Reklama

W tym artykule:

  1. Dlaczego kłamiemy w związkach? Oto 3 najczęstsze powody
  2. Do czego prowadzi kłamstwo w związku?
  3. Jak rozpoznać kłamstwo w związku?
  4. Odejść czy zostać? Czy potrafimy przebaczyć kłamstwo w związku?
  5. Kłamstwo i jego wpływ na relacje
  6. Białe kłamstwo w związku
  7. Kłamstwo w związku – czy da się to jakoś naprawić?
Reklama

Dlaczego kłamiemy w związkach? Oto 3 najczęstsze powody

Moment, w którym dowiadujemy się, że osoba, z którą jesteśmy w związku, jest w stanie mocno zaburzyć nasze poczucie bezpieczeństwa. Stabilne i długotrwałe relacje muszą być zbudowane na zaufaniu, a gdy zostaje ono nadszarpnięte, trudno jest nam sobie z tym poradzić. Właśnie z tego powodu kłamstwo w związku jest jedną z rzeczy, która może bardzo szybko doprowadzić do rozpadu relacji.

Skąd najczęściej bierze się kłamstwo w związku?

1. Brak zaufania do partnera lub partnerki

Częstym powodem nieszczerości jest brak zaufania do drugiej osoby w kwestii informacji takich jak przeżyte traumy, ważne wydarzenia czy sytuacje związane z pracą. Kłamstwo często może dotyczyć takich spraw jak finanse, kariera zawodowa, grono towarzyskie czy kwestie rodzinne. Niektóre jednostki mogą okłamywać swoją drugą połówkę w początkowej fazie związku ze strachu przed wykorzystaniem lub odrzuceniem, szczególnie jeśli mają tendencję do nieufności i potrzebują czasu, by w pełni otworzyć się przed ukochanym lub ukochaną.

2. Niewierność

Kłamstwo w związku najczęściej dotyczy niewierności któregoś z partnerów. Temat jednorazowych zdrad często nie jest w ogóle konfrontowany, a partner lub partnerka, który/a dopuścił/a się tego czynu, wymyśla wymówkę, która usprawiedliwia jego/jej nieobecność w domu czy dziwne zachowanie. W momencie, kiedy ktoś prowadzi drugie, równoległe życie „na boku", zazwyczaj nie chce konfrontować się ze swoją drugą połówką, a rzadką obecność tłumaczy sprawami takimi jak praca czy wyjazdy ze znajomymi. Prowadzenie „podwójnego życia" jest bardzo często spotykanym problemem wśród związków, a zdradza podobno nawet 30 procent kobiet i mężczyzn.

3. Strach przed oceną i konfrontacją

Nieszczerość i kłamstwo mogą wynikać też z niskiej samooceny, która wpływa na strach przed oceną lub konfrontacją. Czasami druga połówka ukrywa przed nami cechy lub wydarzenia, które w jej ocenie mogłyby doprowadzić do skrytykowania lub negatywnego podejścia u swojej drugiej połówki. Najczęściej w takie sytuacji trudno jest podzielić się niepowodzeniami, które dotykają nas w życiu. Ukrywamy sprawy takie jak problemy w pracy, ważne wydarzenia rodzinne, kwestie zdrowia psychicznego czy kłopoty związane z finansami.

Czasami kłamiemy też w kwestii… wątpliwości dotyczących związku. Ze strachu przed konfrontacją, wolimy tkwić w średnio udanej relacji i udawać, że wszystko jest ok, niż przeprowadzić szczerą rozmowę ze swoją drugą połówką i podjąć walkę o związek lub zdecydować o jego zakończeniu.

