Cera dojrzała – ekspertki radzą, jak dbać o skórę w wieku 40+. Na co zwrócić uwagę i po które kosmetyki sięgnąć?
Cera dojrzała – jak dbać o nią w wieku 40+ lat? O rady, które spełnią jej wymagania, zapytaliśmy doświadczonych specjalistek: dr Annę Bobkowską, ekspertkę marki Oio Lab i dr Katarzynę Nowogrodzką, dermatolożkę i lekarkę medycyny estetycznej.
- Aleksandra Jóźwiak, Piotr Kowalski
W tym artykule:
- Cera dojrzała – charakterystyka
- Cera dojrzała 40+. Co jest najważniejsze w jej pielęgnacji?
- Najlepszy krem do cery dojrzałej. Ekspertka radzi, jakie składniki powinien zawierać
- Cera dojrzała 40+. Jak o nią dbać?
- Podkład do cery dojrzałej – jaki wybrać?
Cera dojrzała jest wymagająca i nie wybacza już tak dużo, jak wtedy, gdy mamy 20 lat. Jej potrzeby i wymagania zmieniają się wraz z upływającym czasem. Pielęgnacja skóry w wieku 40+ lat powinna być więc uważna, ukierunkowana i regularna. Jak przeciwdziałać starzeniu się cery, łagodzić istniejące zmarszczki, utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i utrzymać jędrność skóry? Poniżej znajdziecie wszystko, co musicie wiedzieć o tym, jak dbać o cerę dojrzałą.
Cera dojrzała – charakterystyka
Cera dojrzała zaczyna się średnio w wieku 40+, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Jak każda inna ma charakterystyczne dla siebie cechy. Pod wpływem czynników zewnętrznych i naturalnego procesu starzenia, skóra zmienia się i zaczyna różnić od tej sprzed lat. Po czym poznać, że twoja cera w pełni dojrzała, oraz że pora zaktualizować rutynę pielęgnacyjną?
Skóra czterdziestolatki ma utrwalone zmarszczki mimiczne, bruzdy nosowo-wargowe, traci gęstość, jędrność, następuje zauważalna zmiana konturów owalu twarzy. Pod oczami pojawiają się obrzęki i cienie. Skóra nie jest już taka promienna i gładka – mówi dr. Anna Bobkowska, eskpertka marki Oio Lab – Powstaje mniej komórek. Istniejące komórki kurczą się, a górne warstwy skóry stają się cieńsze. To może prowadzić do wzrostu szorstkości i suchości, zwiększenia drobnych linii i zmarszczek oraz obszarów przebarwień (znanych jako plamy starcze) oraz upośledzenia gojenia ran i zwiększenia ryzyka infekcji – wyjaśnia.
Cera dojrzała 40+. Co jest najważniejsze w jej pielęgnacji?
Dermatolog wyjaśnia, że priorytety dotyczące pielęgnacji skóry zmieniają się z wiekiem, ale dobór odpowiednich kosmetyków powinien zależeć od biologicznego wieku skóry, a nie wieku metrykalnego. Dlatego warto obserwować swoją skórę i pielęgnować ją przede wszystkim pod kątem tego, czy jest sucha, mieszana lub tłusta. Należy reagować na zmiany, tzn. suchość, zaczerwienione obszary, rozszerzone pory czy wągry.
Jednocześnie należy działać zapobiegawczo i nie można bagatelizować tego, że wraz z wiekiem pojawiają się marszczki. Największym problemem cery dojrzałej jest „degeneracja włókien kolagenowych, spadek poziomu estrogenów, wiotczenie skóry, utrata jędrności i wody”, wyjaśnia dr Katarzyna Nowogrodzka. Podstawowa pielęgnacja powinna wyglądać tak samo, ale w przypadku cery dojrzałej należy zwrócić uwagę na głębsze odżywienie. Dostarczą go np. maseczki w płachcie, które są nasycone substancjami aktywnymi.
Jak dbać o cerę po 30-stce? Pielęgnacyjne rytuały, które warto wprowadzić w życie od zaraz
Jak dbać o cerę w wieku 30 lat, a czego kategorycznie unikać? Podpowiadamy, jak po 30-stce właściwie pielęgnować twarz rano a jak wieczorem i jakich kosmetyków używać, by mieć piękną i zdrową cerę. Oto największe sekrety dbania o cerę po 30-stce!Najlepszy krem do cery dojrzałej. Ekspertka radzi, jakie składniki powinien zawierać
Eksperci są zgodni – kobiety w wieku 40+ i starsze powinny używać kosmetyków, które zawierają silne składniki przeciwstarzeniowe, nawilżające, odżywcze, a także są bogate w przeciwutleniacze i peptydy. Największym wrogiem cery są wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia, niszcząc włókna kolagenowe. Jednym z najskuteczniejszych składników, jeśli chodzi o ochronę cery dojrzałej przed wolnymi rodnikami, są antyoksydanty, które pomagają zachować równowagę.
Najpopularniejsze wśród nich są witamina C o działaniu rozjaśniającym i rozświetlającym skórę, konieczna do regeneracji kolagenu, tokoferol, czyli witamina E, chroniąca witaminę C przed utlenieniem, spowalniająca procesy starzenia czy flawonoidy działające protekcyjnie na skórę – zdradza nam dermatolog dr Katarzyna Nowogrodzka.
Innymi składnikami, które doskonale sprawdzą się w pielęgnacji cery dojrzałej, są poniższe. Zostały dokładnie i wielokrotnie przebadane pod tym kątem, a ich skuteczność potwierdzają liczne prace naukowe:
- fitoestrogeny
- retinol i retinal,
- kwas hialuronowy,
- astaksantyna,
- resweratrol,
- ceramidy.
Dr Anna Bobkowska, ekspertka marki Oio Lab, poleca poniższe serum dedykowane cerze dojrzałej. Doskonałym połączeniem organicznych olejów i retinolu o wysokim stężeniu jest olejek Oio Lab Lanula Night. To kuracja przeznaczona dla skóry, która wymaga działania przeciwzmarszczkowego i silnego nawilżenia. Zawiera 5% uwodornionego Retinolu H-10, który wygładza zmarszczki poprzez zwiększanie produkcji kwasu hialuronowego – mówi.
Jak dbać o cerę po 20. roku życia? Oto sprawdzone sposoby na piękną skórę
Jak dbać o cerę, mając niewiele ponad 20 lat? Co zrobić, aby zachować młody wygląd skóry? O to, jak pielęgnować twarz po 20. roku życia pytamy ekspertów marki Oio Lab oraz Katarzynę Nowogrodzką - dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z kliniki Dermamed.Cera dojrzała 40+. Jak o nią dbać?
Poza nawilżaniem, odżywianiem oraz wskazanymi wcześniej składnikami, które należy włączyć do pielęgnacji cery dojrzałej, warto wzbogacić i zintensyfikować ją, wykonując samodzielnie masaż twarzy. Możesz robić to palcami, albo wspomóc się rollerem z jadeitu lub kamieniem gua sha, które wpływają na poprawę konturu i owalu twarzy. Efekty kilkuminutowego masażu, wykonywanego regularnie, są zaskakujące. Poprawia krążenie i wspomaga drenaż limfatyczny, w efekcie czego redukuje obrzęki i opuchliznę oraz wpływa na jędrność skóry.
Jeśli masz taką możliwość, możesz zdecydować się na profesjonalne zabiegi na twarz. Przy cerze dojrzałej dobrze sprawdzi się mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa czy zabiegi laserowe. Pobudzą procesy naprawcze, wspomogą regenerację skóry oraz przyniosą mocniejsze efekty w krótszym czasie. Pamiętaj, że w ich utrzymaniu kluczowa jest domowa pielęgnacja opierająca się na systematyczności i sumienności.
Podkład do cery dojrzałej – jaki wybrać?
Podkład do cery dojrzałej powinien nawilżać, być lekki, nie podkreślać zmarszczek, zawierać składniki przeciwstarzeniowe i zapewniać naturalne, promienne wykończenie. Warto postawić na taki o średnim lub pełnym kryciu, który zakamufluje oznaki zmęczenia i (częściowo) starzenia, zapewniając optyczne odmłodzenie. Poniżej znajdziesz propozycje, które sprawdzą się doskonale.