Ten gest nic nie kosztuje, a może uratować twoją relację. 6 powodów, dlaczego warto wykonywać go codziennie
W ten sposób możesz obniżyć stres ukochanej osoby, wzmocnić poczucie bezpieczeństwa i umocnić relację. Oto 6 powodów, dlaczego ten jeden gest warto wykonywać codziennie.
- Emilia Moskal, op. Redakcja
W tym artykule:
Przytulenie, obejmowanie drugiej osoby jest jak wyznanie miłości. Możecie nam nie wierzyć, ale ma znacznie większe znaczenie niż potok słów.
Przytulenie – gest, który nic nie kosztuje, a może uratować twoją relację
Redukuje stres, uspokaja, wycisza. Co jeszcze dzieje się w naszym organizmie podczas przytulania? Przytulanie powoduje uwalnianie hormonów, w tym m.in. oksytocyny, znanej jako hormon miłości. Oksytocyna pomaga zmniejszyć poziom stresu i lęku. Wzrasta też produkcja serotoniny, spada poziom kortyzolu i rośnie stężenie endorfin.
Co to właściwie oznacza? Najprościej rzecz ujmując, zwiększone stężenie endorfin działa w przybliżeniu, jak środki przeciwbólowe, m.in. zmniejszając poziom odczuwanego przez nas bólu. Serotonina odpowiada za nasze dobre samopoczucie, łagodząc jednocześnie stany lękowe. Eksperci sugerują, że już po 6 sekundach uścisku w naszym mózgu zaczyna się wydzielać oksytocyna, a 20 sekund porządnego tulenia pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia. Dzięki wzmożonej produkcji wyżej wymienionych hormonów, w naszym organizmie obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, ułatwiając tym samym relaks.
Dotyk – symbol więzi
Takie gesty są nieodłącznym elementem tworzenia relacji międzyludzkich. Towarzyszą człowiekowi dłużej niż mowa. Czasami nawet słowa są zbędne, a jeden gest wystarczy, by wyrazić to, co się czuje czy myśli.
Przytulanie:
- Umacnia relację – przytulenie bliskiej osoby to wyraz obecności i zaufania.
- Wyraża wdzięczność – często korzystamy z uścisku, by powiedzieć „dziękuję”.
- Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa - np. gdy przytulamy bliską osobę podczas stresującej sytuacji.
- Informuje o pozytywnych intencjach – okazujemy naszą życzliwość drugiej osobie.
- Jest wsparciem – dotyk może wyrażać gotowość pomocy i zrozumienie przeżywanych przez drugą osobę emocji.
- Buduje wspólnotę – np. podczas wspólnej radości lub satysfakcji z osiągniętego celu.