Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze? 5 prostych kroków, które ułatwią naukę nawet najbardziej opornym
Spędzasz dużo czasu przy klawiaturze? Dużo piszesz w pracy, szkole, na studiach? Chcesz ułatwić sobie życie i zaoszczędzić trochę czasu? W takim razie ten tekst jest dla ciebie. Zdradzamy, na czym polega trening szybkiego pisania i jak zrobić go samodzielnie w domu.
- Patrycja Fijałkowska
W tym artykule:
- Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze?
- Jak szybko pisać na klawiaturze? Porady na początek
- Co pomaga w nauce szybkiego pisania bez patrzenia?
Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze?
Sekret szybkiego pisania na klawiaturze tkwi w zdobyciu dwóch uzupełniających się umiejętności – pisania bez patrzenia i pisania wszystkimi palcami. Na kursach nazywa się to pisaniem bezwzrokowym. Jego podstawą jest zasada, że każdy palec ma swój własny obszar „pracy” na klawiaturze. Na początku może wydawać się to nienaturalne, ale wraz z regularnym treningiem palce „uczą się” nowego systemu. Technika ta wykorzystuje bowiem pamięć mieśniową, czyli zdolność mięśni do przechowywania i odtwarzania ścieżek ruchów. Oznacza to, że po jej wypracowaniu nie trzeba już wkładać świadomego wysiłku w daną czynność, bo Twoje mięśnie wykonują ją jakby odruchowo. Jak to to osiągnąć?
1. Przyjmij prawidłową postawę ciała
- Usiądź wygodnie na krześle, oprzyj się i jednocześnie wyprostuj plecy.
- Połóż ręce na stole lub biurku, tak aby łokcie były zgięte pod kątem prostym.
- Minimalnie pochyl głowę w stronę monitora.
- Zachowaj co najmniej 45 - 70 cm odległości między oczami a ekranem.
- Nie obciążaj barków, ramion ani nadgarstków. Nie spinaj mięśni, nie unoś nienaturalnie ramion. Jeżeli szukałaś kiedyś odpowiedzi na pytanie, jak nauczyć się medytacji, na pewno wiesz, o jaką postawę chodzi – rozluźnioną, ale jednocześnie wyprostowaną.
- Możesz położyć nadgarstki na blacie przed klawiaturą. Uważaj jednak, aby nie przenosić na nie ciężaru ciała. Wiele osób odruchowo się nich opiera, ale jest to niezdrowe dla stawów.
2. Ułóż palce w pozycji wyjściowej
- Połóż cztery palce lewej dłoni na klawiszach A, S. D, F, a prawej dłoni na J, K, L. Powinny być lekko ugięte. Rząd, na którym masz teraz palce nazywa się HOME ROW. Od niego zawsze zaczynasz i do niego wracasz.
- Zwróć uwagę, że klawisze pod palcami wskazującymi, czyli F i J – mają na powierzchni wypukłą linię. Dzięki temu łatwiej będzie Ci je znaleźć bez patrzenia.
4. Zapamiętaj podział klawiatury na obszary
Teraz czas zapamiętać, w jakie klawisze będą stukać poszczególne palce. Dla ułatwienia możesz zaznaczyć je kolorami, na przykład za pomocą malutkich, przezroczystych karteczek samoprzylepnych.
Prawa ręka:
- Palec wskazujący: 5 6 R T F G V B
- Palec środkowy: 4 E D C
- Palec serdeczny: 3 W S X
- Palec mały: 1 2 Q A Z
Lewa ręka:
- Palec wskazujący: 7 Y U H J N M
- Palec środkowy: 8 I K ,
- Palec serdeczny: 9 O L .
- Palec mały: 0 - = P [ ] ; ' / SHIFT
Dowolny kciuk: spacja
5. Przećwicz ruch palców
- Przesuwaj każdym palcem po kolei po przypisanych im klawiszach. Zacznij od pozycji wyjściowej i powtarzaj z góry na dół oraz z powrotem. Zakończ ćwiczenie powrotem do pozycji wyjściowej. Najpierw ćwicz patrząc na klawisze.
- Gdy poczujesz się pewniej, powtórz ćwiczenie bez patrzenia. Daj sobie przynajmniej 5 minut. Odpocznij.
- Powtórz ćwiczenie bez patrzenia, ale tym razem otwórz np. notatnik na komputerze i naciskaj klawisze.
- Ustal i utrzymuj rytm podczas pisania. Staraj się naciskać klawisze w równych odstępach czasu.
