Reklama

W tym artykule:

  1. Dlaczego kompromisy w związku są ważne?
  2. Co wnoszą kompromisy do związku?
  3. Kiedy kompromisy są niezdrowe?
Reklama

Choć początkowo mogłoby się wydawać, że spotkaliśmy osobę wręcz idealną, to w praktyce z czasem okazuje się, że różnice między partnerami są i mogą naprawdę przeszkadzać. Wszystko zależy od tego, jak bardzo nam owa mniejsza kompatybilność nie pasuje i czy chcemy z nią coś zrobić. I tutaj zaczyna się praca nad relacją, która może polegać na akceptacji, albo dosyć konstruktywnym rozwiązaniem, jakim jest kompromis w związku. Dla wielu osób nie jest to łatwe, ponieważ oznacza wyjście ze swojej strefy komfortu i rezygnację z jakiejś części potrzeb, marzeń czy planów. Jak się okazuje, według specjalistów nie zawsze warto dążyć do kompromisów.

Sposób, w jaki całuje cię twój partner dużo mówi o waszym związku. Co oznaczają poszczególne typy pocałunków?

Istnieje wiele rodzajów pocałunków, a jeden nierówny jest drugiemu. Przedstawiamy 5 sposobów na to, jak twój partner może cię całować. Zobacz, co to oznacza.
Pocałunki
fot. Karen Ballard / Netflix

Dlaczego kompromisy w związku są ważne?

Jako dorosłe osoby mamy swoje przyzwyczajenia, gust, upodobania, preferencje czy hobby i co najważniejsze, pewną wizję związku marzeń. To całkiem dużo prawda? Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że wiele osób przez trudne dzieciństwo ma zaburzone style przywiązania np. lękowy lub unikający, które negatywnie wpływają na związek. Gdy wyobrażamy sobie miłość, liczymy na relację z osobą, która nas rozumie, akceptuje, kocha i podziela marzenia. Niestety w praktyce o idealną kompatybilność jest trudno, dlatego prawdopodobnie czekają cię próby dotarcia się w różnych kwestiach. Jeśli para chce nad tym pracować, to bardzo dobrze. Wiele różnic da się pogodzić. Kompromisy w związku są niezbędne do jego rozwoju. Są wyrazem uczucia i dojrzałości i tego, że naprawdę myślimy o życiu we dwoje długofalowo.

Pebbling to współczesny sposób na wzmacnianie więzi w związku. Jest uroczy, zabawny i bardzo prosty

Czułość, uważność, bycie w kontakcie to podstawowe formy okazywania sobie uczuć na co dzień. W roku 2024 psycholodzy wyróżnili jednak jeszcze jeden bardzo ważny sposób, który jest znakiem naszych czasów. Pebbling może wydawać się mało istotny, ale w rzeczywistości jest skutecznym sposobem na wzmacnianie więzi w związku.
Czym jest pebbling?
fot. Getty Images / Willie B. Thomas

Co wnoszą kompromisy do związku?

Kompromisy mają szereg zalet i kluczowe znaczenie dla związku. Oto kilka z nich:

  • Dzięki kompromisom budujemy zaufanie i szacunek. Pokazują one, że chcemy wysłuchać i respektować zdanie partnera.
  • Kompromisy mają moc zastopowania kłótni i eskalacji konfliktu.
  • Kompromisy w związku wzmacniają więź. Wspólne szukanie rozwiązania problemów buduje poczucie jedności i chęci współpracy.
  • Dzięki kompromisom rozwijamy się jako para, ale i indywidualnie, ponieważ uczą empatii, cierpliwości i elastyczności.
  • Dzięki kompromisom w związku panuje równowaga. Nikt nie czuję ignorowany, zaniedbywany czy zdominowany.
  • Kompromisy pozwalają na zbalansowanie różnych potrzeb.

Podsumowując kompromisy to wyraz dbania o związek i praca nad jego jakością i trwałością.

Oto co powinna wiedzieć każda kobieta, zanim wejdzie w związek. Bez tego żaden nie będzie udany

Jak stworzyć szczęśliwy związek? Jak się okazuje nie tylko miłość i praca nad nim są ważne. Ogromne znaczenie ma to, co dzieje się jeszcze poznaniem osoby, z którą chcemy budować wspólną przyszłość. Dotyczy to szczególnie kobiet, które obecnie społecznie znajdują się na emocjonalnym rozdrożu.
Kadr z filmu "Jedz, módl się i kochaj"
fot. Kadr z filmu "Jedz, módl się i kochaj"/ mat. prasowe

Kiedy kompromisy są niezdrowe?

Amy Lewis Bear – psychoterapeutka par mówi, że choć kompromisy na ogół są świetnym rozwiązaniem, to bywają jednak niezdrowe. Czasami połowiczne rozwiązania są niesatysfakcjonujące dla obu stron i wręcz unieszczęśliwiają. Dają poczucie rezygnacji z siebie i usilnego dostosowania się do potrzeb drugiego osoby. Dla niej również nie jest to przyjemne, ponieważ widzi, że kompromis bardziej przypomina zmuszanie się niż znalezienie porozumienia. W tym momencie warto podkreślić, że niektórych spraw po prostu nie da się pogodzić i nie oznacza to wcale końca związku. Możemy się różnić i dawać sobie na to przestrzeń. Przykładem jest sposób spędzania czasu wolnego. Jeśli jedna osoba lubi aktywny wypoczynek np. chodzenie po górach czy jazdę na rowerze, a ta druga strona leżenie na plaży z książką, bo w ten sposób najlepiej się regeneruje, to co prawda, można spróbować dopasowania się, ale nie trzeba też zmuszać się do kompromisu na tej płaszczyźnie. Od czasu do czasu wyjazd osobno dla związku może być naprawdę ożywczy, ponieważ później wracamy do naszej ukochanej osoby stęsknieni.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama