Części penisa, czyli podstawowa wiedza dla każdego mężczyzny

Penis nie posiada kości. Tworzą go dwa ciała jamiste i ciało gąbczaste, czyli żołądź. Jest unaczyniony przez tętnicę grzbietową prącia oraz tętnicę głęboką. Składa się z trzech elementów takich jak:

  • trzon prącia,
  • żołądź,
  • napletek.

Penis jest częścią układu rozrodczego, który dzieli się na narządy zewnętrzne (prącie i moszna) oraz wewnętrzne, w skład których wchodzi cewka moczowa, jądra, najądrze, nasieniowód, przewód wytryskowy, gruczoł krokowy, gruczoły pęcherzykowo-nasienne oraz opuszkowo-cewkowe. Odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych jest niezwykle istotna, a lekceważenie tej kwestii może doprowadzić nawet do przykrych w skutkach chorób.

Jak pielęgnować penisa?

Przy okazji tematu pielęgnacji penisa warto zacząć od innej, równie ważnej kwestii. Tu warto zwrócić szczególną uwagę na ręce, które mają kontakt z wszystkimi pozostałymi częściami ciała.

Mycie rąk jest bardzo ważne w kwestii zdrowia, higieny ogólnej, jak również w przypadku opisywanego dbania o penisa. Ze skupiskami bakterii mają one kontakt każdego dnia. Mnóstwo bakterii znajduje się na klamkach, smartfonach czy myszce komputerowej. Dlatego ogromnie ważne jest mycie rąk nie tylko po skorzystaniu z toalety (zwłaszcza publicznej), ale również przed wizytą w ubikacji. Niestety ta czynność często bywa przez panów pomijana.

Jak często myć penisa?

Prącie należy myć przynajmniej raz dziennie. Częściej, jeżeli wykonujemy aktywność sportową lub czynności, które zwiększają potliwość. Powinno się to robić także zawsze po stosunku (oraz przed ze względów oczywistych). Mycie powinno odbywać się bez użycia gąbek, czy innych tego typu rekwizytów łazienkowych. Dlaczego gąbki i szczotki odstawić w kąt? Męski członek jest podatny na podrażnienia. Prącie najlepiej myć dłonią, w ciepłej (nie gorącej) wodzie, stosując żel przeznaczony do higieny intymnej. Gama męskich kosmetyków do higieny intymnej zazwyczaj nie jest tak szeroka, jak tych przeznaczonych dla płci pięknej. Mimo to są one ogólnie dostępne w każdej drogerii lub aptece i warto sięgać po te z przeznaczeniem dla mężczyzn.

Czym myć penisa? pH okolic intymnych

Zwykłe mydła czy żele pod prysznic mają pH zasadowe, które nie jest odpowiednie dla miejsc intymnych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. PH dla męskiego członka jest lekko kwaśne. Takie właśnie zapewniają dostępne na rynku żele do higieny intymnej. Dzięki swojemu składowi nie powodują podrażnień ani reakcji alergicznych. Ponadto wiele z nich ma działanie nawilżające.

Zobacz także:

Jak wygląda zdrowa żołądź penisa?

Żołądź jest strefą erogenną. Za ochronę przed uszkodzeniami tej części członka odpowiada fałd skórny, czyli napletek. Dba on również o to, aby żołądź była odpowiednio wilgotna. Zdrowa żołądź jest gładka i nie występują na niej zaczerwienienia. Jeśli jej wygląd odbiega od tej normy – koniecznie trzeba udać się do lekarza i sprawdzić, co może być przyczyną zmian strukturalnych i odbarwień zakończenia prącia.

Jakie są choroby penisa  i jak ich unikać?

Wysoki poziom higieny, tj. częste mycie penisa z pewnością zmniejszy ryzyko pojawienia się różnych chorób z nim związanych. Jednak nie zawsze jest w stanie wyeliminować je wszystkie. Choroby prącia wynikające z nieprawidłowej higieny to najczęściej:

  • zapalenie żołędzi – objawami takiego zapalenia jest wysypka, intensywnie pachnąca wydzielina z prącia, ból prącia, obrzęk i swędzenie;
  • stulejka – objawia się brakiem możliwości sciągania napletka. Stulejka może powodować zatrzymanie moczu przez zablokowania cewki moczowej. Częściej jednak występuje u dzieci niż u dorosłych mężczyzn.

Choroby niezwiązane bezpośrednio z nieodpowiednią higieną to choroba Peyroniego, parafimoza, priapizm, rak prącia, grzybica i wszelkiego rodzaju zaburzenia erekcji.

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie jakieś niepokojące zmiany w okolicach intymnych koniecznie umów się na wizytę do urologa. Nawet, gdy wszystko wydaje się być w porządku prącie powinno badać się regularnie. Niestety w Polsce wśród mężczyzn tematy dotyczące chorób penisa wciąż często traktowane są jako tematy tabu. Podpowiadamy: badanie penisa nie boli!

Od czego zależy rozmiar penisa?

To jak długi będzie penis mężczyzny jest sprawą genetyczną, na którą nie mamy wpływu. Na długość i grubość męskiego członka może wpływać wiele czynników, m. in. geny ojca, ilość testosteronu we krwi matki podczas trwania ciąży. U dorosłego mężczyzny na delikatne zmiany w długości i objętości członka mogą mieć również czynniki zewnętrzne takie: jak stres, częstotliwość pobudzenia seksualnego czy temperatura.

Jaki powinien być rozmiar penisa? Najczęściej występująca długość członka

Wyniki dotyczące rozmiarów penisa pochodzące z różnego rodzaju ankiet niestety różnią się od tych przedstawianych w naukowych badaniach. Powód jest prosty i dosyć zrozumiały. Mężczyźni raczej nie przyznają się do małych rozmiarów swojego członka. Często jest to wynik niskiej samooceny i braku pewności siebie. Jednak jakiej długości jest „statystyczny penis”? Średnia długość penisa w opadzie waha się między 7,5, a 8,9 cm. W wzwodzie między 14 a 15,5 cm. Pomiaru powinno się dokonywać w pozycji stojącej, ponieważ w innej wynik może być zakłamany.

Czy penisa można powiększyć domowymi sposobami?

Rozmiar penisa to bardzo często temat, który wielu mężczyznom nie pozwala spokojnie zasnąć. Skłania ich do próbowania różnych sposobów na zwiększenie przyrodzenia. Czy rzeczywiście da się to zrobić? Jakie są skuteczne sposoby powiększenia penisa i jeżeli panowie chcą je stosować, to czy są one bezpieczne?

Na wstępie obalamy powszechny mit – wszelkie suplementy i leki nie działają. To dokładnie to samo, co „miejscowe spadki wagi np. z brzucha” za pomocą magicznych tabletek. W związku z tym jakiekolwiek wydane pieniądze na takie środki to zwyczajniej stracone pieniądze. Co więcej, tego typu substancje zażywane w pogoni za marzeniem posiadania większego penisa mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia. 

Czy zatem pozostają zabiegi chirurgiczne? Te najczęściej są skuteczne, ale czy gra jest warta świeczki? Niestety często występują powikłania pozabiegowe, jak np. problemy z erekcją!

Na rynku dostępne są także pompki na zwiększenie prącia. Na jakiej zasadzie działają w okolicach intymnych mężczyzny? Przede wszystkim zwiększają przepływ krwi w penisie. To może powodować jego wydłużenie i pogrubienie. Oczywiście nie jest to efekt stały, a raczej krótkotrwały. Producenci różnego rodzaju pompek do penisa obiecują efekty od 2 nawet do 4 czy 5 centymetrów. Najlepiej nie wierzyć w ciemno takim reklamom i ewentualnie sprawdzić, czy ta metoda działa u nas. Duże znaczenie może mieć indywidualny poziom wrażliwości na takie bodźce oraz intensywność i czas korzystania z tego typu przyrządu.

Kolejną opcją na powiększenie penisa może być wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. Jest to coraz częściej spotykana metoda, która nie powinna powodować skutków ubocznych. Substancja wstrzykiwana jest naturalna i ulega biodegradacji. Co za tym idzie – również nie jest to efekt stały. Utrzymuje się ok 1-2 lata. Pomimo istnienia sposobu na zwiększenie rozmiaru penisa ten zabieg może okazać się szczególnie bolesny. Jak widać metod jest dużo. Trzeba jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jakakolwiek ingerencja zewnętrzna jest dla zdrowa, bezpieczna, a przede wszystkim potrzebna? Być może wystarczy zmienić nastawienie do „problemu” i szybko okaże się, że ten wcale nim nie jest.

Czy rozmiar penisa wpływa na doznania seksualne kobiety?

Najbardziej unerwiony odcinek kobiecej pochwy to ok. 10 cm od wejścia. Przeciętna długość waginy przed porodem to ok. 7 cm. Po porodzie wartość ta nieznacznie się zwiększa. W związku z tym nawet posiadając „małego” penisa nie trzeba się martwić, ponieważ wypełni on całą powierzchnie pochwy partnerki. Nie tylko w tym przypadku (we wszystkich pozostałych również) to sztuka kochania oraz różnego rodzaju urozmaicenie pożycia, gra wstępna, itp. ma największe znaczenie.

ZOBACZ: Zostań współczesnym Casanovą, czyli jak uwieść kobietę gestem i czynem?

CZYTAJ TEŻ: Męski punkt G: gdzie jest i jak go stymulować?

WIĘCEJ O SEKSIE: Rodzaje prezerwatyw: jak wybrać prezerwatywę i jak ją poprawnie założyć?