Najlepsze seriale o LGBTQ poleca krytyczka filmowa i popkulturowa Kaja Klimek
O najciekawsze seriale podejmujące tematykę osób LGBTQ, które warto obejrzeć (nie tylko podczas Pride Month) zapytaliśmy Kaję Klimek, krytyczkę filmową i popkulturową.
- Redakcja
Czerwiec to Pride Month, a zatem idealna okazja, by poświęcić więcej uwagi tym, którzy reprezentują mniejszości seksualne. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć wam bohaterów oraz historie stworzono specjalnie na mały ekran i pokazano w świetnych, mądrych i wciągających bez reszty serialach. A wybrała je dla nas edukatorka, tłumaczka, krytyka filmowa i popkulurowa, Kaja Klimek. Na co dzień możecie posłuchać jej choćby w radiowej Czwórce, obejrzeć w programie Seriaale w TVN Fabuła, czy śledzić na bieżąco na jej profilach na na Instagramie (@kajutex) i Facebooku.
Jak Kaja argumentuje swoje wybory? Postanowiłam, że nie wybiorę seriali, które totalnie skupiają się mniejszościach, ale na osobach umieszczonych w różnych miejscach tego spektrum seksualności. Wybrałam seriale opowiadające historie, w których akurat tak się składa, że część bohaterów jest nieheteronormatywna. Uważam, że to jest po prostu ciekawsze dla widza. Ciekawsze jest pokazywanie tego, że świat jest skomplikowany i zamieszkują go różnego typu ludzie, jest dla oglądającego bardziej przystępne, niż tylko i wyłącznie skupianie się na relacjach bohaterów reprezentujących mniejszość seksualną i zaglądaniu do ich świata. Ja wolę historię szczere, które pokazują, że ci ludzie są po prostu dokładnie tacy sami, jak osoby heteronormatywne. I mają dokładnie takie same problemy żyjąc w takim, a nie innym świecie. O jakich bohaterach mowa? Sprawdźcie – oddajemy głos Kai Klimek!
Tu przeczytasz: Filmy o tematyce LGBTQ, które warto zobaczyć (nie tylko podczas Pride Month) >>>
Najlepsze seriale o LGBTQ poleca krytyczka Kaja Klimek
Sex Education
Serialem, który chciałabym polecić każdemu, w każdym wieku, o absolutnie każdej tożsamości seksualnej, jest Sex Education. Opowiada historię młodych ludziach, którzy dopiero szukają i odkrywają to, kim są naprawdę. I ten serial pokazuje to naprawdę w fantastyczny sposób – z dużą nutą humoru, otwartości na siebie i innych, z komunikacją, jakiej mogłyby tym dzieciakom pozazdrościć osoby dorosłe. Przy okazji mamy naprawdę interesujące relacje osób nieheteronormatywnych. Mam tutaj na myśli Erica (Ncuti Gatwa) i Adama (Connor Swindells) i ich kształtującą się na przestrzeni dwóch sezonów relację, w której punktem odniesienia staje się też postać Rahima (Sami Outalbali), a do tego opowieść o relacji dwóch dziewczyn – Oli (Patricia Allison) i Lily (Tanya Reynolds), które odkrywają siebie - oraz siebie nawzajem. W Sex Education w bardzo pozytywny i otwarty sposób prezentowane są wątki związane z LGBTQ i wszelkie tematami dotyczące seksualności. Bardzo szanuję ten serial także za dotknięcie tematu terapii i tego, jak kluczową sprawą na każdym etapie życia jest komunikacja. Serial Sex Education zobaczycie na platformie Netflix.
Zobacz także: „Sex Education”: O seksie i nie tylko rozmawiamy z Gillian Anderson oraz pozostałą obsadą nowego serialu Netflixa [WIDEO] >>>
Euforia
Jeśli Sex Education co ciepły letni dzień – oczywiście z wieloma chmurkami na niebie – to zdecydowanie Euforia Sama Levinsona to noc. Noc okraszona neonami, mrocznymi zaułkami, dużą dozą bólu i cierpienia właśnie w trakcie odkrywania własnej tożsamości. Euforia, podobnie jak Sex Education, nie stawia wątków LGBTQ jako punktu wyjścia opowieści. Po prostu pokazuje, że świat młodych ludzi jest bardzo skomplikowany (zresztą świat wszystkich ludzi jest bardzo skomplikowany), że seksualność to spektrum i że może się ona zmieniać w trakcie naszego życia. Euforia opowiada m.in. o pięknej relacji dwóch młodych kobiet, czyli Rue (Zendaya) i Jules (Hunter Schafer), określanych przez samych siebie jako „Rules”. Do tego też wszelkiego rodzaju zagrożenia wiążące się z młodością i sferą seksu, w tym również toksyczna męskość, przemoc, nieuporządkowane sprawy psychologiczne, uzależnienia, pornografia... I to wszystko pokazane jako coś bardziej skomplikowanego i wielowymiarowego, niż "chłopcy na prawo, dziewczynki na lewo i rączki na kołdrze". Warta przywołania jest tutaj też postać Nate’a (Jacob Elordi), młodego mężczyzny, który mierzy się z oczekiwaniami społecznymi związanymi z jego funkcjonowaniem w szkole. Bo Nate to tak zwany „all american jock”, czyli chłopak z drużyny, król szkoły i świata. Tu jednak ze względu na problematyczną relację z ojcem (osobą też dość mocno obciążoną nieprzepracowanymi sprawami dotyczącymi władzy i seksualności) ma różnego rodzaju problemy w sferze seksualności. Serial Euforia dostępny jest na HBO Go.
