Okres zakochania to swojego rodzaju koktajl hormonalny, który wręcz odurza i uniemożliwia spojrzenie na partnera z dystansem. Jest idealnie, dostrzegamy wyłącznie zalety i podobieństwa. Ten intensywny czas jest wspaniały, ale i nieco męczący dla organizmu, dlatego ustępuje on etapowi stabilizacji, kiedy to partnerzy widzą siebie już takimi, jakimi są naprawdę. Akceptacja i praca nad kwestiami spornymi to sztuka, ale to właśnie one rozwijają i podtrzymują uczucie. Jednak w każdym z obszarów, nad którymi chcemy pracować, konieczne jest zachowanie czegoś absolutnie najważniejszego na każdym etapie, a jest to uważność w związku.

Jak zmienia się związek?

Dynamika związku nieustannie się zmienia, co zatem oznacza, że my też. Chodzi zarówno o kolejne etapy, jak i zobowiązania, ale też borykanie się z problemami i zwykłą codzienność. Ta ostatnia po cichu i niepostrzeżenie, bez widocznych dramatów, może również oddalić od siebie dwójkę kochających się ludzi. Nienapędzani już koktajlem hormonalnym z czasem możemy tracić zaciekawienie partnerem, uznając, że już wszystko o nim wiemy. W codziennej pogoni, pod wpływem zmęczenia i braku czasu łatwo przeoczyć subtelne, ale znaczące sygnały. Mimo że pytamy: „Jak minął dzień?”, to nie słuchamy odpowiedzi z takim zaciekawieniem, jak niegdyś. Tematy głębszych rozmów o emocjach i trudnych sprawach również stają się nieobecne. Codzienność i czas potrafią stępić naszą uważność w związku, a to podstawowy składnik pielęgnowania miłości na lata. Bez zachowania uważności możemy stracić więź, nie dostrzegać problemów i zmian. Możemy też sprawić, że partner nie czuje się dostrzegany, wysłuchany i zrozumiany, bo rozmowy stają się płytkie, a objawy zbagatelizowane. Milczenie pojawia się coraz częściej

Czym jest uważność w związku?

Uważność w związku oznacza szczere zainteresowanie swoim partnerem, aktualizowanie wiedzy o nim, słuchanie, obserwowanie go i zaangażowaną komunikację. Komunikacja to zarówno dzielenie się codziennymi sprawami, obawami, jak i rozwiązywanie kłótni. Natomiast zachowanie uważności w kłótni jest również bardzo ważne, ponieważ w emocjach mamy tendencje do forsowania swojej opinii bez słuchania drugiej strony. W ten sposób trudno o kompromis. Kłótnia przypomina próbę sił, a nie szukanie konstruktywnych rozwiązań. Dzięki uważności nawet z kłótni może wyniknąć coś dobrego, ponieważ chwilowe spięcie wyzwala głębsze emocje i popycha w kierunku wyznania problemu. Można to naprawdę przekuć w coś dobrego. W tym przypadki świetnie sprawdzi się metoda 5-5-5.

Jak dbać o uważność w miłości?

Uważność w związku może kojarzyć się z praktyką mindfullness i rzeczywiście mają coś wspólnego. Jednak w tym przypadku nie jest to tak skomplikowane, jakby się wydawało. Jak zachować uważność wobec naszego partnera?

  • zadbaj o jakościowe codzienne rozmowy. Odpływanie myślami dla drugiej osoby może być oznaką braku zainteresowania,
  • słuchaj z zaangażowaniem, zadawaj pytania, 
  • nie zakładaj, że wszystko już wiesz o swoim partnerze. Nieustannie zmieniamy się, dlatego zawsze warto autentycznie interesować się jego sprawami,
  • starajcie się regularnie spędzać czas tylko we dwoje, skupieni na sobie, bez zerkania na telefony,
  • obserwuj mowę ciała swojego partnera. Zmęczenie, smutek to objawy, którymi warto się zainteresować,
  • jeśli ma inne zdanie, nie wyśmiewaj go, a spróbuj wysłuchać z otwartą głową,
  • zadbajcie o małe gesty, takie jak przytulanie, trzymanie się za ręce czy buziak. Wyzwalają pozytywne emocje, a z czasem wiele par o nich. zapomina.

Dodatkowo uważność oznacza też mówienie miłych rzeczy. Dostrzeganie tego, co robi dla nas druga osoba, ale i tego jak wygląda. Takie komplementy łatwiej przychodzą nam na początku, ale na każdym etapie są niezwykle pozytywnym sygnałem.