Reklama

W tym artykule:

  1. Komunikacja w związku – podstawa, bez której nic nie może się udać
  2. Aktywne słuchanie
  3. Wyrażanie swoich uczuć i potrzeb
  4. Rozwiązywanie problemów bez kłótni, a poprzez rozmowę
  5. Wspólny rozwój
  6. Cierpliwość i tolerancja
Reklama

Komunikacja w związku – podstawa, bez której nic nie może się udać

Komunikacja w związku to jego podstawowy aspekt. Bez niej nic nie ma prawa się udać. Co więcej, bardzo dużo rozstań dzieje się właśnie z powodu braku dobrej i efektywnej komunikacji. Trzeba wiedzieć, jak rozmawiać o swoich uczuciach, potrzebach, oczekiwaniach, ale i jak słuchać i dawać ukochanej osobie poczucie, że jest dla nas ważna i przez nas rozumiana. Brzmi trudno, ale to wcale nie jest ogromna sztuka. Przedstawiamy kilka wskazówek na to, jak poprawić komunikację w związku i przy okazji wzmocnić waszą relację.

Aktywne słuchanie

W komunikacji nie liczy się tylko mówienie, ale i słuchanie. Często zapominamy o tym, jak ważne jest to, żeby wysłuchać drugiej osoby. Dzięki temu dajemy jej poczucie zrozumienia, bezpieczeństwa oraz wsparcie. Żeby wasza komunikacja była na wysokim poziomie musicie nauczyć się otwierać się przed sobą oraz aktywnie słuchać siebie nawzajem. I dotyczy to każdej rozmowy, nie tylko tej na trudny temat. Zacznij od słuchania na przykład o tym, co wydarzyło się w pracy partnera. Z czasem aktywne słuchanie zastosujesz w trudniejszych konwersacjach.

Komunikacja w związku – jak powinna wyglądać? Sprawdź, czy możesz się jej nauczyć

Komunikacja w związku to kluczowy aspekt każdej relacji. Czy można ustalić jeden, uniwersalny model komunikacji? Przecież każdy z nas jest inny, inaczej komunikuje (lub, co gorsza, nie komunikuje) swoje potrzeby i uczucia. Mimo wszystko, niezależnie od typów osobowości osób w związku, jest to komunikacja asertywna. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć na temat komunikacji w związku.

Wyrażanie swoich uczuć i potrzeb

Efektywna komunikacja to również umiejętność wyrażania swoich uczuć i potrzeb. Jeśli nie zakomunikujesz ich swojemu partnerowi, to on po prostu nie będzie nic o nich wiedział. Nie możesz mieć o to pretensji. Podstawą jest mówienie o tym, co się czuje. Tylko dzięki temu twoja ukochana osoba będzie mogła ci pomóc. Jeśli czegoś chcesz, potrzebujesz lub coś czujesz – powiedz o tym. Może oszczędzić wam to wielu kłótni i problemów. Poczujesz się zdecydowanie lżej.

Rozwiązywanie problemów bez kłótni, a poprzez rozmowę

A skoro o kłótniach mowa. Warto spróbować rozwiązywać problemy na spokojnie, bez krzyku i walki. Rozmawiajcie, a nie kłóćcie się. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Oczywiście, nie jest to łatwe, ponieważ w emocjach mamy tendencję do podnoszenia głosu lub mówienia czegoś, czego tak naprawdę nie mamy na myśli. Jednak warto przejąć nad emocjami wodze i spróbować podejść do nich w konstruktywny sposób. Dzięki rozmowie będzie w stanie przekazać sobie dużo więcej, a co za tym idzie – wasza komunikacja będzie efektywniejsza.

Brak komunikacji w związku – czy można to naprawić? 6 praktycznych porad, by miłość znów kwitła

Pary, które odczuwają brak komunikacji w związku zazwyczaj mierzą się z nierozwiązanymi konfliktami oraz mają trudności z przezwyciężaniu problemów finansowych, związanych z życiem intymnym lub wychowywaniem dzieci. Jednakże komunikację w związku można naprawić – sprawdź jak

Wspólny rozwój

Rozwój jest niezwykle ważny również w kontekście komunikacji. Bardzo istotne jest to, aby nigdy nie spoczywać na laurach, zawsze chcieć więcej i czuć potrzebę rozwoju. A w szczególności, gdy możemy robić to z drugą, na dodatek naszą ukochaną osobą. Angażujcie się w działania, które popychają was do rozwoju osobistego. Bądźcie za siebie wdzięczni i dostrzegajcie mocne strony waszego związku. Zobaczysz, że przełoży się to na waszą komunikację i więź.

Cierpliwość i tolerancja

To bardzo ważne cechy, jednak nie każdy je ma. To niezwykle trudne, żeby wykazywać się cierpliwością i tolerancją. Warto jednak spojrzeć na nie z innej strony. Zaakceptuj, że wasza komunikacja nie zawsze będzie idealna, bo taka nie istnieje. Na waszej drodze z pewnością napotkacie nieporozumienia i trudności. Jednak, jeśli będziecie pracować nad swoją cierpliwością i tolerancyjnością, będzie w stanie zrozumieć siebie nawzajem – na przykład to, czym się różnicie i w czym jesteście podobni. To z kolei przekłada się na efektywniejszą komunikację. Im bardziej i lepiej się znacie, tym łatwiej będzie wam się porozumiewać.

Jak poprawić relacje w związku? Te 5 małych rzeczy odmieni wasz związek

Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić relacje w związku, czytaj dalej. Żeby to zrobić, wcale nie musi dziać się nic złego. Te kilka małych rzeczy jeszcze bardziej wzmocni i poprawi twój związek.
Jak poprawić relacje w związku?
fot. Edward Berthelot / Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama