami skuteczne są peelingi oraz kremy rozjaśniające. – Rewelacyjne efekty osiągają peelingi rozjaśniające oraz dermabrazja, czyli złuszczania naskórka – wyjaśnia dyrektor zarządzająca i właścicielka Kliniki Miracki, Karina-Dudek Miracka.
Jeśli chodzi o głębokie przebarwienia na twarzy, Karina-Dudek Miracka wymienia kilka zabiegów z użyciem laserów. – W walce z głębokimi przebarwieniami na twarzy niezrównane są lasery, szczególnie pikosekundowe. Określane są one jako przełom w laseroterapii, dzięki zastosowaniu ultrakrótkiej wiązki światła, która rozbija cząstkę barwnika redukując zmiany pigmentacyjne przy zachowaniu najwyższego bezpieczeństwa – tłumaczy ekspertka.
Co na przebarwienia na twarzy? Kosmetyki na przebarwienia i składniki, które powinny się w nich znaleźć
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy to niełatwy temat, dlatego najważniejsze – podobnie jak w przypadku zmarszczek – jest działanie prewencyjne. By zapobiec przebarwieniom na twarzy, przede wszystkim konieczne jest stosowanie preparatów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną (minimum SPF 50+) – zarówno latem i wiosną, jak i w chłodniejsze pory roku. To podstawa. Do tego dołączyć można bardziej zaawansowaną pielęgnację.
Odpowiednia pielęgnacja rozjaśnia i wzmacnia skórę, co minimalizuje płytkie przebarwienia na twarzy. Co na przebarwienia na twarzy sprawdza się najlepiej? – Wybierając kosmetyki o właściwościach redukujących przebarwienia warto zwrócić uwagę na obecność w ich składzie kwasu kojowego, witaminy C i retinolu. To czołowe ingredienty, które powinien posiadać skuteczny krem przeciw przebarwieniom, bez względu na genezę ich powstania – wyjaśnia doktor Krzysztof Miracki z warszawskiej Kliniki Miracki.
Do naszych ulubionych sposobów na przebarwienia na twarzy należy serum polskiej marki Miya, które oprócz witaminy C o działaniu rozjaśniającym zawiera także witaminy B3 i B5, inulinę i kwas mlekowy. Dzięki czemu ujędrnia skórę, wygładza zmarszczki, nawilża i oczyszcza skórę.
Jaki olejek na przebarwienia na twarzy?
Jeśli zastanawiacie się, jak usunąć przebarwienia na twarzy, polecamy zaprzyjaźnić się także z olejkami. Jaki olejek na przebarwienia na twarzy będzie najodpowiedniejszy? Godny polecenia jest olejek z drzewa sandałowego – choć jest jednym z najdroższych, ma szereg cennych właściwości – przeciwzapalne, antyseptyczne i antywirusowe, a do tego skutecznie rozjaśnia przebarwienia – niezależnie od przyczyny ich powstania. A do tego nawilża cerę, regulując przy okazji gospodarkę sebum. Alternatywa? Olejek z drzewa herbacianego. Szczególnie polecany jest osobom o cerze tłustej lub mieszanej ze skłonnością do zmian trądzikowych, bo działa na skórę kojąco i leczy stany zapalne. Nie tylko rozjaśnia także przebarwienia na twarzy, które już się pojawiły, ale i zapobiega powstawaniu kolejnych. Dobry olejek na przebarwienia na twarzy to także olejek cytrynowy, który delikatnie wybiela skórę, wyrównując jej koloryt. Wystarczy dodać odrobinę przed snem do swojego ulubionego kremu na noc.
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Kwasy
Skuteczne w walce z przebarwieniami są również kwasy kosmetyczne. Te aktywne substancje zapewniają efekty, należy jednak wiedzieć, jak je stosować – najbezpieczniej używać ich jesienią i zimą, a w ciągu dnia aplikować krem przeciwsłoneczny z wysoką ochroną minimum SPF50. Jeżeli borykacie się z plamkami na twarzy, przebarwieniami po słońcu lub po trądziku, zainwestujcie w kurację kwasem mlekowym. To najłagodniejszy ze wszystkich kwasów kosmetycznych, który oprócz rozjaśnianiu przebarwień i wyrównaniu kolorytu skóry, ma również właściwości nawilżające. Kolejną substancją, którą możecie zastosować jest kwas salicylowy. Jest mocniejszy, dlatego najpierw sprawdźcie, czy nie wywołuje u was reakcji alergicznej. Efekty po stosowaniu kosmetyków z tym składnikiem aktywnym zaobserwujecie już po kilku tygodniach! Przebarwienia na twarzy powinny rozjaśnić się do tego stopnia, że zdążycie o nich zapomnieć.
Jak zakryć przebarwienia na twarzy?
Wiecie już jak pozbyć się przebarwień na twarzy, podpowiadamy więc jak je zamaskować. No cóż, w tym celu przydają się kryjące kosmetyki: kremy BB (to wystarczy jeśli przebarwienia na twarzy są delikatne), podkłady i/lub korektory rozjaśniające. Jeśli chodzi o te pierwsze, szczególnie polecamy krem BB Drop of Perfection marki Veoli Botanicals, słynącej z naturalnych składów. Doskonale wtapia się w skórę, niwelując wszelkie zaczerwienienia i zmniejszając widoczność przebarwień, ale i ma działanie pielęgnacyjne. Poprawia jędrność i elastyczność skóry, zmniejsza pory i sprawia, że staje się bardziej promienna.
Jeśli chodzi o podkłady i korektory, od lat jesteśmy wierne produktom marki Yves Saint Laurent. Podkład All Hours i korektor rozświetlający Touche Eclat w kwestii krycia nie mają sobie równych. Delikatniejsza alternatywa? Kryjący podkład mineralny Annabelle Minerals.