Związek kryptonitowy to emocjonalny rollercoaster, z którego trudno się uwolnić. Nigdy nie skończy się happy endem
Większość z nas ma tę jedną osobę, której po prostu nie możemy wyrzucić z głowy i która pozostaje z nami emocjonalnie przez lata – a czasem nawet przez całe życie. Dlaczego? Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że łączy was szczególna więź nazywana związkiem kryptonitowym.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
- Związek kryptonitowy – co to?
- Partner w związku kryptonitowym – cechy
- Jak zakończyć związek kryptonitowy?
Jesteś w toksycznym związku, z którego nie potrafisz się wydostać? Nadal masz kontakt z eks i po cichu wierzysz, że (znów) do siebie wrócicie? A może od lat nie możesz zapomnieć o relacji, która już dawno się zakończyła? Czy twoje serce bije szybciej na samą myśl o tej osobie? Jeśli czujesz, że nie potrafisz emocjonalnie oderwać się od ukochanej osoby, niezależnie od tego, ile bólu ci wyrządziła, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że masz do czynienia ze związkiem kryptonitowym. Na czym polega i dlaczego kultura masowa nauczyła nas wierzyć, że to właśnie tak wygląda prawdziwa miłość?
Związek kryptonitowy – co to?
„Seks w wielkim mieście”, „Pamiętnik”, a może „Romeo i Julia”? Filmy, seriale i książki rzadko przedstawiają nam zdrowy model relacji. Częściej spotykamy się z miłością, o którą trzeba walczyć za wszelką cenę, mimo przeciwności losu, kłótni i wyrządzonego bólu. Mało kto wie, że najpopularniejsze historie miłosne to właśnie związki kryptonitowe.
Osoba, z którą tkwi się w tego typu relacji, pojawiła się znienacka i od tego czasu trudno wyobrazić sobie życie bez niej. Nawet jeśli już od dawna nie macie ze sobą kontaktu, trudno nie rozpamiętywać przeszłości i liczyć na to, że kiedyś znów będziecie mieli szansę na naprawę relacji. To forma emocjonalnego uzależnienia. Stąd właśnie nazwa: termin kryptonit pochodzi ze świata komiksów. To fikcyjny minerał, który pozbawia Supermana jego nadludzkich mocy. Kryptonitowi ludzie to więc osoby, które sprawiają, że stajemy się emocjonalnie bezbronni w pewien sposób, a relacja z nimi to toksyczny rollercoaster, który nigdy nie zakończy się happy endem.
Związek kryptonitowy często ma niewiele wspólnego z racjonalnością. To forma mikro-obsesji, którą trudno wytłumaczyć. Z reguły nie tylko idealizujemy tę relację, ale również projektujemy na nią najgłębsze pragnienia i niespełnione potrzeby, mimo że w rzeczywistości zazwyczaj nie odpowiadają one obrazowi, jaki mamy w głowie. W ankiecie przeprowadzonej przez platformę randkową Parship, w której wzięło udział tysiąc osób, okazało się, że 45% kobiet i 57% mężczyzn tkwi w takiej formie uzależnienia.
3 sposoby, żeby przestać mieć obsesję na punkcie crusha na etapie randkowania
Jak nie robić sobie wielkich nadziei na etapie randkowania i przestać mieć obsesję na punkcie crusha? Oto 3 sposoby, które pomogą ci przetrwać i sprawiają, że rozegrasz to na spokojnie.Partner w związku kryptonitowym – cechy
Czy osoba, z którą dzieli się relację kryptonitową ma szczególne cechy charakteru? Nie. Nie chodzi tu bowiem, o osobowość drugiej osoby, a o wartość i wagę, jaką my dopisujemy ukochanej / ukochanemu. To zazwyczaj były partner / była partnerka, osoba, z którą miałeś/aś przelotny romans lub situationship, który nie zakończył się związkiem. Forma romantycznej relacji nie jest tu ważna – istotne natomiast jest to, by zdać sobie sprawę z procesu idealizowania osoby, która z jakiegoś powodu nie jest już obecna w naszym życiu. Bo w końcu ucieczka do krainy marzeń i fantazji o przeszłości to jedno, ale brak możliwości ruszenia do przodu po nieudanej relacji to drugie, prawda?
Według Parship, 40% ankietowanych zrezygnowałoby ze swojego obecnego życia dla swojej osoby z kryptonitem, a jedna trzecia miałaby z nią romans.
To jest niebezpieczne, ponieważ te osoby często istnieją tylko w naszej wyobraźni. Są idealizowanymi obrazami byłego partnera / byłej partnerki i najprawdopodobniej nie są tymi, którzy mogą uczynić cię szczęśliwym (w końcu z jakiegoś powodu wasza relacja się zakończyła, prawda?).
Jak zakończyć związek kryptonitowy?
Jeśli twój związek kryptonitowy nadal ma ogromną kontrolę nad twoim życiem – postaraj się uwolnić z toksycznego uzależnienia od drugiej osoby. Oto 4 kroki, które pomogą ci przejrzeć na oczy i w końcu postawić na siebie.
Bądź szczery/a wobec siebie
Jeśli tkwisz w związku kryptonitowym, z którego próbujesz się uwolnić, zacznij od zadania sobie kilku pytań. Co tak bardzo pociąga cię w drugiej osobie oraz jakie niezaspokojone potrzeby projektujesz na (być może byłego już) partnera / partnerkę? Często u podłoża tego typu relacji kryją się nierozwiązanie, często traumatyczne sytuacje z dzieciństwa. To właśnie one przyczyniają się do niezdrowego uzależnienia, z którego nie sposób jest ci się wydostać mimo upływającego czasu.
Reality check
Trudno jest myśleć racjonalnie, gdy w głowie ma się wyidealizowany i sfabrykowany na potrzeby wyobraźni obraz ukochanej osoby, prawda? W procesie uwalniania się z kryptonitowego związku warto być w stałym kontakcie z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi, którzy z pewnością mają zupełnie inny obraz relacji, po której tak trudno jest ci się pozbierać.
Popracuj nad pewnością siebie i poczuciem własnej wartości
Związek kryptonitowy ma nad tobą władzę nie tylko dlatego, że spełnia twoje pragnienia, ale również ze względu na twoje niskie poczucie własnej wartości. Praca nad pewnością siebie z pewnością nie jest łatwym zadaniem. To jednak niezbędny punkt, by wybyć się uzależnienia od drugiej osoby. Kluczowe jest, by przestać uzależniać poczucie własnej wartości od reakcji otoczenia.
Skorzystaj z pomocy specjalisty
Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie uwolnić się z relacji kryptonitowej, możesz poszukać pomocy w formie terapii. Dla niektórych korzystanie z profesjonalnej pomocy z powodu zauroczenia może wydawać się zbyt radykalne, jednak warto pamiętać, że związek kryptonitowy ma podłoże w niewyleczonych traumach z dzieciństwa i niskim poczuciu własnej wartości.
Dlaczego związki się rozpadają? To najczęstsze powody. Sprawdź, czy któryś z nich dotyczy twojej relacji
Związki rozpadają się z wielu powodów, ale zazwyczaj źródła tych problemów są podobne. Oto schematy, które nieświadomie powielamy. To one niszczą romantyczne relacje i prowadzą do rozstania.