Reklama

W tym artykule:

  1. Na czym polega związek?
  2. Zaufanie, czyli solidny fundament
  3. Chemia, bez której ciężko o związek
  4. Szczera rozmowa to zdrowy związek
  5. Empatia potrafi być kluczem w tworzeniu związku
Reklama

Ludzie od zawsze łączą się w pary i próbują stworzyć wspólnie szczęśliwy związek. To nie tak, że cały świat został wrzucony w ramy zasady, że trzeba mieć partnera lub partnerkę. Mimo że w ostatnich latach popularne stało się bycie singlem lub singielką. Jest to raczej efekt świadomości i uciekania od toksycznych relacji oraz czekania na naprawdę odpowiednią osobę. Świat singli bardzo często sprowadza się do poznawania nowych osób. Jednak, gdy kogoś poznamy, nie oznacza to od razu, że będziemy się z nim łączyć na dłużej. Potrzeba do tego zestawu odpowiednich cech, chemia, tego „klik”. A to nie zdarza się często.

Na czym polega związek?

Inną sprawą jest fakt, że niepisane reguły funkcjonowania społeczeństw nieco wywierają presję, aby w te pary się koniecznie dobierać. Czasami jeżeli presja jest naprawdę duża, nie podejmujemy dobrych decyzji w doborze partnera/partnerki. Działamy pod wpływem innych. Nie słuchamy siebie, nie zastanawiamy, czy chcemy z daną osobą być, czy nie. Często bliscy, rodzice bądź dziadkowie bezlitośnie stwierdzają, że „to już ostatni dzwonek”. To często niektórych ponagla i czują oni, że faktycznie mają problem, ponieważ w ich wieku „powinno” się mieć partnera lub partnerkę. Bardzo często jest to opinia podyktowana starym schematycznym i stereotypowym myśleniem. W czasach, kiedy nasi rodzice i dziadkowie byli młodzi, ludzie pobierali się bardzo szybko, ledwo poznając dorosłe życie, ponieważ taka była tendencja w społeczeństwie. Obecnie zmieniło się to i ludzie decydują się na poważne kroki nieco później. Nie chcemy oceniać, co jest lepsze. Po prostu każdy powinien w kwestii związków robić tak, jak czuje. A na czym właściwie polega ten związek?

Zaufanie, czyli solidny fundament

Na czym polega związek? Dojrzała relacja nie powinna opierać się na nakazach i przymusach, tylko na niewymuszonej chęci. Co to oznacza? Dwoje ludzi nie powinno odczuwać presji ze strony swojej drugiej połówki, np. w kwestii spotkania się, zrobienia czegoś dla siebie itd. Jeżeli wywrzemy presję na drugiej osobie, być może jednorazowo zwiększymy szanse na odbycie spotkania, natomiast na dłuższą metę może to przerodzić się w toksyczny „związek z obowiązku”, a nie bazujący na szczerych, pozytywnych uczuciach. Oczywiście można zaproponować wspólne wyjście, nie jest to nic złego. Jednak nie można robić komuś wyrzutów, jeżeli do spotkania nie doszło lub gdy ktoś nie ma czasu. Najważniejszy jest zdrowy balans i zdrowe podejście. Wszystko musi się opierać na szczerych chęciach spędzania czasu razem, wtedy szanse na przetrwanie takiej relacji się zwiększają. Między innymi takie podejście cechuje związki partnerskie.

Tego zachowania w związku wystrzegaj się jak ognia. Może sprawić, że partner na zawsze straci do ciebie zaufanie

Zdrowy emocjonalnie związek składa się z kilku elementów. Niektóre z nich są obecne od razu, nad innymi trzeba nieco popracować. Jednym z kluczowych jest zaufanie w związku. Jedna rzecz może je doszczętnie zniszczyć i wcale nie chodzi o zdradę.
Fot. Kadr z filmu "Głęboka woda"
Fot. Kadr z filmu "Głęboka woda", mat. prasowe

Tutaj pojawia się wspomniane wcześniej zaufanie. Bo w końcu, zanim zdecydujemy się na spotkanie, a dalej na spędzanie czasu z daną osobą, to najpierw musimy mieć do niej zaufanie. Tak samo sprawa wygląda z drugiej strony – musimy ufać tej osobie, że faktycznie chce spędzać z nami czas i robi to z przyjemnością. Dodatkowo zaufanie usuwa ze związków chorobliwą zazdrość, która często jest powodem rozpadów relacji. Gdy sobie ufacie, nie musicie być zazdrośni. To wydaje się logiczne. Nie musicie się tłumaczyć z tego, co robiliście, z kim się widzieliście itd. Nie ma kontroli, która wprowadza niepotrzebne napięcie i nieprzyjemną atmosferę. Trzeba pamiętać jednak, że zaufanie wymaga czasu i pracy (także nad sobą). Trzeba umieć je zdobyć i zapracować sobie na nie.

Kolejnym ważnym aspektem w relacji jest nienadużywanie zaufania drugiej osoby. Jeden błąd w tym przypadku potrafi zburzyć nawet trwały, kilkuletni związek. Jeżeli twój ukochany wierzy w twoje dobre intencje, ufa ci, nie podejrzewa cię o nic złego, to trzeba to docenić i szanować. Tak, jak piałyśmy – zdobycie czyjegoś zaufania wcale nie jest takie łatwe, dlatego warto to pielęgnować. Poza przykrym skutkiem, jakim może być koniec związku, nieszczere zachowanie lub kłamstwo może bardzo negatywnie wpłynąć na drugą osobę, nawet na długie lata.

Chemia, bez której ciężko o związek

Gdy dwoje ludzi się poznaje i spędza ze sobą czas, jednym z decydujących czynników, który wpływa na to, czy dojdzie do drugiego spotkania, jest właśnie chemia – to rodzące się uczucie, motyle w brzuchu. Wiadomo, na początku ciężko mówić o miłości (to bardzo dojrzały i poważny stan, choć pewnie są i takie przypadki), a bardziej o zakochaniu. Pojawia się zauroczenie, wspomniane już wcześniej motyle w brzuchu. Jest to przyjemny rodzaj stresu i podniecenie na myśl o drugiej osobie. Jesteśmy szczęśliwi w jej obecności, chcemy z nią przebywać, pozować ją coraz bardziej, patrzymy na nią w samych superlatywach. To piękny czas, który jest świetnym początkiem do udanego związku.

Należy jednak pamiętać, że nie gwarantuje on szczęśliwej relacji. Bardzo ważne jest to, aby ta chemia cały cza była obecna. Żebyście nadal się sobą ekscytowali, czuli podniecenie, zainteresowanie, żeby ogień z początku związku nie zgasł. Inaczej sprawa wygląda, gdy tych pozytywnych emocji i odczuć brakuje od samego początku. Jest to czerwone światło ostrzegawcze, że coś z pewnością jest nie tak. Jeśli druga osoba cię nie podnieca i nie interesuje, nie czekasz na kolejne spotkanie, nie stresujesz się, to nie jest ona odpowiednia. Najprawdopodobniej nie ma sensu brnąć w to dalej.

Drugim bardzo ważnym uczuciem w związku jest pociąg seksualny. Oczywiście nie jest on najważniejszy. Należy pamiętać, że nie można budować na nim całego związku. To nie o to chodzi. Do zdrowej i udanej relacji potrzeba znacznie więcej. Niemniej jednak chyba każdemu z nas ciężko sobie wyobrazić tworzenie relacji z kimś, kto nam się nie podoba. I nie wpływa na to tylko uroda, wygląd zewnętrzny. Są to również cechy osobowości, umiejętności, styl bycia, ton głosu i wiele, wiele innych czynników.

Po czym poznać, że między wami jest chemia? Oto 5 niezawodnych znaków

Zastanawiasz się, czy nadajecie na tych samych falach? Czy są między wami iskry, chemia, vibe – jakkolwiek tego nie nazwać? Wiemy, jak to sprawdzić. Wskazujemy 5 (ewidentnych i niepodważalnych) dowodów na to, że jesteście idealnie dopasowani.
couple
instagram.com/couple

Szczera rozmowa to zdrowy związek

Problemy i różnice zdań pojawiają się zawsze w każdej relacji i na różnych jej etapach. Czy to w relacjach rodzinnych, koleżeńskich, służbowych, czy właśnie w związkach. To jak najbardziej normalne. Każdy człowiek jest inny, inaczej wychowany i może myśleć w inny sposób. Jednak podstawą do dobrego funkcjonowania jest szczera rozmowa. Zawsze powtarzamy, że komunikacja jest absolutnie niezbędna w każdej relacji. A opiera się na dwóch rzeczach – mówieniu i słuchaniu.

Spory i problemy należy rozwiązywać w sposób przede wszystkim spokojny i szanujący drugą osobę. Wypowiadaj swoje zdanie wyraźnie, ale wysłuchaj też drugiej strony. Trzeba być otwartym na to, o czym ona do nas mówi. Czasami może zdarzyć się tak, że faktycznie nie masz racji – wtedy należy odpuścić. Może warto wtedy spojrzeć na sprawę z innej strony? I oczywiście, nie jest to łatwe. Jest to trudne i często może gryźć się z charakterem danej osoby. Jednak warto nad tym pracować, ponieważ bardzo mocno wpływa to na związki. Poza tym – brak szczerej rozmowy i przemilczane tematy potrafią dać się we znaki w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak nauczyć się efektywnej komunikacji? To recepta na zdrowy i harmonijny związek pełen głębokiej więzi

Zawsze powtarzamy, że komunikacja w związku jest jednym z jego najważniejszych elementów. Jednak nie funkcjonuje ona dobrze w każdej relacji. Przychodzimy z pomocą. Oto, co zrobić, żeby wzmocnić komunikację i połączenie z partnerem. Różnicę zauważysz od razu.
Jak nauczyć się efektywnej komunikacji?
fot. Westend61 / Getty Images

Empatia potrafi być kluczem w tworzeniu związku

Wysoko rozwinięta empatia to umiejętność wczucia się w czyjeś emocje, rozumienie czyjejś sytuacji i zachowania. To po prostu współodczuwanie. Naukowo jest to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych ludzi. Jeżeli ktoś jest bardzo empatyczną osobą, będzie mu zapewne zdecydowanie łatwiej stworzyć związek. Takie osoby cechują się właśnie między innymi empatią. Jeżeli we dwójkę macie tę cechę to jest to już połowa sukcesu! Pozwoli to dobierać zachowania i słowa w taki sposób, aby nie ranić swojej bliskiej osoby. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. Pomoże to również zrozumieć, dlaczego ktoś zareagował w dany sposób, np. nerwowo, albo nie miał ochoty rozmawiać. Osoba empatyczna nie obrazi się, tylko zwróci uwagę na jakiś fakt i zrozumie.

Reklama

Empatia względem drugiego człowieka zawsze jest pięknym zachowaniem. To wyraz szacunku i miłości. Natomiast podczas szlifowania tej cechy u siebie postaraj się również nigdy nie zapominać o tym co ty czujesz. To również niezwykle ważne. Warto być empatycznym człowiekiem dla innych, ale równolegle być także empatyczną względem siebie i swoich odczuć.

Ile czasu potrzeba, by się zakochać? Oto, co mówi nauka

Naukowcy i naukowczynie z całego świata od lat próbują odpowiedzieć na pytanie: ile czasu potrzeba, by się w kimś zakochać? Wnioski badań zadziwiają. Bo jedno mówi mózg, zupełnie co innego twierdzą zakochani.
Ile czasu potrzeba, by się zakochać?
fot. Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama