Odkwaszanie organizmu - na czym polega i kiedy warto je zastosować?
Zakwaszeniem organizmu nazywamy stan zaburzonej równowagi kwasowo-zasadowej. Nasza wiedza na temat tego zjawiska od wielu lat nieustannie się zwiększa. Dzięki postępowi medycyny wiemy, jakie są główne objawy zakwaszenia organizmu i jak postępować w przypadku, gdy nasz organizm boryka się z tym problemem. Obecnie mamy do dyspozycji różne sposoby na odkwaszanie organizmu. Dieta stanowi podstawę leczenia w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na nadmiar kwasów w organizmie. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na odkwaszenie organizmu. Dowiesz się też, jakie są pierwsze symptomy zaburzonej równowagi kwasowo-zasadowej.
- Redakcja
W tym artykule:
- Pierwsze objawy zakwaszenia organizmu – kiedy warto reagować?
- Odkwaszanie organizmu – jakie zioła wspomagają ten proces?
- Odkwaszanie organizmu – domowe sposoby na zakwaszony organizm
Pierwsze objawy zakwaszenia organizmu – kiedy warto reagować?
Zakwaszenie organizmu to stan zachwianej równowagi kwasowo-zasadowej w tkankach oraz we krwi. Istotne dla naszego zdrowia jest utrzymywanie poziomu jonów wodorowych (pH) krwi w przedziale 7,35 – 7,45. Jeśli jednak we krwi pojawi się nadmierna ilość związków, które obniżą jej pH w kierunku kwasowym, wówczas mamy do czynienia właśnie z zakwaszeniem organizmu. Zjawisko to występuje u bardzo wielu osób. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się zdecydowana większość Europejczyków.
Istnieje szereg różnych czynników, które mają wpływ na rozwój zakwaszenia organizmu. Wymienić tutaj można między innymi:
- dietę obfitująca w dużą ilość węglowodanów i tłuszczu (rozwojowi zakwaszenia może sprzyjać spożywanie takich produktów jak słodycze, dżemy, jajka, sery, białe i ciemne pieczywo, mięso);
- zanieczyszczenie środowiska, w którym na co dzień funkcjonujemy;
- brak aktywności fizycznej;
- długotrwały stres;
- zaburzenia przemiany materii;
- używki (kawa, alkohol, papierosy).
Lista objawów zakwaszenia organizmu jest bardzo długa, a występowanie poszczególnych symptomów jest zależne od stopnia zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Wśród objawów zakwaszenia organizmu można wymienić między innymi:
- wahania nastroju;
- kłopoty z pamięcią i koncentracją;
- osłabienie i zmęczenie;
- trudności ze snem;
- wypadanie włosów;
- zmiany skórne (m.in. suchość skóry);
- skurcze mięśni;
- bóle brzucha;
- biegunki;
- łamliwość paznokci;
- zaburzenia rytmu serca;
- reumatyzm.
Należy przy tym pamiętać, że powyższe objawy mogą być przyczyną także innych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby ich nie bagatelizować i konsultować się z lekarzem celem właściwej diagnostyki. W przypadku rozpoznania zakwaszenia organizmu warto podjąć działania mające na celu przywrócenie właściwego stanu równowagi kwasowo-zasadowej. Odpowiednia dieta na odkwaszenie organizmu to przede wszystkim dieta alkaliczna, polegająca na spożywaniu produktów o właściwościach alkalizujących. Wskazać tutaj trzeba przede wszystkim na:
- warzywa (m.in. ziemniaki, czosnek, cebula, szpinak, burak, kalafior);
- owoce (cytryny, pomarańcze, mandarynki, jabłka, brzoskwinie, ananas, mango, kiwi).
Ponadto rekomendowane jest też spożywanie mleka oraz nawadnianie organizmu co najmniej 2 litrami wody mineralnej dziennie. Oczywiście, istotna jest też detoksykacja organizmu, którą poprzedzić powinno zerwanie z używkami typu kawa, alkohol czy papierosy.
Odkwaszanie organizmu – jakie zioła wspomagają ten proces?
Co na odkwaszenie organizmu będzie najbardziej pomocne? Istnieją różne sposoby na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej. Jednym z nich są zioła. Jeśli pojawią się u nas objawy mogące sugerować zakwaszenie organizmu, warto sięgnąć po napary ziołowe. Pomocne są przede wszystkim:
- pokrzywa, która wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn i przywraca równowagę kwasowo-zasadową;
- rumianek, o właściwościach alkalizujących, korzystnie wpływa również na stany zapalne żołądka i jelit;
- podagrycznik, który działa oczyszczająco i wykazuje właściwości alkalizujące.
Ponadto zalecane są takie zioła jak:
- ostropest plamisty;
- mniszek pospolity;
- melisa lekarska;
- mięta pieprzowa;
- skrzyp polny.
Napary ziołowe w połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych oraz zwiększeniem aktywności fizycznej powinny skutecznie wspomóc proces oczyszczenia organizmu i przywrócić równowagę kwasowo-zasadową. Warto dodać, że w sprzedaży są często mieszanki ziołowe, które mogą okazać się pomocne w problemach związanych z zakwaszeniem organizmu. Jeśli nie przepadasz za smakiem ziół, to mamy dobrą wiadomość – napary nie są jedynym sposobem na odkwaszanie organizmu. Preparaty ziołowe w postaci tabletek czy kapsułek mogą okazać się równie skuteczne, co herbaty ziołowe. W sprzedaży jest wiele produktów, które są dedykowane osobom zmagającym się z zakwaszeniem organizmu. Specjalne preparaty pomagają w zwalczaniu objawów spowodowanych zachwianiem równowagi kwasowo-zasadowej. Produkty te wspierają także proces eliminacji toksyn z organizmu oraz dostarczają niezbędnych witamin.
Odkwaszanie organizmu – domowe sposoby na zakwaszony organizm
Dysponujemy coraz większą wiedzą na temat tego, czym odkwasić organizm. Oprócz stosowania naparów ziołowych i specjalnych preparatów możemy wybrać również inne metody na odkwaszanie organizmu. Domowe sposoby, polegające między innymi na stosowaniu prostych zaleceń żywieniowych, mogą okazać się skuteczne w przywracaniu organizmowi równowagi kwasowo-zasadowej. Świeże warzywa i owoce w codziennym menu oraz ograniczenie słodyczy i alkoholu – to pierwszy krok w stronę odkwaszenia organizmu. Przepisy na smaczne dania pomocne w niwelowaniu objawów zakwaszenia organizmu można opracować samemu, w oparciu o wiedzę na temat zalecanych składników. Należy również pamiętać, aby wyeliminować z diety produkty niewskazane, takie jak:
- sery żółte;
- słodycze;
- tłuste mięso.
Jakie są inne domowe sposoby na odkwaszenie organizmu? Cytryna, obecna zazwyczaj w każdym domu, może okazać się pomocna w przywróceniu organizmowi równowagi kwasowo-zasadowej. Odkwaszanie organizmu sodą również może przynieść pożądany efekt, przy czym rozwiązanie to należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Stosowanie sody oczyszczonej nie zawsze jest zalecane, a wręcz może spowodować poważne dolegliwości – mianowicie może podrażniać żołądek i przyczyniać się do trudności z trawieniem.