Oto 4 typowe zdania, które wypowiada osoba toksyczna. Takie komunikaty służą do obniżenia twojej samooceny.
Na początku myślisz, że trafiasz na prawdziwy ideał, zatem szybko się zakochujesz. Z czasem jednak zaczynasz odczuwać pewien dyskomfort, choć nie do końca wiesz, czy masz rację. Toksyk formułuje komunikaty tak umiejętnie, że można zwątpić w swój rozsądek. Oto co mówi toksyk w związku.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
- Co mówi toksyk – „Dramatyzujesz”
- Co mówi toksyk – „Nie wiesz, o czym mówisz”
- Co mówi toksyk – „To twoja wina”
- Co mówi toksyk – „I tak ci się nie uda”
Toksyczna osoba doskonale zna się na manipulacji, choć czasami robi to nieświadomie. Potrafi się zakochać, ale w związku chodzi jej nie tylko o bycie ze sobą, a sprawowanie pewnej kontroli nad drugą osobą. Łatwo jej ulec, szczególnie gdy mamy jakieś traumy czy też pozabezpieczny styl przywiązania. Wtedy toksyk zdaje się odczytywać nasze lęki i braki, wykorzystując to umiejętnie. Jedną z najtrudniejszych kwestii w relacji z taką osobą jest to, że stosuje komunikaty toksyczne, ale zawoalowane. Finalnie możemy dojść do wniosku, że to nic takiego, ale rany rosną. Oto kilka przykładów na to, co mówi toksyk do swojej osoby partnerskiej.
5 znaków, że powinniście od siebie odpocząć (chociaż na kilka dni). To najlepsza metoda na nieporozumienia w związku
Ciągłe nieporozumienia w związku, męcząca rutyna, potrzeba zebrania myśli i pobycia w samotności – jest na to sposób. Musicie od siebie odpocząć!Co mówi toksyk – „Dramatyzujesz”
Umniejszanie czyichś emocji to jedna z najczęstszych praktyk toksyka. Podważa to co, czujesz, odwraca kota ogonem, a wtedy druga osoba pozostaje zdezorientowana i zagubiona. Sugeruje ci w ten sposób, że nie masz racji, twoje uczucia są przesadzone, a on ma zawsze rację. W pewnym momencie można stracić poczucie, co jest prawdą, a co nie i przestać ufać swoim uczuciom. „Dramatyzujesz” może uchodzić za uwagę niegroźną, ale w ustach toksyka to konkretne narzędzie mające doprowadzić do przejęcia kontroli nad swoją ofiarą. Krok po kroku traci na pewność siebie i zaczyna zamykać się w sobie.
Cała prawda o twoim związku wyjdzie na jaw po odpowiedzi na tych 10 pytań. To trudne, ale potrzebne
Czasami nachodzą nas wątpliwości w związku. To normalne i niekoniecznie oznacza koniec lub duży kryzys. Zmieniamy się przez całe życie, dlatego konieczna jest praca nad dopasowaniem w związku, jeśli chcemy dalej w nim trwać. Ekspertka od związków przygotowała krótką listę pytań, które mogą przydać, gdy najdą cię wątpliwości w związku.Co mówi toksyk – „Nie wiesz, o czym mówisz”
To również forma podważania uczuć, ale tu ma kontekst intelektualny. W ten sposób toksyk informuje cię, że według niego jesteś głupsza i mało wiesz, zatem nie liczy się z twoją opinią i nie traktuje jako równorzędnego rozmówcę. A to bardzo boli, szczególnie gdy taka demonstracja odbywa się przy innych osobach. Wtedy wywołuje skrępowanie i u ciebie i u innych, podbijając swoje ego. Nie można bagatelizować takiego zachowania, ponieważ to oznaka braku szacunku, a przy tym można zapomnieć o swojej wartości.
Co mówi toksyk – „To twoja wina”
Zrzucanie winy za niepowodzenia na drugą osobę to standard u toksyka. Nie jest skłonny do żadnej samorefleksji i wyciągnięcia wniosków, a już na pewno nie do wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny. To świadczy o ogromnej niedojrzałości, a także braku empatii. Bo ileż ta obciążana osoba może znieść? W pewnym momencie można nawet uwierzyć, że to, co mówi toksyk jest prawdą i ugiąć się pod ciężarem poczuciem winy.
3 sygnały świadczące o tym, że masz zbyt duże wymagania wobec mężczyzny. Przez to tracisz szansę na miłość
Od związków jeszcze nigdy nie oczekiwaliśmy tak wiele, choć ogólnie rzecz biorąc, jest to pozytywna zmiana. Ważny jest umiar i świadomość, że nie ma ideałów. Chcesz wiedzieć, czy twoje wymagania wobec mężczyzny są zbyt duże? Oto kilka przydatnych podpowiedzi.Co mówi toksyk – „I tak ci się nie uda”
Częścią repertuaru zachowań charakterystycznych dla osoby toksycznej jest podcinanie skrzydeł. W związku powinniśmy kibicować sobie, wspierać i wierzyć w swoje możliwości, a przy tym nie wywierać presji i akceptować się, jeśli się nie powiedzie. Dzięki temu można osiągnąć znacznie więcej! W relacji z toksykiem normą jest umniejszanie, nastawianie negatywne, podkreślanie, że partner i tak niczego nie osiągnie więc po co w ogóle zaczynać. To, co mówi toksyk sprawia, że nawet nie masz odwagi spróbować czegoś nowego np. zmienić pracę lub pójść na studia. Jeśli ktoś ciągnie cię w dół to nie jest dobrym partnerem, powinien być twoim najwierniejszym kibicem.