Jak dbać o cerę po 30-stce? Pielęgnacyjne rytuały, które warto wprowadzić w życie od zaraz
Jak dbać o cerę w wieku 30 lat, a czego kategorycznie unikać? Podpowiadamy, jak po 30-stce właściwie pielęgnować twarz rano a jak wieczorem i jakich kosmetyków używać, by mieć piękną i zdrową cerę. Oto największe sekrety dbania o cerę po 30-stce!
Jak dbać o cerę po 30-stce? Kilka zasad właściwej pielęgnacji
Jeśli właśnie skończyłyście 30 lat, nie mamy dla was dobrych wiadomości. Starzejecie się już od jakiś pięciu i nie pozostaje to bez wpływu na wygląd waszej skóry. Cóż, życie... Proces starzenia można jednak opóźnić. Pomoże w tym odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o cerę w wieku 30 lat? Znamy odpowiedź. Oto kilka zasad, które warto wprowadzić w życie, by po 30-stce cieszyć się piękną i promienną skórą.
Jak w wieku 30 lat pielęgnować twarz rano
Właściwa pielęgnacja cery to najlepszy prezent jaki możemy zrobić sobie na 30. urodziny. To właśnie wtedy skóra zaczyna tracić jędrność i zdolność szybkiej regeneracji. Podstawą jest więc odpowiednie oczyszczanie, nawilżanie i wzmożona ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. I to już od samego rana! Dbanie o cerę rozpoczynamy zaraz po przebudzeniu. Zaczynamy od jej dokładnego oczyszczenia. Zwłaszcza, że to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji cery po 30-stce. By usunąć ze skóry nadmiar sebum, pot czy roztocza, które mogą pojawić się na niej po nocy, najlepiej sięgnąć po wodę. Zgodnie z zaleceniami dermatologów lepiej unikać jednak zwykłej kranówki, która może wysuszać skórę, i zastąpić ją wodą termalną (bogatą w składniki odżywcze i łagodzącą wszelkie podrażnienia). Równie dobrym wyborem jest płyn micelarny albo hydrolat. Nie naruszymy wówczas naturalnego PH skóry. Pod żadnym pozorem nie używajcie za to produktów zawierających alkohol – nawet, a właściwie zwłaszcza – przy cerze trądzikowej. Alkohol nie tylko podrażnia skórę, ale i mocno wysusza, prowokując do dodatkowej produkcji sebum (i tu zaczyna się błędne koło).
Kiedy usuniemy ze skóry twarzy wszelkie zanieczyszczenia, warto sięgnąć jeszcze po tonik. Po 30-stce oczyszczanie skóry powinno być bowiem dwuetapowe, czytaj o wiele bardziej dokładne. Dzięki temu składniki odżywcze z kremów, będą dla skóry lepiej przyswajalne. A przecież o to nam właśnie chodzi. I tu dochodzimy do etapu drugiego pielęgnacji – sięgamy po krem. Po 30-stce zwykły krem nawilżający może nie być wystarczający, lepiej postawić na krem z witaminą C, który rozjaśnia cerę (i wszelkie przebarwienia) i ma działanie przeciwzmarszczkowe. Wspomaga także produkcję kolagenu, która skórze po 30-stce przychodzi z coraz większą trudnością. Krem z witaminą C pomaga także w walce z wolnymi rodnikami, głównymi winowajcami procesu starzenia. Kolejny winny? Promienie słoneczne, dlatego tak ważna w prawidłowej pielęgnacji skóry – zwłaszcza w trzeciej dekadzie życia – jest używanie kremów z filtrem. W okresie zimowym wystarczy filtr SPF 20 (chyba, że wybieramy się w góry, wtedy powinien być jak najwyższy), od maja do września lepiej zdecydować się na SPF 50. I kremem z filtrem posmarować nie tylko twarz, ale i szyję oraz dłonie. To właśnie tam skóra jest najcieńsza i najbardziej wrażliwa, a tym samym najbardziej narażona na procesy starzenia.
Pielęgnacja skóry po 30-stce: Wieczorne rytuały
O oczyszczaniu nie wolno zapominać także wieczorem. Zwłaszcza, że do usunięcia mamy zanieczyszczenia z całego dnia, a także makijaż. Tym bardziej na rytuał warto poświęcić nieco więcej czasu. Po dokładnym oczyszczeniu cery (opisanym powyżej), skórę warto spryskać specjalną esencją z kwasem hialuronowym, który zapobiega powstawaniu zmarszczek. Nasz wybór? Cytrusowa esencja z acerolą polskiej marki Iossi, specjalizującej się w kosmetykach naturalnych., która nie tylko neutralizuje zmarszczki, ale i wyrównuje koloryt skóry i łagodzi podrażnienia. Dodatkowo doskonale nawilżając skórę (dzięki zawartości hydrolatu z zielonej herbaty i kwiatu lipy w połączeniu z kompleksem pomarańczy, limonki i cytryny). Zdjęcie znajdziecie w naszej galerii.
7 rzeczy, których NIE wolno robić, mając cerę trądzikową.
Następnie pora sięgnąć po krem. Wieczorem niech będzie to odżywczy krem na noc (może być przeciwzmarszczkowy) albo serum z retinolem (pochodną witaminy A). Ten drugi wygładzi skórę i pobudzi ją do regeneracji. Wcześniej można także nałożyć na skórę maseczkę. Uwaga! Po 30-stce szczególnie ważne jest by nie tylko dbać o cerę, ale i o skórę na szyi i dekolcie, która podobnie jak twarz wymaga codziennego nawilżania o odżywiania. Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po krem pod oczy. Skóra wokół oczu jest bowiem jedną z najdelikatniejszych i to tam najszybciej widać pierwsze oznaki starzenia.
Jak dbać o cerę po 30-stce, czyli o czym pamiętać zawsze?
W pielęgnacji skóry, nie tylko po 30-stce, warto pamiętać także o regularnym peelingu. Robiony raz lub dwa razy w tygodniu usunie martwy naskórek i przygotuje skórę na przyjęcie składników odżywczych. O skórę po 30-stce można zadbać także od środka – nie tylko za pomocą odpowiedniej diety, ale i suplementacji. Polecamy witaminę E, która działa ochronnie na komórki skóry i witaminę C, o której zaletach pisaliśmy powyżej. Co jeszcze jest ważne w pielęgnacji cery po 30-stce. Sen! To właśnie podczas snu skóra regeneruje się przecież najlepiej. Proces ten najbardziej efektywny jest między 22.00 a północą. Po 30-stce zapomnijcie więc o zarywaniu nocy. Seriale na Netfliksie muszą poczekać!
Internautki zachwycają się tą wcierką do włosów. Pobudza porost włosów i powstawanie „baby hair”
1 z 1
Cytrusowa esencja do twarzy Acerola marki Iossi