- Uderzaj w klawisze tylko palcami, dla których zostały zarezerwowane.
- Powtarzaj trening szybkiego pisania jak najczęściej. Sprawa wygląda podobnie, gdy rozmyślasz, jak szybko nauczyć się języka. Ćwicz najlepiej codziennie, chociaż 5-10 minut.
Jak nauczyć się rysować? 8 zasad efektywnej nauki rysunku dla początkujących
Rysowanie to niezwykle satysfakcjonujące hobby, które pomaga nam rozbudzać kreatywność. Niestety, nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jak nauczyć się rysować? Przedstawiamy 8 sprawdzonych zasad, które pomogą ci szybko i skutecznie opanować podstawy rysunku.Jak szybko pisać na klawiaturze? Porady na początek
- Trzymaj dłonie i palce blisko pozycji podstawowej. Ogranicz ruchy do tych, które są konieczne do naciśnięcia określonego klawisza. Dzięki temu zwiększysz szybkość pisania, a zmniejszysz obciążenie dłoni.
- Jeśli masz rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, wyobrażaj sobie w głowie położenie klawiszy na klawiaturze.
- Bądź wyrozumiała dla małych i serdecznych placów. Szczególnie na początku mogą wydawać się sztywne. Wynika to z faktu, że używamy ich najrzadziej, więc ich mięśnie są najsłabiej rozwinięte. Wyjątkiem są oczywiście osoby grające na instrumentach, szczególnie klawiszowych. Jeśli wiec znasz już odpowiedź na pytanie, jak nauczyć się grać na keyboardzie, Twoje małe palce mogą być równie sprawne jak wskazujące.
- Nie spiesz się. Chociaż to nauka szybkiego pisania, na początku najlepiej działać spokojnie i powolnie. Wypracowanie pamięci mięśniowej to stopniowy proces. Jedynym sposobem na przyspieszenie nauki jest regularne ćwiczenie, wtedy prędkość pisania wzrośnie naturalnie.
- Zawsze gdy poczujesz, że łatwo się rozpraszasz i popełniasz wiele błędów – zrób sobie przerwę. Świeża głowa to produktywne dłonie.
Co pomaga w nauce szybkiego pisania bez patrzenia?
Znasz już technikę pisania bezwzrokowego, ale nie do końca wiesz co dalej? Niżej znajdziesz dwie rzeczy, które dla wielu osób są nieocenioną pomocą w procesie nauki.
1. Programy do nauki szybkiego pisania
Masz już opanowane obszary na klawiaturze? Naciskasz klawisze prawidłowo bez spoglądania w dół? Czas na pisanie! Możesz np. przepisywać teksty ze stron internetowych – ale taka metoda nauki szybko Ci się znudzi. Najczęściej polecaną metodą nauki szybkiego pisania na klawiaturze są specjalne programy. W sieci znajdziesz wiele świetnie ocenianych i darmowych aplikacji. Najlepsze są te z ćwiczeniami w formie gier, bo wtedy chętniej będziesz siadać do treningu. Oprócz tego programy do nauki pisania bez patrzenia monitorują Twoje postępy i wskazują umiejętności, które jeszcze musisz dopracować.
2. Ergonomiczna klawiatura
Ćwiczysz regularnie, ale Twoje postępy są wciąż kiepskie? Problem może leżeć w Twojej klawiaturze. Standardowe klawiatury w laptopach są mało ergonomiczne i oprócz wypukłych paseczków na F i J nie mają udogodnień sprzyjających szybkiemu pisaniu. Ale już za ok. 150 zł możesz znaleźć niezłe klawiatury do szybkiego pisania. Takie modele mają kształt łuku, układ klawiszy podzielony na dwie dłonie oraz miękką podpórkę pod nadgarstki. Te cechy sprzyjają nie tylko szybkiemu pisaniu, ale także prawidłowemu ułożeniu dłoni i nadgarstków. Czasem to akcesoria zmieniają najwięcej. Podobnie kiedy stale nie wiesz, jak nauczyć się spać na plecach, ratunkiem może okazać się wymiana materaca na lepszy.
Jak nauczyć się jeździć samochodem w płynny i pewny sposób? Poradnik dla początkujących kierowców
Umiejętność prowadzenia samochodu jest niezwykle przydatna. Bez względu na to, czy siadamy za kierownicą regularnie, czy od czasu do czasu, posiadanie prawka może znacznie ułatwić nam życie. Jak nauczyć się jeździć samochodem w płynny i pewny sposób? Przedstawiamy zwięzły poradnik dla początkujących kierowców i kierowczyń!