Jak przedłużyć trwałość makijażu pod maseczką ochronną?
Noszenie maseczek ochronnych to obecnie obowiązek, ale również wyzwanie – zarówno dla pielęgnacji, jak i makijażu. Podpowiadamy, w jaki sposób przedłużyć trwałość make upu i co zrobić, aby pozostał w nienaruszonym stanie.
Pandemia koronawirusa zmieniła naszą rzeczywistość, która wymaga dostosowania się do nowych realiów. Cały kraj jest w tzw. czerwonej strefie, dlatego każdy jest zobowiązany do zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Maseczki ochronne od kilku miesięcy stały się naszą codziennością. Są niezbędne do zachowania wszelkich środków ostrożności i higieny, niestety od ciągłego noszenia powstaje wiele problemów. Eksperci zdefiniowali już nowy problem skórny tzw. maskne (od słów „mask” i „acne”), czyli trądzik mechaniczny, powstający w wyniku zakrywania twarzy. Wypryski, podrażnienia i inne niedoskonałości w okolicy nosa i ust to uciążliwa dolegliwość, która powstaje z dwóch powodów. Skóra pod maską jest w stałym kontakcie z materiałem i ma ograniczony dostęp do powietrza, co osłabia barierę ochronną, a skutkiem jest podrażniona skóra. Kolejną przyczyną występowania maskne jest wilgoć, która powoduje namnażanie się bakterii, a w efekcie powstawanie zmian trądzikowych.
Jak przedłużyć trwałość makijażu pod maseczką ochronną?
Oprócz tego, że skutkiem ubocznym noszenia maseczek ochronnych jest trądzik mechaniczny, nie współgrają one z makijażem. Wilgoć i ciągły kontakt ze skórą, a także cera w słabej kondycji nie są dobrym połączeniem, jeśli chodzi o trwałość make upu. Niektóre z nas mają ten przywilej i pracują w trybie home office, ale większość wciąż chodzi do pracy i nie może lub nie chce zrezygnować z makijażu. Niestety kolorowe kosmetyki potęgują zmiany trądzikowe, ale są takie sytuacji, w których chcemy być pomalowane. Ale makijaż pod maseczkę ochronną rządzi się swoimi prawami. Musimy wykonać taki make up, który wytrzyma pod materiałem, nie rozmaże się i nie zetrze. Podpowiadamy, co zrobić, aby maksymalnie utrwalić makijaż pod maseczką ochronną.
Użyj trwałych kosmetyków
Kosmetyki o przedłużonej trwałości mają ciężką formułę i trudniej się z nimi pracuje, ale jeśli nałożysz je umiejętnie, zdziałają cuda i naprawdę nie zejdą tak łatwo z Twojej twarzy, nawet pod wpływem kontaktu z maseczką ochronną. Oczywiście niemożliwe jest to, aby makijaż pozostał w nienaruszonym stanie przez cały czas, ale możesz go odpowiednio utrwalić. W tym celu zaaplikuj bazę pod makijaż, która nie tylko wygładzi Twoją skórę, ale sprawi, że podkład będzie się jej lepiej trzymał. Następnie za pomocą wilgotnej gąbeczki nałóż kryjący podkład, a następnie ugruntuj go transparentym, sypkim pudrem. Wykonaj również baking – czyli nałóż większą ilość pudru pod oczy, a także w okolicy ust, odczekaj kilka minut i zmieć nadmiar pędzlem.
Wykonaj częściowy makijaż
Jeżeli możesz, zrezygnuj z pełnego makijażu. Na twarz nałóż krem nawilżający, który stworzy barierę ochronną. Możesz również nałożyć warstwę kremu BB, który wyrówna koloryt skóry. Postaw na makijaż oczu, podkreśl rzęsy pogrubiającą mascarą i zrób kreskę eyelinerem. Dodatkowo, posmaruj usta nawilżającym balsamem. Nawet jeśli lekki makijaż delikatnie się zetrze, nie będzie to aż tak widoczne. A jeżeli szukasz trwałych szminek, które nie rozmażą się pod maseczką ochronną, zajrzyj tutaj >>>.
Nie zapominaj o kompleksowej pielęgnacji
W tym czasie nie możesz zapomnieć o kompleksowej, dokładnej pielęgnacji. Po powrocie do domu od razu wykonaj demakijaż, nie czekaj do wieczora, aby pozbyć się zanieczyszczeń i odciążyć skórę. Zalecamy dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Wybierz olejek do demakijażu lub płyn micelarny i dokładnie zmyj make up. Następnie umyj skórę żelem, emulsją lub łagodną pianką, aby mieć pewność, że na Twojej twarzy nie zostały resztki kolorowych kosmetyków, nadmiar sebum i inny brud, który zgromadził się w ciągu dnia. Następnie zastosuj kojący tonik (np. z dodatkiem aloesu) lub delikatny hydrolat (różany lub z oczaru), który przywróci skórze odpowiednie pH i złagodzi podrażnienia. Ostatni etap kompleksowej pielęgnacji to serum i/lub krem nawilżający. Zainwestuj w głęboko odżywcze produkty z kwasem hialuronowym, ceramidami i innymi składnikami aktywnymi, które wzmocnią hydrolipidową warstwę naskórka – to ona chroni cerę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a więc również przed maskne.