Hydrolat – co to jest? Jak działa? Podpowiadamy, jak dobrać hydrolat do potrzeb skóry
Co to jest hydrolat, jak działa i jaki rodzaj wybrać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, a także tłumaczymy, dlaczego warto mieć ten kosmetyk w swojej kosmetyczce. I to niezależnie od wieku czy typu skóry.
- Marta Waglewska, Joanna Twaróg - Senior Multimedia Editor
W tym artykule:
- Co to jest hydrolat?
- Jak stosować hydrolat? Na co zwrócić uwagę kupując hydrolat?
- Jak dobrać hydrolat do rodzaju cery? Najpopularniejsze hydrolaty
- Hydrolat różany - właściwości
- Hydrolat lawendowy - właściwości
- Hydrolat oczarowy - właściwości
- Hydrolat z kwiatu pomarańczy - właściwości
- Hydrolat z aloesu - właściwości
Hydrolat to jeden z najważniejszych kosmetyków do pielęgnacji w naszych kosmetyczkach. Jest naturalny, delikatny, a do tego wielofunkcyjny. Na próżno szukać negatywnych recenzji na temat jego działania. Jeśli sięgniemy po produkt dopasowany do potrzeb naszej skóry, możemy się spodziewać cudownych efektów. No dobrze, pora na konkrety. Jak znaleźć ten ideał? Na to oraz inne pytania związane z hydrolatami w codziennej pielęgnacji odpowiadamy poniżej.
Co to jest hydrolat?
Hydrolat to nic innego, jak woda kwiatowa powstała podczas procesów destylacji materiału roślinnego. Za to jeśli chodzi o działanie, najprościej mówiąc to naturalny zamiennik toniku - tonizowanie skóry po jej oczyszczeniu to właśnie jego zadanie. Jeśli jesteście fankami koreańskich kosmetyków, ten z powodzeniem posłuży jako baza do stworzenia roślinnej esencji (wtedy nie nie przecieramy twarzy płatkiem nasączonym takim preparatem, tylko wklepujemy go w skórę).
Jak stosować hydrolat? Na co zwrócić uwagę kupując hydrolat?
Wystarczy spryskać nim twarz i przetrzeć ją płatkiem kosmetycznym - w ten sposób usuwa sie resztki makijażu i potu, z którymi nie poradził sobie płyn micelarny. Za to rano hydrolat z powodzeniem sprawdzi się jako zamiennik preparatów myjących (o ile skóra nie jest tłusta). Wybierając właściwy dla siebie hydrolat warto zwrócić uwagę na to, żeby w składzie znalazły się konserwanty (tak, dobrze czytacie) - to produkt łatwo psujący się i w przeciwnym razie nie zdążyłybyście w pełni odczuć jego dobroczynnych właściwości. Istotne jest też to, by upewnić się, że sięgamy po prawdziwy hydrolat, a nie sztucznie perfumowaną wodę - ta druga lubi się pod niego podszywać.
Najlepszy hydrolat dla 20-latki. Jaki produkt wybrać?
Hydrolat to jeden z naszych ulubionych kosmetyków do pielęgnacji. Jest w 100% naturalny i zbawiennie działa na skórę. Podpowiadamy, jakie produkty powinny znaleźć się w kosmetyczkach 20-latek!Jak dobrać hydrolat do rodzaju cery? Najpopularniejsze hydrolaty
Ze względu na to, że hydrolat jest bardzo delikatny i ma PH zbliżone do naturalnego odczynu skóry, można śmiało stosować go nawet w okolicach oczu i w przypadku skóry wrażliwej. Ta ostatnia może jednak nie polubić się z hydrolatem z czarnej porzeczki albo takim z zawartością kwasów owocowych. Do grona najpopularniejszych należą m.in. hydrolat różany, hydrolat lawendowy czy hydrolat oczarowy. Sprawdź poniżej, jak działają.
Hydrolat różany - właściwości
Hydrolat różany ma wiele fanek. Sprawdzi się u posiadaczek każdego rodzaju cery, nawet wrażliwej czy skłonnej do podrażnień. Cudownie nawilża. Poza tym działa kojąco i antyseptycznie i rozjaśniająco.
Hydrolat lawendowy - właściwości
Będzie odpowiedni dla skóry tłustej, trądzikowej i dojrzałej oraz podrażnionej, a to za sprawą łagodzących i gojących właściwości. Dodatkowo hydrolat lawendowy będzie działał antyoksydacyjnie. Dobrze odnajdzie się w towarzystwie hydrolatu z kocanki i hydrolatu rozmarynowego.
Hydrolat oczarowy - właściwości
Hydrolat oczarowy się w przypadku skóry wrażliwej, naczynkowej i podrażnionej np. depilacją, dzięki ściągającym i antybakteryjnym właściwościom. Można łączyć go z hydrolatem z neroli i drzewa herbacianego.
Hydrolat z kwiatu pomarańczy - właściwości
Kolejny na naszej liście jest hydrolat z kwiatu pomarańczy. U kogo sprawdzi się najlepiej? Jak działa? Będzie wytchnieniem przede dla skóry z trądzikiem różowatym i mieszanej - ściąga, regeneruje, a także działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Hydrolat z aloesu - właściwości
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć hydrolatu z aloesu, który wykazuje właściwości łagodzące i regenerujące. Świetnie sobie radzi ze stanami zapalnymi. Dodatkowo pomaga w kontrolowaniu wydzielania sebum.
--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.