Pokrzywa na trądzik – jak stosować? Jakie daje efekty?
Pokrzywa ma wiele właściwości, w tym sporo leczniczych. Okazuje się, że może pomóc w walce z trądzikiem. Jak ją stosować i jakie daje efekty? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
- Małgorzata Góra
W tym artykule:
- Pokrzywa na trądzik – właściwości i działanie
- Tonik z pokrzywy – jak zrobić?
- Maseczka z pokrzywy na trądzik
- Okłady z pokrzywy na trądzik
- Herbata z pokrzywy na trądzik
- Pokrzywa na trądzik – opinie
Pokrzywa to pospolita roślina, którą (prawdopodobnie) znamy wszyscy i wszystkie. W dzieciństwie omijałyśmy / omijaliśmy ją szerokim łukiem, ponieważ kojarzyła się nam przede wszystkim z nieprzyjemnym pieczeniem spowodowanym dotknięciem jej liści. Wszystko wskazuje jednak na to, że warto się z nią zaprzyjaźnić. Szczególnie, jeśli borykamy się różnymi problemami skórnymi, na czele z trądzikiem. Pokrzywa ma bowiem zbawienne dla cery właściwości.
Pokrzywa na trądzik – właściwości i działanie
Pokrzywa zwykle nie wywołuje pozytywnych skojarzeń. Myślimy o niej, jak o zagrożeniu i mogłoby się wydawać, że nikt z własnej woli nie zgodziłby się na to, by mogące wywołać poparzenia liście przykładać sobie do delikatnej skóry twarzy. Nie bez powodu jednak zioło jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków, szczególnie przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i problematycznej. Pokrzywa na twarz działa ściągająco i oczyszczająco. Znajdziemy w niej polisacharydy, witaminy A, B, C i K, a także wapń i magnez. Ma również właściwości anti-aging, które wspomagają produkcję kolagenu w skórze i hamują proces starzenia się skóry.
Tonik z pokrzywy – jak zrobić?
Tonizowanie twarzy jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Przywraca prawidłowe pH skóry, a przez dodanie odpowiednich składników może również pomóc uporać się z poważnymi problemami skórnymi takimi, jak odwodnienie, podrażnienia, czy wypryski na czole. Jeżeli chcesz wypróbować magię leczniczych ziół, warto zacząć właśnie od toniku lub delikatnego hydrolatu. Dodatek ziół wspomaga walkę z nadmiernym wydzielaniem sebum i niedoskonałościami. Tonik z pokrzywy na trądzik zadziała łagodząco, korygująco i kojąco. Producenci oferują szeroką ofertę tego rodzaju produktów, ale, jeśli chcemy, z łatwością możemy przygotować je samodzielnie. Dokładnie umyte i osuszone liście pokrzywy włóż do słoiczka, dodaj kilka kropel ulubionego olejku i zalej ciepłym octem jabłkowym. Następnie szczelnie zamknij i pozostaw w ciemnym miejscu na około dwa tygodnie. Po tym czasie odcedź, przelej do mniejszej buteleczki i ciesz się gotowym kosmetykiem!
Maseczka z pokrzywy na trądzik
Pokrzywa na cerę trądzikową bardzo dobrze sprawdzi się też w formie maseczki. Zarówno zioła, jak i produkty spożywcze działają dobrze nie tylko na żołądek i florę bakteryjną, ale także na skórę twarzy. Wszystkim znana jest maseczka z jogurtu, miodu, czy płatków owsianych. Czas wypróbować również pokrzywę. Do przygotowania ziołowej maseczki przydadzą ci się:
• napar z pokrzywy wraz z liśćmi
• białko jaja
• 4-5 kropel olejku miętowego
Pokrzywę zblenduj na gładką masę. Dodaj do niej ubitą z białka pianę i olejek. Gotową miksturę nałóż na twarz, a po upływie 10 minut spłucz letnią wodą. Po takiej kuracji naparem z pokrzywy na twarz twoja skóra będzie napięta, zaognione zmiany uspokoją się, a cera otrzyma odżywczy zastrzyk witamin i soli mineralnych.
Okłady z pokrzywy na trądzik
Pokrzywa bywa nazywana naturalnym antybiotykiem. Od lat dba o naszą odporność, jest składnikiem wielu leków i pomaga w walce z infekcjami. Dzięki cennym właściwościom odżywczym i bakteriobójczym jest to również doskonała broń w walce z trądzikiem. Napar lub sok z pokrzywy na twarz warto zastosować w postaci okładów. Zaparz zioło i poczekaj aż nieco ostygnie, a następnie nasączoną ściereczkę, najlepiej bawełnianą lub bambusową, nałóż na twarz. Trzymaj ją na buzi około 20-30 minut, a następnie nałóż ulubiony krem. Czy używasz samodzielnie zebranych liści, czy gotowej herbaty, okład nie tylko zwalcza stany zapalne, ale też zapewni ci wspaniały relaks. Po zabiegu twarz pozostaje rozświetlona, uspokojona i zmatowiona, a wydzielanie sebum przez kilka kolejnych dni jest widocznie mniejsze, co mogą docenić wszystkie cery tłuste, nawet te, które nie mają problemu z trądzikiem.
Herbata z pokrzywy na trądzik
Magiczne niemal właściwości pokrzywy można czerpać tak od zewnątrz, jak i od środka. Zioło znane jest z właściwości detoksykujących, czyli oczyszczających organizm z zalegających złogów szkodliwych substancji. Skąd biorą się one w skórze? Przyswajamy je wraz z przetworzonym jedzeniem, alkoholem, duże znaczenie mają powietrze pi stopień zanieczyszczenia w miejscu, w którym żyjemy. Picie pokrzywy na trądzik to popularna kuracja wywołująca oczyszczanie twarzy. Jest ona nie tylko skuteczna, ale też bardzo efektowna – jedna filiżanka ziołowego naparu gwarantuje, że autentycznie zobaczymy, jak skóra pozbywa się wszystkich toksyn. Niestety, wypryski po piciu pokrzywy to naturalny etap tej kuracji. Nie warto jednak rezygnować, ponieważ po ich zagojeniu, nasze skóry będą piękniejsze niż kiedykolwiek. Regularne picie pokrzywy pozwala nam pozbyć się niedoskonałości i rozszerzonych porów, jednak musimy też znać umiar. Zbyt intensywne dostarczanie zioła do organizmu może przestać być zdrowe i wywołać poważne kłopoty z ciśnieniem krwi i pracą nerek .
Pokrzywa na trądzik – opinie
Zapewnienia o cudownym działaniu pokrzywy wyglądają obiecująco, jednak dobrze wiemy, że najlepsza rekomendacją do wprowadzenia jej do swojej pielęgnacji będą opinie zadowolonych testerek. Oto kilka znalezionych w Internecie wypowiedzi:
„Ja piję pokrzywę już od czterech lat. Początkowo też kupowałam saszetki Herbapolu. Teraz jednak sama zbieram majową pokrzywę i mam zapas na cały rok. Jeśli ktoś będzie systematycznie pił to zioło to na pewno zauważy wielką poprawę. Włosy już w ogóle mi się nie przetłuszczają, a z cerą nie mam żadnych problemów. POLECAM!” (Wioletta, mintelegance.blogspot.com)
„Również uważam sok z pokrzywy za cudowne remedium. Odżywia i odkwasza organizm, pijąc go regularnie nie będziemy mieli napadów apetytu na słodycze!!!”(Adrianna, agnieszkamaciag.p)