Wiele kobiet czeka na księcia z bajki. Takiego, z którym z miejsca poczuje się chemię, rozmowy są głębokie i pokazujące idealne dobranie się. Jasne, większość z nas ma świadomość, że trudności pojawiają się z czasem, jednak mało, kto po tak cudownych początkach i lovebombingu spodziewa się zmiany o 180 stopni. Niestety z takiej relacji trudno wyjść, dlatego wiedza, jak rozpoznać psychofaga jest naprawdę ważna.

Jak rozpoznać psychofaga?

Psychofag to zbiorcza nazwa zaburzeń takich jak psychopata, socjopata, narcyz czy manipulant. Wszystkie te rodzaje toksycznych osobowości mogą zrujnować relacje, szczególnie drastycznie w związkach miłosnych. W tych przypadkach ich taktyki nabierają wyjątkowego znaczenia, gdyż ujmujący początkowy etap znajomości zupełnie zmyla czujność. Każdy typ zaliczający się do psychofagów potrafi być czarujący i dający wrażenie chodzącego ideału. Doskonale odczytuje potrzeby ofiary, umie ją omotać i początkowo szalenie dowartościować. A któż tego nie lubi? Poczucie, że jest się to jedną jedyną, narasta szybko i można się od tego efektu uzależnić. 

Jak działa psychofag?

Choć między psychopatą, socjopatą i narcyzem istnieją duże różnice w zachowaniu, to łączy ich to, że każdy potrafi być czarujący. Wspólną techniką może być zastosowanie syndromu gotującej się żaby. A to oznacza powolne, stopniowe budowanie manipulacyjnej siatki wokół ofiary, która nawet nie orientuje się, kiedy proces postępuje. Pojawiają się kłamstwa, manipulacje, wmawianie, że tylko psychofag rozumie swoją osobę partnerską, dlatego stopniowo alienuje ją od bliskich. Dochodzi o gaslightingu, przez który ofiara traci zaufanie, co do prawdziwości swoich emocji i przekonań. Jeśli próbuje rozmawiać i komunikować swoje problemy i odczucia odpowiedzią jest karanie ciszą, które zalicza się do rodzaju przemocy psychicznej. Krytykowanie, wyśmiewanie, oschłość stają się nową normą, która wprawia w niskie poczucie winy, przecież było tak dobrze, zatem ofiara myśli, że to ona odpowiada za tę drastyczną zmianę. Jeśli ofiara dochodzi już do wniosku, że związek nie ma racji bytu, to psychofag potrafi znowu obdarzyć wielką miłością i zainteresowaniem. Wtedy czujność znowu zostaje zmylona. Sinusoidy stają się czymś regularnym. 

Ucieczka z toksycznego związku

Psychofag nie działa przypadkowo, na ogół wybiera na celownik osoby z pewnymi deficytami, np. niskim poczuciem wartości czy lękowym stylem przywiązania, odrzuconym w dzieciństwie, dlatego też wyjście z takiego związku jest trudne, a emocjonalne żniwo długotrwałe. Jednak z całą pewnością jest to możliwe, a doświadczenie po tym, może stać się wiedzą, o tym jak rozpoznać psychofaga i już zawsze go unikać.