Jak ujędrnić uda? 7 sprawdzonych sposobów, aby wyszczuplić nogi
Problem z wyszczupleniem i ujędrnieniem nasila się szczególnie przed okresem wakacyjnym, kiedy to odsłania się najwięcej ciała i wydaje nam się, że powinno ono wyglądać jak najlepiej... A wcale nie musi! Ale jeśli chcemy poprawić wygląd, a przede wszystkim kondycję swoich nóg, to co mamy zrobić? Czy jedna regularnie wykonywana praktyka wystarczy? Może to bardziej złożony proces? Przedstawiamy kilka świetnych sposób na jędrne, a co najważniejsze ,„zdrowsze” uda.
W tym artykule:
- Nastawienie to podstawa
- Klucz do jędrnych nóg to dieta?
- Jędrne uda i woda – co łączy te dwa elementy?
- Nie trać czasu na magiczne produkty na jędrne uda
- Aktywność fizyczna a jędrne nogi
- Ujędrnisz nogi także na siłowni
- Domowy trening na jędrne uda? Tak też można
- Domowe sposoby pielęgnacyjne będą świetnym uzupełnieniem w walce o jędrne nogi
- Zabiegi medycyny estetyczne, a jędrne uda
Sposobów na to, aby ujędrnić nogi jest kilka. Jedne są bardziej efektywne inne raczej będą dobrym dodatkiem i uzupełnieniem. Z jednej strony jest dieta, która na pewno pozytywnie wpłynie na cały organizm. Z drugiej ćwiczenia, które mogą być najbardziej wymagającą metodą, ale i najefektywniejszą. Są jeszcze domowe sposoby stosowane od lat, które pomogą w walce z obwisłą skórą i cellulitem. Coraz bardziej popularne stały się także zabiegi pielęgnacyjne w gabinetach spa oraz zabiegi medycyny estetycznej, które mają swoje wady i zalety. Gama jest dosyć szeroka, ważne aby to dobrze połączyć w całość, ponieważ wtedy rezultaty będą widoczne i trwałe.
Podkreślmy jednak wyraźnie: uda można ujędrniać i tak dalej, ale wcale nie trzeba! Presja na idealny wygląd pochodzi z zewnątrz najczęściej, a my ją uwewnętrzniamy. Zanim podejmiemy działania, warto zapytać siebie, czy naprawdę tego potrzebujemy, chcemy. A jeśli tak, to czy to jest faktycznie coś naszego, czy wydaje nam się, że tak trzeba, wypada. Nie jesteśmy ideałami, nie jesteśmy jak lalki z plastiku odlane z jednej formy na fabrycznej taśmie! I bardzo dobrze! Nasze ciała są różne, noszą na sobie ślady, historie, warto je doceniać za to, co mogą, a nie za to, jak wyglądają!
Jeśli jednak chcecie, potrzebujecie, macie przestrzeń w życiu i zasoby, to oczywiście są różne sposoby, aby popracować nad jędrnością nóg. Trzeba jednak pamiętać też i o tym, że każde ciało jest inne i na każde będzie działało bardziej coś innego, że ten sam zabieg u różnych osób może mieć inne efekty itp.
Nastawienie to podstawa
Pierwszy krok, jaki powinno się postawić w przypadku chęci jakiejkolwiek zmiany swojej sylwetki to poukładanie sobie tego w głowie. Będzie ciężko z dnia na dzień pod wpływem jakiegoś czynnika zacząć dietę albo wprowadzić codzienne, ciężkie treningi. Na początku bardzo ważny nie jest poziom zaawansowania danej czynności, a jej regularność. Co z tego, że pójdziesz na dowolny zabieg wyszczuplający? Niestety jeden zbyt dużo nie zmieni. Tak samo jak kilka dni bardzo ciężkich treningów czy bardzo restrykcyjnej diety, która tylko wprowadzi cię w stan frustracji i zniechęci do dalszego działania.
Ustal sobie osiągalny cel i stopniowo krok po kroku wprowadzaj metody, które przy regularności zaczną przynosić efekty. Nie nastawiaj się, że z dnia na dzień twój wygląd diametralnie się zmieni. Natomiast jeżeli ta sztuka ci się uda, będziesz cieszyć się efektami przez długie lata i nie będzie to dla ciebie smutny obowiązek, a naturalna codzienność, która sprawi, że być może będziesz czuć się lepiej. W pracy nam nogami nie chodzi tylko o ich wygląd, ale przede wszystkim o lepszą sprawność fizyczną, kondycję, a w rezultacie o twoje zdrowie.
Klucz do jędrnych nóg to dieta?
Prawdopodobnie już niejedną dietę masz za sobą, lecz niewiele one pomagały. Problem leży chyba w złym rozumieniu słowa „dieta”. Ludzie interpretują dietę jako głodzenie się, jedzenie tego samego przez długi czas czy, co gorsza, spożywanie różnego rodzaju suplementów odchudzających.
Zdrowa dieta jest przede wszystkim zbilansowana i dostarcza do organizmu wszystkie niezbędne do funkcjonowania makroelementy. Ważne jest, aby spożywać odpowiednią ilość kalorii w postaci zdrowych tłuszczy, białek i węglowodanów.
Kolejną istotną kwestią jest regularne spożywanie posiłków. To poprawi metabolizm i zapobiegnie odkładaniu się tłuszczu, co finalnie przyczyni się do lepszego wyglądu twoich nóg.
Jeden lub dwa posiłki dziennie będą „informowały” nasz organizm, że więcej dzisiaj nie będzie jedzenia i automatycznie ciało zacznie magazynować energię w postaci tłuszczu na tak zwaną „czarną godzinę”. Najlepiej spożywać posiłki 5 razy dziennie.
Istotne jest, aby jeść często, a nie dużo. Ważne jest słuchanie i obserwowanie swojego organizmu. Jeżeli coś sprawia, że czujesz się ciężko, to raczej tego unikaj. Podobnie jest z ilością spożywanego jedzenia. Obserwuj swoje ciało i zmniejszaj lub zwiększaj swoje porcje. W momencie, gdy zależy ci na utracie wagi i jest to więcej niż 3-4 kilogramy, to musisz osiągnąć deficyt kaloryczny, czyli po prostu jeść mniej niż potrzebuje twój organizm. Możesz spróbować na własną rękę obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Swoją drogą najlepiej i najbezpieczniej dla ciebie będzie, jeśli skorzystasz z profesjonalnej porady w tym temacie – umów się na wizytę do dietetyka klinicznego, który na pewno fachowo cię pokieruje.
Wizyta u specjalisty może okazać się bardzo pomocna, nawet jeżeli nie szczególnie masz problem z nadwagą, ale np. masz opuchnięte nogi i zatrzymuje się w nich woda bądź dzieje się z twoim ciałem coś, co chciałabyś zmienić czy coś, co cię niepokoi. Kilka cennych rad może znacznie wpłynąć na twój wygląd i samopoczucie.
Nie wierz w cudowne diety znalezione w internecie lub przekazane przez mało świadomą koleżankę, która jeszcze jej nie próbowała, ale słyszała o efektach. Takie diety zwykle wymuszają katowanie waszych organizmów i poza efektem jo-jo, albo takim, który zniknie dwa tygodnie po jej odstawieniu nie uzyskacie żadnych efektów. Restrykcyjne diety, które maja przynieść szybko efekty pogarszają stan zdrowia i nie warto tracić na nie czas.
Pamiętaj, że dieta to nie jest coś co powinniście wprowadzać na jakiś czas i męczyć się z tym. Dieta to stopniowe wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych, które zostaną z tobą na całe życie i nie tylko wpłyną na wygląd zewnętrzny, ale również utrzymają organizm zdrowym i poprawią samopoczucie.
Jędrne uda i woda – co łączy te dwa elementy?
Nie można zapomnieć o bardzo istotnym aspekcie diety każdego człowieka, czyli o wodzie. Dorosły człowiek powinien wypijać jej około 2-3 litrów dziennie. To ona odpowiada za transport substancji odżywczych do tkanek, reguluje temperaturę ciała i przyspiesza metabolizm. Nasze narządy w dużej części składają się z wody, dlatego tak ważne jest zachowanie ich prawidłowego funkcjonowania poprzez uzupełnianie wody, która jest wydalana z organizmu z moczem i potem.
Regularne picie odpowiedniej ilości wody zredukuje zatrzymywanie się jej w organizmie, który będzie dostawał sygnały, że ją dostanie i nie musi magazynować zapasów. To wszystko przekłada się na jędrne i sprężyste uda bez cellulitu. Niby takie proste – pić wodę, jednak ciągle się o tym zapomina i nie zwraca na to uwagi. Bardzo pomocne do tego, aby regularne picie wody weszło w nawyk, jest kupno bidonu, który zawsze będzie się miało przy sobie i co jakiś czas brało łyk. Szybko zobaczysz efekty tego prostego nawyku.
Nie trać czasu na magiczne produkty na jędrne uda
Na co dzień jesteśmy zasypywani masami reklam i ofert produktów wyszczuplających. W zasadzie już w każdym dziale spożywczym pojawiają się artkuły wspomagające odchudzanie. Od herbatek, przez tabletki, po całe dania w postaci proszku do wymieszania z wodą. Te produkty w większości nie działają i jest to udowodnione przez całą armię naukowców. Obietnica niesamowitych rezultatów w postaci wyszczuplenia w bardzo krótkim czasie jest kusząca, natomiast stracicie tylko czas i pieniądze. Co więcej: taka nieudana próba może bardzo negatywnie wpłynąć na wasze nastawienie i motywację do podjęcia kolejnej. Na pewno część produktów może wspierać pielęgnację, warto zadbać o nawilżenie skóry, ale jednak to tylko pewien element.
Aktywność fizyczna a jędrne nogi
Obecna moda na siłownie to naprawdę nic złego, ale warto pamiętać, że istnieją inne sporty, które również przyczynią się do poprawy jędrności i wyglądu twojego ciała. Bieganie, jazda na rowerze, boks, rolki, taniec, gry zespołowe, tenis itp. To wszystko będzie działało na plus i z pewnością ujędrni twoje nogi, jeśli tylko znajdziesz aktywność, która będzie dla ciebie najprzyjemniejsza i którą z chęcią będziesz uprawiać.
Ujędrnisz nogi także na siłowni
Treningi na siłowni to świetny sposób, aby ujędrnić i wyszczuplić nogi. Poza tym, że znajdują się tam bieżnie, rowerki i inne przyrządy, dzięki którym można gubić kilogramy, to również znajdują się tam maszyny, na których możesz ćwiczyć konkretne partie ciała. Dlatego jeżeli zależy ci na jędrnych udach, poproś trenerkę czy trenera, aby pokazał ci ćwiczenia na te partie i zacznij trenować.
Bardzo ważne: nie bój się ćwiczeń siłowych i ciężarów. One nie sprawią, że w miesiąc staniesz się mocno umięśniona i szeroka w barkach. Do tego potrzebne są lata specjalistycznego treningu i regularnej diety. Trening z obciążeniem wyrzeźbi i uwidoczni mięśnie, które posiada każdy człowiek.
5 balsamów odżywczych, które przygotują skórę do lata. Będą jak maść na szkody wyrządzone przez zimę
Balsamy odżywcze na lato to często kosmetyki do zadań specjalnych. Dzięki nim skóra ma szansę zregenerować się po zimie i odzyskać swój piękny wygląd i naturalny blask.Domowy trening na jędrne uda? Tak też można
Nie jest powiedziane, że tylko na siłowni można zrobić dobry trening na nogi. W domu również można zadbać o kondycję i sylwetkę. Ciężar własnego ciała w zupełności wystarczy, aby wzmocnić i wysmuklić nogi, natomiast bardzo pomocne będą gumy typu mini band. Z nimi trening będzie bardziej atrakcyjny i szybciej zobaczysz efekty. Taki domowy trening należy wykonywać minimum 3 razy w tygodniu, aby rezultat był widoczny.
Domowe sposoby pielęgnacyjne będą świetnym uzupełnieniem w walce o jędrne nogi
Domowe spa, jakie możesz sobie zafundować to super opcja na to, by poprawić jędrność skóry i odpowiednio ją odżywić. Jednym z dobrych zabiegów jest peeling. Możesz zrobić domową miksturę, mieszając fusy kawy, cukier i olejek ujędrniającego. Dzięki takiemu zabiegowi pozbędziesz się martwego naskórka, odżywisz tkanki i rozświetlisz skórę. Następnie, po wykonaniu masażu, wystarczy tylko spłukać nogi wodą i gotowe.
Kolejnym dobrym sposobem, który nie tylko ujędrni uda, ale również pomoże pozbyć się cellulitu, jest masaż bańką chińską. Nie potrzeba tajemnej wiedzy i dużego budżetu, aby go wykonać. Zestaw baniek chińskich to koszt około 50 złotych, a zabieg jest bardzo prosty. Należy użyć olejku lub kremu na masowane miejsce. Następnie przyssać bańkę do uda i zawsze w kierunku do serca wykonywać koliste, dynamiczne ruchy. Wystarczy około 10 minut na jedną nogę, 2-3 razy w tygodniu, a efekt będzie zauważalny już po miesiącu.
Skórka pomarańczowa jest zupełnie naturalna, ale wcale nie musisz jej lubić. Tem żel do ciała wesprze cię, jeśli chcesz poprawić stan skóry na udach
Żel do ciała przeciw cellulitowi może być ratunkiem, kiedy chcesz pozbyć się skórki pomarańczowej. Pomocne w wyborze kosmetyku mogą okazać się opinie innych użytkowniczek, które faktycznie zauważyły u siebie poprawę.Zabiegi medycyny estetyczne, a jędrne uda
Jaki zabieg wybrać, np. na nogi? Dr Marek Wasiluk z warszawskiej kliniki L’experta podkreśla, że to zależy od konkretnego problemu pacjentki/pacjenta. Do wybrania dobrej metody wyszczuplającej potrzebna jest odpowiednia kwalifikacja i znajomość zabiegów.
Wśród nich znajdziemy liposukcję, która jest dobra dla osób o większym nadmiarze tkanki tłuszczowej (10-15 kg). Nie wykonuje się jej u ludzi z niewielką nadwagą. Wynika to z małej precyzyjności tego zabiegu. Trudno bowiem bardzo estetycznie odessać tłuszcz, którego jest niewiele. Po zabiegu często pozostają nierówności, które następnie należy zniwelować mniej inwazyjnymi, za to bardziej dokładnymi metodami.
Na przeciwnym biegunie znajduje się lipoliza iniekcyjna, czyli zabieg ostrzykiwania tkanki tłuszczowej preparatem lipolitycznym który ją rozpuszcza. To sposób na bardzo precyzyjne niwelowanie małych niedoskonałości. Zabieg bardzo dobrze poradzi sobie z drugim podbródkiem, boczkami czy pozostałościami po liposukcji.
Największą rzeszę Pacjentów gabinetów medycyny estetycznej stanowią jednak osoby z grupy pośredniej, czyli osoby z umiarkowaną nadwagą (ok.5 kg). Im dedykowane są zabiegi bardziej uniwersalne - urządzeniami takimi jak bardziej znana kriolipoliza lub nowszy - ciepły laser diodowy 1060. Co ważne są one całkowicie nieinwazyjne. Wspomagają one w pozbywaniu się tkanki tłuszczowej z najbardziej opornych miejsc i wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej na większych obszarach ciała np. całym brzuchu.