Jak stały związek wpływa na kobiece i męskie libido? Wyniki badań mogą bardzo zaskoczyć
W trendach związkowych tak naprawdę niewiele się zmienia. Wciąż większość osób marzy o wielkiej miłości na całe życie i odnalezieniu tak zwanej drugiej połowy. Brzmi dobrze, ale w praktyce długoterminowa relacja nie jest łatwa w utrzymaniu. Obejmuje to również jakże istotną jej część, którą jest seks. Jak zatem stały związek wpływa na libido?
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
Gdy spotkamy osobę, przy której czujemy, że to jest to, mamy mniejszą lub większą nadzieję, że duże dopasowanie pozwoli nam na przejście wspólnie przez życie bez większych perturbacji. A jeśli już, to nie będą dotyczyć one stricte uczucia, a zewnętrznych okoliczności i nowych etapów. Spychamy na drugi plan fakt, ze uczucia się zmieniają na przestrzeni lat i rzadko kiedy trwają pomimo zaniedbania. Ażeby miłość trwała należy mu pomóc i ją podsycać. Dotyczy to również sypialni. Badania pokazują, że czas zupełnie odmiennie wpływa na libido u kobiet i mężczyzn.
Rebound relationship może poważnie skrzywdzić. Kto i dlaczego decyduje się na związek na pocieszenie?
Rebound relationship, czyli związek na pocieszenie, wzbudza sporo kontrowersji. Dla niektórych to sposób na złamane serce i poradzenie sobie ze swoimi traumami. Dla innych – forma krzywdzenia innych. Bierzemy pod lupę tę skomplikowaną relację.Jak zmienia się libido w związku?
Jeśli chodzi o libido, to wiele czynników ma na nie wpływ. Wśród nich prym wiedzie stan zdrowotny i psychiczny, a także to, w jakiej kondycji jest sam związek. Naukowcy ze szpitala niemieckiego Uniwersytetu Hamburg-Eppendorf postanowili sprawdzić, jak na kontakty intymne wpływa sam staż związku. Badanie dotyczyło tylko par heteroseksualnych z długim stażem. Jak się okazało, już po czterech latach związku libido u kobiet spada o połowę, natomiast po 20 latach w związku monogamicznych z jedną osobą, spada do 15-20%. A jak to jest u mężczyzn? Zupełnie odwrotnie! Libido męskie z wyjątkiem okresy związanych z problemami zdrowotnymi, w zasadzie się nie zmienia, może jedynie zmienić obiekt pożądania. W początkowej fazie relacji na regularny seks ochotę ma 60% badanych kobiet, po 20 latach jedynie 20%. Owe libido na wstępie ma na celu zbudowanie trwałej relacji, później nie już tak istotne, a dodatkowo negatywnie wpływają na nie codzienne obowiązku i rutyna w łóżku. Duże znaczenie ma również huśtawka hormonalna związana z ciążą, połogiem i menopauzą. Zmiany w ciele mogą wprawić w kompleksy, a z biegiem lata maleje chęć przypodobania się partnerowi.
Okazało się, że podczas gdy kobietom stały związek służy tylko w pierwszym etapie, później raczej im nie służy, tak mężczyznom jest w zasadzie wszystko jedno. Bez względu na długość trwania związku poziom libido był mniej więcej taki sam – podsumował dr Dietrich Klusmann, badacz prowadzący badania.
Małżeństwo z ponad 70-letnim stażem ujawniło, jaka jest ich recepta na szczęśliwy związek, który przetrwa wszystko. Macie ją w zasięgu ręki
Recepta na szczęśliwy związek wynika z wielu zachowań i czynników, które wzajemnie się uzupełniają? Tak, ale według małżeństwa z kilkudziesięcioletnim stażem jest coś jeszcze... Odpowiedź jest dużo prostsza, niż myślicie i macie ją (właściwie) w zasięgu ręki.Jak na libido wpływa na małżeństwo?
Według badania Dr Catherine Mercer z University College London, które przeprowadziła je na 11 tysiącach brytyjskich kobiet i mężczyzn między 16. a 44. rokiem życia, małżeństwo na kobiece libido wpływa bardzo negatywnie. Potrzeby z czasem bardzo malały, a poza tym pojawiały się problemy z osiągnięciem orgazmu. Przypomnijmy, że według innych, amerykańskich badań najwyższy poziom szczęścia odnotowano u bezdzietnych singielek.
Doktor Klusmann uważa, że:
Różnice związane z libido u obu płci w dużej mierze wynikają z różnic w ewolucji. Stały i niczym niewzruszony poziom libido u mężczyzn ma zabezpieczyć ich przed ewentualnymi rywalami. Z kolei obniżające się libido u pań może być również celowym procesem mającym na celu większe staranie się partnera. Poza tym obie płci oczekują czego innego w związku. Podczas gdy większości kobiet zależy na czułości i poczuciu bezpieczeństwa, mężczyźni stawiają czułość daleko w tyle za cielesnością i oddaniem.
Oto 4 najczęstsze problemy w związkach, które wynikają z deficytów w dzieciństwie. Sprawdź, czy cię dotyczą
Współcześni młodzi rodzice wiedzą, jak ogromną rolę w rozwoju dziecka odgrywa okazywanie uczuć i komunikacja. Dekady temu świadomość była dużo mniejsza, dlatego też wiele dzieci doświadczyło różnych zaniedbań, mających pokłosie w relacjach w dorosłości. Szczególnie widać to w związkach.Według brytyjskich naukowców z Northumbria University małżeństwo wpływa również negatywnie na libido o mężczyzn. Testosteron z biegiem lat przy tej samej partnerce znacznie spada, ale jak się okazało, znacząco wzrasta z chwilą rozwodu. A to oznacza chęć adorowania i czarowania nowych partnerek. Wypowiedzi badanych wskazują również na to, że w stałych związkach mężczyznom już tak nie zależy na aspekcie wizualnym i chęci podobania się partnerce. Na testosteron fatalnie wpływa pojawienie się dziecka. Mężczyźni czują się zepchnięci na dalszy plan i wiedzą, że muszą się dostosować do potrzeb potomka i partnerki, na dłuższy czas.
Pamiętajmy, że wahania libido to naturalna sprawa i w każdym związku kwestia może wyglądać nieco inaczej. Poza tym nad intymnością również można pracować, konieczna jest jednak szczera komunikacja i artykułowanie potrzeb. Nowe doświadczenia, gadżety, urozmaicenia mogą na nowo wprowadzić iskrę do waszego życia.