Płukanka z szałwii na włosy - naturalna metoda walki z łupieżem i niezawodny sposób na przyciemnienie koloru
Na drogeryjnych półkach czekają na nas liczne produkty do pielęgnacji włosów. Jednak, w obliczu wszechobecnych składników drażniących, takich, jak SLS-y, czy SLSES-y, wiele z nas coraz chętniej sięga po naturalne metody, które pozwalają uzyskać, a następnie zachować lśniące, zdrowe i po prostu piękne kosmyki. Jednym z popularniejszych ziół stosowanych do pielęgnacji włosów jest ostatnio szałwia - roślina o specyficznym, przyjemnym zapachu i bogatych właściwościach. W ty artykule zgłębimy tajemnice starożytnego eliksiru, jakim jest płukanka z szałwii na włosy. Jak wykonać ją samodzielnie i jakie korzyści może przynieść jej regularne stosowanie? Sprawdźcie koniecznie.
- Xymena Borowiecka
W tym artykule:
- Szałwia na włosy - jak działa i dlaczego warto stosować ją na włosy?
- Płukanka z szałwii na włosy - jak stosować? Przepis i sposób aplikacji
- Płukanka z szałwii na włosy - efekty
- Płukanka z szałwii na włosy - kiedy nie powinno się jej stosować?
Szałwia na włosy - jak działa i dlaczego warto stosować ją na włosy?
Szałwia (Salvia) to rodzaj roślin obejmujących wiele gatunków zielnych, krzewiastych i drzewiastych. Szałwia od wieków znana jest ze swoich leczniczych i prozdrowotnych właściwości. Była (i jest) wykorzystywana w medycynie naturalnej, kuchni i kosmetyce. W pielęgnacji włosów stosowana ze względu na pozytywny wpływ na kondycję skóry głowy i włosów. Szałwię uznaje się też za jedną z pierwszych, naturalnych „farb” do włosów.
Wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne - świetnie sprawdza się w przypadku na przykład problemów z łupieżem. Innymi, wartymi podkreślenia efektami działania szałwii są m.in.:
- Regulacja wydzielania sebum
Szałwia wykazuje działanie wspierające regulowanie nadmiernej produkcji sebum. Dzięki temu może pomóc osobom zmagającym się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Co ciekawe, aby sprzyjała usprawnieniu pracy gruczołów łojowych nie musicie podawać jej na skórę - wiele osób zamiast aplikacji płukanki decyzuje się na picie naparu z szałwii.
- Przeciwdziałanie wypadaniu włosów
Zawarte w szałwii związki takie, jak fitosterole i flawonoidy przyczyniają się do wzmacniania struktury włosów, a co za tym idzie do redukcji ich wypadania.
- Przywracanie naturalnego koloru włosów / przyciemnianie włosów
Niektóre odmiany szałwii, zwłaszcza szałwia lekarska (Salvia officinalis 'Icterina'), zawierają związki, które pomagają w przywracaniu naturalnego koloru włosów, a także sprawdzają się w roli naturalnego tonera, pogłębiającego kolor włosów. Jeśli chcemy uzyskać taki efekt, płukanka z szałwii powinna być stosowana regularnie.
- Ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
Szałwia wykazuje działanie antyoksydacyjne. W praktyce oznacza to, że dzięki swoim właściwościom chroni włosy przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, promieniowanie UV i inne czynniki zewnętrzne.
- Poprawa ogólnego stanu włosów
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyseptycznym płukanka z szałwii może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji skóry głowy, a aplikowana regularnie poprawić ogólnego wygląd włosów.
A zatem wiecie już, co możecie uzyskać dzięki płukance z szałwii, teraz czas, abyście dowiedzieli i dowiedziały się, jak ją wykonać samodzielnie.
Ten eliksir z drogerii uratował moje przesuszone i zniszczone włosy. Dzięki niemu uniknęłam wizyty u fryzjera
To bez wątpienia odkrycie kosmetyczne, które odmieniło moją pielęgnację włosów oraz pozwoliło mi zapomnieć o regularnym podcinaniu zniszczonych końcówek. W końcu znalazłam produkt, który jest w stanie uporać się z moimi suchymi kosmykami w każdej, nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.Płukanka z szałwii na włosy - jak stosować? Przepis i sposób aplikacji
Przygotowanie płukanki z szałwii na włosy w domu nie jest trudne. Suszone liście szałwii, których użyjecie do zrobienia eliksiru na włosy DIY możecie bez problemu kupić online lub stacjonarnie - w aptekach, sklepach zielarskich, takich z produktami naturalnymi, a nawet w dobrze zaopatrzonych supermarketach lub drogeriach. Pozostałe komponenty do wykonania mieszanki z pewnością już macie.
Płukanka z szałwii na włosy - przepis krok po kroku
Składniki:
- 2-3 łyżki (ok. 20-25 g) suszonych liści szałwii,
- 2 szklanki / 500 ml wody,
- naczynie do przygotowania płukanki,
- sitko z drobnymi otworami.
Przygotowanie płukanki:
- Wlej zimną wodę z kranu do naczynia, w którym wykonasz płukankę (garnka, rondla, nie czajnika).
- Zagotuj wodę.
- Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj suszone liście szałwii.
- Zmniejsz ogień i pozostaw szałwię do gotowania przez około 5-10 minut. Czas gotowania może być dostosuj do tego, jak intensywny napar chcesz uzyskać (jeśli zamierzasz przyciemniać włosy szałwią gotuj liście dłużej).
- Po upływie zalecanego czasu zdejmij płukankę z ognia i odcedź przez sito. Wykorzystane do płukanki suszone liście możesz wyrzucić lub podsypać nimi rośliny ogrodowe - sprawdzą się w roli naturalnego nawozu.
- Pozostaw płukankę do ostygnięcia. Poczekaj aż stanie się letnia, aby można było ją bezpiecznie zaaplikować na włosy.
Aplikacja płukanki z szałwii:
- Umyj włosy delikatnym szamponem. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo zaaplikować na nie odżywkę.
- Zmyj dokładnie szampon (odżywkę) i przejdź do stosowania płukanki.
- Wystudzoną płukankę z szałwii stosuj bezpośrednio na włosy - polej je nią lub zamocz w nich i pozostaw na moment. Upewnij się, że płukanka pokryła całą skórę głowy i włosy.
- Delikatnie wmasowuj płukankę w skórę głowy przez kilka minut. Dzięki temu zawarte w niej składniki odżywcze lepiej wnikną we włosy i skórę głowy.
- Pozostaw płukankę na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz włosy letnią wodą.
- Jeśli to konieczne, możesz przepłukać włosy czystą wodą, aby upewnić się, że nie pozostał na nich nadmiar płukanki.
Aplikuj płukankę raz w tygodniu, a jeśli chcesz za jej pomocą przyciemnić włosy - rób to częściej (nawet do 3x w tygodniu). Jeśli masz wrażliwą skórę głowy lub jesteś podatny / podatna na reakcje alergiczne, przed pierwszym zastosowaniem płukanki zachowaj ostrożność. Przeprowadzić test uczuleniowy na małym obszarze skóry.
Toner do włosów - co to jest i jak powinno się go stosować? Przegląd najlepszych tonerów do stosowania w domu
Toner do włosów - co to takiego, jak go używać i w który z dostępnych na rynku warto zainwestować? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat domowego tonowania włosów.Płukanka z szałwii na włosy - efekty
Pamiętaj - efekty stosowania płukanki z szałwii na włosy mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech skóry i włosów. Do tych, które z pewnością można zaliczyć pozytywów zaliczymy na pewno:
- regulację pracy gruczołów łojowych i zmniejszenie wydzielania sebum,
- odczuwalną redukcję przetłuszczania się włosów, a co za tym idzie - zmniejszenie częstotliwości mycia włosów,
- redukcję łupieżu i swędzenia skóry głowy,
- zmniejszenie łamliwości i redukcję wypadania włosów,
- wzmocnienie i ogólną poprawę kondycji włosów i skóry głowy,
- uodpornienie włosów na uszkodzenia mechanicznie,
- wygładzenie i efekt lśniących zdrowych włosów,
- przywrócenie naturalnego blasku / pogłębienie naturalnego koloru włosów.
Ten szampon sprawił, że moje włosy w końcu przestały się przetłuszczać
Po wielu latach walki z przetłuszczającymi się włosami odkryłam szampon, który poradził sobie z tym problemem. Skóra głowy w końcu przestała wydzielać nadmierne ilości łoju, a moje włosy są świeże, gładkie i błyszczące.Płukanka z szałwii na włosy - kiedy nie powinno się jej stosować?
Płukanka z szałwii na włosy to raczej bezpieczny, naturalny preparat, jednak nie dla wszystkich będzie odpowiednim wyborem.
- Jeśli jesteś uczulony/a na rośliny z rodziny jasnotowatych, do której należy szałwia, lepiej nie ryzykuj jej stosowania bezpośrednio na skórę.
- Podobnie jest w przypadku posiadaczy i posiadaczek wrażliwej, podrażnionej lub uszkodzonej skóry głowy - szałwia może działać drażniąco i wywoływać niepożądane efekty.
- Niektóre źródła sugerują, że szałwia może negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną, dlatego nie jest zalecana do stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
- Z szałwii nie powinny korzystać też osoby przyjmujące leki antydepresyjne i inne leki oddziałujące na układ nerwowy.
- Stosowanie szałwii odradza się także osobom cierpiącym na choroby serca, nadciśnienie tętnicze, epilepsję czy problemy hormonalne - jeśli się z nimi zmagasz, o to, czy możesz stosować szałwię, zapytaj swojego lekarza prowadzącego.