Jak naprawić związek? 9 rzeczy, które powinny poprawić relacje większości par

Długotrwałe związki mają do siebie, że czasem na swojej drodze trafiają na wyboje. Nie trzeba się jednak poddawać. Jak naprawić związek? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które mogą w tym pomóc. Jeżeli obie strony tego chcą, to zawsze warto ratować związek. Stworzenie stabilnej, szczerej relacji z drugą osobą jest nie lada wyzwaniem, które wymaga ciągłej pracy i zaangażowania. Kryzys w związku może przytrafić się nawet najlepszym parom. Przedstawiamy 9 uniwersalnych sposobów, które pomogą poprawić relacje z partnerem lub partnerką. Często wystarczy przypomnieć sobie taki banał, że warto ze sobą rozmawiać lub zastanowić się, co przed laty rozniecało uczucie i to powtórzyć.

Do czego prowadzi kłamstwo w związku?

Najpoważniejszą konsekwencją kłamstwa w związku jest zaburzenie zaufania między partnerami. W momencie odkrycia nieszczerości osoba pokrzywdzona może odczuwać emocje takie jak złość, niechęć, smutek, poczucie niesprawiedliwości i destabilizacji. Niestety konfrontacja z partnerem, który cię okłamał, nie jest niczym przyjemnym. Jakie konsekwencje długofalowe ma kłamstwo w związku? Tutaj dużo zależy od skali problemu. Jeśli nieszczerość dotyczyła spraw, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie związku (takich jak zdrada, prowadzenie podwójnego życia czy zatajanie informacji związanych z finansami gospodarstwa domowego), może ona spowodować brak chęci do kontynuowania takiej relacji przez osobę okłamaną. Odkrycie nieszczerości w bardzo poważnych kwestiach życiowych często kończy się rozstaniem lub rozwodem.

Konfrontacja kłamstwa o “mniejszym kalibrze” może wywołać podobne odczucia, jednak nie musi prowadzić do zakończenia związku. Wszystko zależy też od chęci obojga partnerów do dalszej walki o relację, a także aktywnie podjętych kroków, aby odbudować w niej zaufanie.

Co jednak, jeśli partner okłamuje swoją drugą połówkę, ale nieszczerość nie wychodzi na jaw? Psychologowie twierdzą, że osoba, która dopuszcza się kłamstwa, sama zaczyna podświadomie tracić zaufanie do swojego partnera. Jest to tak zwany mirroring, czyli projektowanie swoich obaw i zachowań na drugą osobę. Niestety, to bardzo szybka droga do problemów i konfliktów w relacji. Nie da się stworzyć stabilnego związku, który nie będzie oparty na obopólnym zaufaniu.

Jak rozpoznać kłamstwo w związku?

Niestety, nie ma jednego sposobu na rozpoznanie kłamstwa w związku, a nawet najdziwniejsze zachowania ze strony partnera, nie mogą jednoznacznie o tym świadczyć. Są jednak konkretne sygnały, które mogą dawać do zrozumienia, że do relacji wkradła się nieszczerość. Do najczęstszych znaków, że partner nas okłamuje, należą:

  • przedłużające się dziwne i niespokojne zachowanie partnera
  • coraz mniejsza ilość czasu spędzanego razem
  • odbieranie telefonów i wiadomości o niestandardowych godzinach, na przykład w nocy, i zatajanie informacji, od kogo pochodzą
  • zatajanie informacji związanych z pracą i finansami
  • irytacja, gdy porusza się temat problemów w związku
  • brak chęci rozmów i konfrontacji, odpowiadanie złością i agresją na pytania dotyczące kwestii spornych, wymyślanie dziwnych i niewiarygodnych wymówek.

Te znaki zodiaku tworzą najbardziej toksyczne związki. Dlaczego nie ułoży im się w miłości?

Znaki zodiaku a miłość? Wskazujemy 4 pary, które tworzą najbardziej toksyczne związki i wyjaśniamy, dlaczego nie są sobie pisane lub pisani.
Te znaki zodiaku tworzą najbardziej toksyczne związki
fot. Getty Images

Odejść czy zostać? Czy potrafimy przebaczyć kłamstwo w związku?

Gdy kłamstwo w związku ujrzy światło dzienne, a my zostajemy skonfrontowani z nieprzyjemną prawdą, zadajemy sobie pytanie, czy powinniśmy przebaczyć partnerowi, czy odejść. Jak to jest z tym zaakceptowaniem nieszczerości? Czy naprawdę jesteśmy w stanie odbudować do kogoś zaufanie po tym, jak nas dotkliwie oszukał i zranił?

Według psychologów jest to możliwe. Jednak najpierw powinniśmy zadać sobie pytanie, czy na pewno chcemy dalej inwestować swoje uczucia i energię w tego typu relację. Oczywiście są sytuacje, które mogą mieć wpływ na naszą decyzję, takie jak wspólne mieszkanie, zobowiązania finansowe czy potomstwo. Jeśli zdecydujemy się pozostać w związku, musimy być świadomi, że odbudowanie zaufania zajmie nam sporo czasu. Niestety nie możemy zamieść żalu, rozczarowania i innych negatywnych uczuć pod dywan. Najlepiej, żebyśmy wielokrotnie przemyśleli i przepracowali wszystkie emocje, które targają nami w związku z nieszczerością , a potem, krok po kroku, próbowali zaakceptować stan rzeczy, zostawić tę sytuację za sobą i pójść dalej. Ważne będzie też aktywne zaangażowanie drugiej strony. Po stresującej przysługuje nam taryfa ulgowa, żebyśmy znów poczuli grunt pod nogami. Jeśli osoba, która dopuściła się kłamstwa, nie ma zamiaru się starać, może być to sygnał, że takiej relacji nie będzie dało się odbudować.

Kłamstwo i jego wpływ na relacje

W większości przypadków nieszczerość zatruwa związek. Niestety, bez względu na to, czy kłamstwo wyjdzie na jaw, czy nie, jego konsekwencje odbiją się na naszej relacji. Destabilizacja poczucia bezpieczeństwa i zburzone zaufanie bezpośrednio wpływają na psychikę zarówno osoby kłamiącej, jak i okłamywanej. Każdy z nas reaguje inaczej na stresujące sytuacje, a kłamstwo w związku może spowodować:

  • problemy z zaufaniem w kolejnych relacjach międzyludzkich,
  • depresję lub zaburzenia nerwicowe,
  • złość, poczucie niesprawiedliwości,
  • strach przed odrzuceniem,
  • zaburzoną samoocenę i poczucie własnej wartości,
  • brak pewności siebie i paranoiczne szukanie winy w sobie,
  • potrzebę szukania pomocy u specjalisty,
  • dystans do uczuć, pustkę, zamknięcie emocjonalne.

Jeśli czujesz, że nieszczerość w twojej relacji trwale odbiła się na twojej psychice, a przez traumatyczne wydarzenia z przeszłości nie jesteś w stanie otworzyć się na związek z kolejną osobą, poszukaj pomocy u specjalisty. Pamiętaj, że tego typu sytuacje zdarzają się wielu osobom i nie jesteś sama!

Związek bez przyszłości: kiedy go skończyć i dlaczego w nim trwamy, jeśli nie ma sensu? Przedstawiamy cechy takiej relacji

Miłość rządzi się swoimi prawami. Kiedy mija zauroczenie, a także faza silnego zakochania i do życia wkrada się codzienność, u niektórych z nas zaczynają pojawiać się wątpliwości. Czy są uzasadnione? Podpowiadamy, jak rozpoznać związek bez przyszłości. Dlaczego wciąż w nim trwamy i kiedy zdecydować się na rozstanie? Sprawdźcie.
Związek bez przyszłości: kiedy go skończyć i dlaczego w nim trwamy, jeśli nie ma sensu? Sprawdź, czy jesteś w takiej relacji
fot. Getty Images / Vincent Besnault / Contributor

Białe kłamstwo w związku

Niekiedy zdarza się, że druga osoba jest wobec nas nieszczera z… dobrymi intencjami. Tego rodzaju kłamstwo jest nazywane białym lub altruistycznym i występuje w sytuacji, w której ktoś zataja prawdę po to, aby nas nie zranić lub po prostu dla naszego dobra. Biała nieszczerość dotyczy zazwyczaj bardzo błahych spraw i występuje w większości związków. Czy wyglądam dobrze w tej sukience? Czy smakowała ci kolacja? Czy cieszysz się na przyjazd teściów?, To tylko niektóre z pytań, na które możemy odpowiedzieć niezgodnie z prawdą, z altruistycznych pobudek. Czy w takim w związkach istnieje przyzwolenie na używanie białych kłamstw? Wszystko zależy od ustaleń partnerów i tego, czy nieszczerość w ogóle wyjdzie na jaw, co, nie oszukujmy się, rzadko zdarza się w tego typu przypadkach. Podsumowując, białe kłamstwa są obecne w naszych relacjach na co dzień i nie są groźne tak długo, jak partnerzy są ze sobą szczerzy w innych, poważniejszych kwestiach. Problem pojawia się w momencie, gdy jedna ze stron zaczyna kłamać tendencyjnie i coraz częściej, zaczynając od tematów błahych, aż po te ważne i istotne.

Kłamstwo w związku – czy da się to jakoś naprawić?

Odbudowanie nadszarpniętego zaufania jest możliwe, jednak prawdopodobnie zajmie ci sporo czasu. Niestety, negatywne emocje, które wiążą się z uczuciem nieszczerości ze strony bliskiej osoby, nie są proste do przepracowania. Wszystko zależy też od skali problemu, czyli tego, jak poważne było samo kłamstwo. W takim razie jak naprawić związek po tego typu wydarzeniu?

Zacznij od przeprowadzenia szczerej rozmowy ze swoim partnerem lub partnerką. Wiemy, że prawdopodobnie trudno będzie ci się przed nim/nią otworzyć, jednak określenie skali problemu i danie mu/jej do zrozumienia, że zdradził twoje zaufanie, jest niezbędne, abyście mogli zacząć je odbudowywać i naprawiać relację między wami. Ustalcie z partnerem sztywne zasady, których będziecie musieli się trzymać przez pierwszy okres po kłótni. Dobrym sposobem na oczyszczenie głowy i nabranie dystansu do stresujących wydarzeń jest przerwa w związku. Czas dla siebie, bez kontaktu z partnerem, może pomóc nam uporać się z myślami i podjąć decyzję, czy jesteśmy w stanie odbudować w sobie zaufanie w stosunku do drugiej osoby. Chwilowa rozłąka pomoże nam nabrać perspektywy, a także zobaczyć, czy kontynuowanie relacji na pewno będzie dla nas najlepszą opcją.

Jeśli po odkryciu nieszczerości chcesz dalej walczyć o związek, ale nie możesz poradzić sobie z nadszarpniętym zaufaniem, rozważ wizytę u specjalisty. Doświadczony psychoterapeuta pomoże ci lepiej zrozumieć emocje, które szargają tobą w tym stresującym okresie. Niestety, jeśli mimo wszystkich podjętych działań czujesz, że nie jesteś w stanie zostawić za sobą przykrych doświadczeń, powinnaś rozważyć zawieszenie lub koniec związku. Stabilna i satysfakcjonująca relacja musi być oparta na zaufaniu, więc jeśli nie będziesz mogła obdarzyć nim ponownie drugiej osoby zastanów się, czy taki związek ma w ogóle dalej sens.

Przerwa w związku: do czego może prowadzić? Czy może pomóc naprawić relację?

Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy do siebie dopasowani, czasem w związku mogą przydarzyć się gorsze okresy. Co robić, jeśli nie chcesz podejmować decyzji o rozstaniu, ale w twojej głowie pojawiają się wątpliwości? Czy przerwa w związku może pomóc naprawić relację? Ile powinna trwać? Podpowiadamy.
Przerwa w związku
fot. materiały dystrybutora
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama