Reklama

W tym artykule:

  1. Upcykling – co to jest?
  2. Polskie marki upcyklingowe: Couple Dansant
  3. Polskie marki upcyklingowe: Żona Johna
  4. Polskie marki upcyklingowe: Intu Store
  5. Polskie marki upcyklingowe: Jackob Buczynski
  6. Polskie marki upcyklingowe: Gia Things
  7. Polskie marki upcyklingowe: There Is No More! Studio
Reklama

Mocno limitowane kolekcje, ciekawy design i znakomita jakość. To m.in. tym charakteryzują się ubrania oraz akcesoria tworzone zgodnie z zasadami upcyklingu. Czyli wytwarzane z materiałów z drugiego (lub kolejnego) obiegu. Na rodzimym rynku regularnie pojawiają się kolejne marki upcyklingowe, a ich popularność rośnie z sezonu na sezon. Są nadzieją dla branży mody, której działania silnie obciążają naszą planetę. Natomiast projekty z ich metkami naprawdę zachwycają i zaskakują. Dlatego warto je znać. Oto najbardziej cool polskie marki upcyklingowe. Poznaj nasze TOP 6.

Upcykling – co to jest?

Upcykling jest pojęciem stosunkowo świeżym. Szczególnie w Polsce, gdzie dopiero od kilku lat powstają (nie tylko) modowe marki funkcjonujące zgodnie z zasadami tej koncepcji. Całość opiera się na przetwarzaniu odpadów (np. skrawków materiałów) w taki sposób, by dać im drugie życie i zwiększyć ich wartość. To również skuteczny sposób na przeciwdziałanie nadprodukcji, która jest aktualnie jednym z najpoważniejszych problemów o zasięgu globalnym.

Polskie marki upcyklingowe: Couple Dansant

Magdalena Lenicka i Żaneta Mrowca podbiły serca redaktorek mody, stylistek, a także influencerek. Pod szyldem Couple Dansant tworzą absolutnie zachwycające marynarki z frędzlami, jak również płaszcze ze (sztucznym) futrem kołnierzu czy rękawach. W sezonie jesień-zima 2022/2023 do oferty swojej marki wprowadziły też inne elementy garderoby, w tym sukienki i koszule. Jeśli szukasz czegoś nietuzinkowego na co dzień lub na specjalną okazję, warto zwrócić na nie uwagę.

ABC stylu: Magdalena Lenicka i Żaneta Mrowca, czyli twórczynie Couple Dansant, zdradzają nam tajniki swojej garderoby [Q&A]

Jaką modę lubią Magdalena Lenicka i Żaneta Mrowca? W ramach cyklu ABC stylu zaglądamy do szaf właścicielek marki Couple Dansant, a prywatnie miłośniczek vintage.

Polskie marki upcyklingowe: Żona Johna

Obok projektów Aleksandry Rałowskiej nie sposób przejść obojętnie. Wyróżniają się ciekawymi formami oraz printami. W kolekcjach królują bufki, falbany i mocny oversize. Ubrania oraz akcesoria marki Żona Johna kojarzą nam się z Kopenhagą, a właściwie jej mieszkankami, których niewymuszony styl uwielbiamy. Szczególnie podobają nam się sukienki. Zobacz:

Polskie marki upcyklingowe: Intu Store

Intu to młoda marka, ale zdążyła już zwrócić naszą uwagę. W jej ofercie dostępne są ubrania z tak zwanych odpadów tekstylnych, a także materiałów stockowych pochodzących od zamykających się marek i szwalni. Znajdziesz tu m.in. dobrej jakości basiki, okrycia wierzchnie czy spodnie denimowe. Nasze jeansy stworzyliśmy w stu procentach metodą upcyclingu, a więc zgodnie z przyświecającą nam ideą cyrkularną i less waste. Zostały sprane we współpracy z ekologiczną pralnią KNK Kanaka – wytłumaczyła Veronika Pawlak, czyli twórczyni marki.

Polskie marki upcyklingowe: Jackob Buczynski

Skoro już mowa o jeansie… Jackob Buczynski to kolejny projektant, którego naszym zdaniem warto znać. Tworzy unikatowe ubrania, buty, a nawet meble z materiałów z drugiego obiegu. Natomiast zasłynął z kurtek denimowych z charakterystycznymi zdobieniami, m.in. z kolorowymi frędzlami czy autorskimi wzorami. Zdecydowanie zasługują na miano wyjątkowych.

Generacja Z pokochała te marki odzieżowe i urodowe. Oto 7 brandów, które warto znać

Wskazujemy siedem marek odzieżowych, które pokochali (a jeśli nie znają, to na pewno pokochają) przedstawicieli oraz przedstawicielki generacji Z. Totalnie warto je znać!
Generacja Z pokochała te marki odzieżowe i urodowe
fot. Getty Images

Polskie marki upcyklingowe: Gia Things

Marka Gia powstała ponad dwa lata temu i może pochwalić się już gronem wiernych klientek i klientów. W jej ofercie znajdziemy piękne dodatki wykonywane z tkanin z recyklingu bądź odzysku oraz ze skrawków. Wśród nich m.in. gumki do włosów typu scrunchie, opaski, kołnierzyki czy torebki, które dodadzą stylizacjom modowego sznytu.

Polskie marki upcyklingowe: There Is No More! Studio

Piękne akcesoria upcyklingowe, na czele z torebkami znajdziesz również w ofercie There Is No More! Studio. Kasia Stalicka oraz Anna Hora, które stoją za marką, stworzyły nawet kolekcję ślubną. Przyszłe panny młode będą zachwycone.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama