Mężczyźni masowo używają tej toksycznej taktyki. Sprawdź, czy ty też z partnerki zmieniłaś się w sprzątaczkę
Dlaczego mężczyźni udają, że nie potrafią zrobić prania, że nie nadają się do gotowania, czy nie są w stanie posprzątać łazienki? To nie przypadek, a świadoma taktyka, która w powolny sposób zmienia cię z partnerki w sprzątaczkę. Mówi o niej coraz więcej kobiet.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
- Strategiczna niekompetencja – co to?
- Strategiczna niekompetencja jako forma manipulacji?
- Jak pozbyć się strategicznej niekompetencji w związku?
„Po prostu znacznie lepiej znasz się na gotowaniu”, „Za każdym razem, gdy ja ładuję zmywarkę, szklanki nie są dokładnie umyte” lub „Składanie prania, nie jest moją mocną stroną” – czy takie lub inne, podobne zdania często padają z ust twojego partnera? Jeśli tak, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że regularnie padasz ofiarą spopularyzowanej wśród mężczyzn taktyki o nazwie „weponized incompetence”, czyli po prostu strategicznej niekompetencji. Tak, tak – nie przeczytałaś źle. W przypadku tej taktyki rzekoma niekompetencja danej osoby jest używana jako broń, często nawet, jako środek manipulacji drugą osobą. Może być używana celowo, ale nie musi – wyjaśnia psychoterapeuta w niemieckim „Die Zeit”. Może to być bowiem wyuczone zachowanie, nad którym po prostu nigdy się nie zastanawiano, a które zostało wyniesione np. z domu. Czym właściwie jest strategiczna manipulacja i jak jej się pozbyć? Odpowiadamy.
Strategiczna niekompetencja – co to?
Pojęcie strategicznej niekompetencji zostało wspomniane w podręczniku Harvard Business Review już w 1986 roku – wówczas w kontekście pracy. Dziś o zjawisku mówi się najczęściej w odniesieniu do związków (najczęściej heteroseksualnych). Idea mówi, że niektóre osoby celowo udają, że nie potrafią wykonać pewnych zadań lub świadomie wykonują je źle, by nie musieć powtarzać tych czynności w przyszłości. Gdy mówimy o związkach, wspomniana taktyka wykorzystywana jest najczęściej w przypadku banalnych obowiązków domowych. W końcu w strategicznej niekompetencji nie chodzi o to, że powierzone zadanie jest zbyt trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania. Specjalista od związków, John Kenny mówi, że taktyka „weponized incompetence” to pasywno-agresywny sposób nakłonienia kogoś do zrobienia czegoś, czego sam/a nie chcesz zrobić. I, jak wspomina Kenny, po tę formę manipulacji najczęściej i najchętniej sięgają mężczyźni.
Strategiczna niekompetencja jako forma manipulacji?
Sprawa ma się jeszcze gorzej, gdy zwrócimy uwagę na fakt, że opieka nad rodziną i domem zazwyczaj i tak w dużej mierze spoczywa na barkach kobiet. Do obowiązków partnerek należy sprzątanie, pranie, gotowanie, pamiętanie o pracach domowych dziecka, czy wizytach u lekarza. Brak wsparcia lub minimalnej pomocy ze strony partnera, który wykorzystuje taktykę strategicznej niekompetencji, jedynie pogłębia nierówność w podziale obowiązków. Mimo to wielu mężczyzn nadal próbuje ograniczyć swoje obowiązki do absolutnego minimum, wykorzystując opisywaną strategię. Istnieją różne próby wyjaśnienia, co może kryć się za wykorzystaniem taktyki strategicznej niekompetencji. Z jednej strony istnieje seksistowskie założenie, że kobiety są „naturalnie” lepsze we wszystkim, co ma związek z domem i opieką. Z drugiej strony może się oczywiście zdarzyć, że rzekomo niekompetentni w swoim uprzywilejowanym dzieciństwie i młodości faceci, nigdy nie musieli brać na siebie odpowiedzialności i dlatego nie nauczyli się, jak wykonywać pewne obowiązki domowe. Jednak czas najwyższy nauczyć się ich teraz!
Manipulacja w związku. 10 najczęściej występujących technik manipulacyjnych w relacjach partnerskich
Manipulacja w związku nie powinna mieć miejsca. Jednak wiele z nas pada jej ofiarą. Dlaczego tak się dzieje? Jak sobie z tym radzić? Wyjaśniamy.Jak pozbyć się strategicznej niekompetencji w związku?
„Może on po prostu nie jest dobry w tej jednej rzeczy, przejmę ten obowiązek, ale to na pewno odosobniony przypadek” – znasz to? Rozpoznanie strategicznej niekompetencji bywa trudne, gdy jest się jej ofiarą. Jeśli jednak twój partner wielokrotnie unika obowiązków, pod pretekstem niekompetencji, powinnaś mieć się na baczności. Jak walczyć ze strategiczną niekompetencją? Zdaniem ekspertów jest na to tylko jeden sposób (i nie, nie chodzi tu o wykonywanie obowiązków za partnera i przejmowanie na siebie wszystkich zadań) – szczera rozmowa, podczas której wyrazisz swoje emocje i sprawdzisz, czy druga osoba jest świadoma swojego zachowania. Taką rozmowę najlepiej przeprowadzić przy użyciu przykładów i konkretnych sytuacji, aby jasno zilustrować, co jest tematem dyskusji.
Ważne: pomimo swojej frustracji, upewnij się, że słuchasz także przyczyn możliwej strategicznej niekompetencji swojego partnera – a jeśli, on nie był świadomy takiego zachowania?
Niezależnie od tego, czy cała sytuacja dzieje się niezamierzenie, czy celowo, aby coś się zmieniło, musicie określić wspólne cele, granice i oczekiwania, które mogą pomóc wam, raz na zawsze, zakończyć tę trudną sytuację. Przygotujcie więc uczciwy plan, który jasno określi, kto i kiedy wykonuje jakie zadania oraz kto będzie odpowiedzialny, za jaki obszar. A jeśli okaże się, że twój partner naprawdę nie wiedział, jak załadować zmywarkę? Po prostu pokaż mu, jak to zrobić.
Techniki manipulacji, czyli jak sterować innymi ludźmi. Czy manipulacja jest etyczna?
Znajomość technik manipulacji przydaje się nie tylko do wpływania na zachowania innych, ale również pomaga uchroni nas samych przed próbami kierowania naszym postępowaniem. W jaki sposób oddziaływać na zachowanie innych ludzi? Na czym polega manipulacja psychologiczna? Czy wykorzystywanie sztuki manipulacji jest etyczne?