Gentleman Jack
Kolejne polecenie to serial kostiumowy i osadzony w przeszłości – Gentleman Jack Sally Wainwright z bardzo interesującą aktorką w roli głównej, Suranne Jones. I coś dla tych, którzy naoglądali się już Downton Abbey i innych różnego rodzaju seriali kostiumowych pełnych zabawnych sytuacji i gorsetu zapiętego na ostatni guzik, i poobserwowali tradycyjne, patriarchalne relacje władzy. Tu dostajemy to wszystko, ale na pierwszym planie z bohaterką – Anne Lister, która owszem, chce wejść w interesujący, rokujący i też intratny związek - tyle, że nie z mężczyzną. Dla Anne matrymonium to instytucja czysto finansowo-ekonomiczno-społeczna. Chciałaby funkcjonować w niej na własnych zasadach i być bizneswoman w kostiumie z przeszłości. Jest też w tym serialu walka o własną tożsamość, o bycie z tym, kogo naprawdę się kocha mimo, że egzystuje się w tzw. men’s world, w którym wszyscy wiedzą, kim ty masz być, jak masz żyć, a spełnienie kobiety leży tylko i wyłącznie w kontekście bycia żoną i matką. Postać Anne Lister mówi temu stanowcze: nie! Serial do obejrzenia na HBO Go
Mindhunter
To bardzo ciekawa sprawa, że kiedy w serialu o przestępcach seksualnych i seryjnych mordercach i o budowaniu specjalnej jednostki FBI, która analizuje ich zbrodnie, pojawiają się w nim też akcenty LGBT. I dlatego tym bardziej warto o tym serialu powiedzieć. Mowa o serialu Mindhunter. Jedną z jego bohaterek jest Wendy Carr (Anna Torv), doktor psychologii, kobieta sukcesu, naukowczyni. Szczególnie w 2. sezonie mamy wgląd nie tylko w jej pracę, ale też życie osobiste, w tym nową relację z barmanką Kay. Wendy mierzy się z trudnymi psychologicznie tematami dotyczącymi w dużej mierze seksualności, sama uczy się bliskości i otwiera się na nową relację. Dość skomplikowaną, bo Kay ma dziecko, byłego partnera, a Wendy nie jest przyzwyczajona do funkcjonowania w takiej konfiguracji. To właśnie te wątki związane z LGBT pokazują, jak w czasach rewolucji seksualnej wśród bardzo mocno zaangażowanych w pracę kobiet tożsamość i seksualność są nadal czymś, co jest bardzo mocno przepracowywane. I świetnie się to ogląda. Sprawdźcie na Netflix!
Nanette i Douglas
Na Netflix, oprócz niektórych wymienionych wyżej seriali, dostępne są też dwa występy sceniczne Hannah Gadsby: Nanette i Douglas. Przede wszystkim chciałabym zwrócić uwagę na jej monolog sprzed dwóch lat, Nanette, czyli 69 minut, które wtedy wstrząsnęły światem. To wyznania Hannah, komiczki, która jest osobą nieheteronormatywną. W swoim występie opowiada, jak zmienia swoje podejście do komedii, do mówienia o sobie na scenie, porusza też wątki #MeToo, przemocy seksualnej, sztuki. Jest to niesamowicie zabawne, ale też poruszające 69 minut, po którym nic już nie zostaje takie samo. Moim zdaniem każdy powinien to zobaczyć i powinien się w tym przejrzeć oraz zmierzyć z tematyką, bo dotyczy ona nas wszystkich. W Douglas tematów jest więcej: oprócz płciowości i tożsamości mowa również o autyzmie czy antyszczepionkowcach... ale też o tym, kogo można spotkać na spacerze z psem oraz skąd wzięła się nazwa dla tego występu. Polecam obie części, które bardzo się uzupełniają i ogląda się je jak najlepszy serial.
Tutaj znajdziesz: Najlepsze kobiece standupy na Netflix >>>
Kaja Kilimek – edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Czasem pisze o filmach, ale przede wszystkim nieustannie o nich dyskutuje - z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i Gdańskim, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Filmoteki Szkolnej. Współpracuje z Filmwebem i Czwórką. Prowadzi program Seriaale w TVN Fabuła i Klub Serialowy #wodcinkach przy CKF im. Andrzeja Wajdy. Kaję możecie śledzić na Instagramie (@kajutex) i na Facebooku (@kajutex).