Gua sha – co to jest? Tłumaczymy, jak i dlaczego warto wykonywać masaż twarzy za pomocą kamiennej płytki
Jak się okazuje, kamienny roller do masażu twarzy ma sporą konkurencję. A jest nią gua sha, czyli niewielka płytka o charakterystycznym – zaokrąglonym kształcie. Jak wykonać masaż twarzy i cała za jej pomocą? Dlaczego warto mieć ją w swojej kosmetyczce? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
- Marta Waglewska, Joanna Twaróg - Senior Multimedia Editor
W tym artykule:
- Co to jest gua sha?
- Gua sha a roller jadeitowy - różnice
- Jak wygląda gua sha?
- Co to jest gua sha i do czego służy? W jakim celu używa się gua sha?
- Jak używać gua sha? Czyli masaż gua sha krok po kroku
- Masaż gua sha na ciało – na co pomaga
- Gua sha – opinie
- Gua sha – gdzie kupić?
Gua sha brzmi dość tajemniczo. Warto jednak zaznajomić się z tym terminem – twoja skóra na pewno ci za to podziękuje. Chodzi bowiem o akcesorium, za pomocą którego można wykonać (bardzo skuteczny, a zarazem przyjemny) masaż twarzy oraz ciała. Jest ono zrobione z (delikatnie chłodzącego) kamienia, ma charakterystyczny kształt i – według wielu osób – działa lepiej niż znany już na całym świecie roller jadeitowy. Jak masować twarz, szyję oraz ciało za pomocą gua sha? Dlaczego warto zainwestować w ten gadżet urodowy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Co to jest gua sha?
Jadeitowy masażer do twarzy to bezdyskusyjnie najmodniejszy gadżet kosmetyczny ostatnich lat. Niespodziewany hype na ten produkt podkręca fakt, że w większości sklepów jest permanentnie wyprzedany i aby stać się jego właścicielem, nie wystarczy jedynie tego chcieć, ale trzeba wpisać się na... listę oczekujących. I podczas gdy kolejki nie maleją, a cierpliwe miłośniczki nowości beauty pod hasłem koreańskiej pielęgnacji pokornie czekają, by wreszcie stać się ich posiadaczkami, uwagę skrada jego następca – kamienna płytka gua sha. Na dodatek, jak się okazuje, jest od niego o niebo lepsza!
Gua sha a roller jadeitowy - różnice
Gua sha ma całkiem inną formę od rollera – to płaska jadeitowa płytka o tym samym przeznaczeniu, czyli stosowana do masażu twarzy i szyi. Jest jednak znacznie bardziej zaawansowanym urządzeniem. Podczas gdy masażer przede wszystkim odpowiada za przywrócenie skórze dobrego ukrwienia i usuwa opuchliznę, gua sha stosowana regularnie pozwala dodatkowo na dłużej zachować młodość skóry ze względu na swoje działanie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Różnica polega także na technice masowania – roller gładzi skórę, a do masażu gua sha używamy większego nacisku i bardziej przypomina to drapanie.
Roller do twarzy – czy naprawdę działa? Wyjaśniamy, dlaczego warto zaopatrzyć się w kamienny masażer i podpowiadamy, gdzie go kupić!
Makijażystki, redaktorki urody i beauty influencerki uwielbiają kamienne rollery do masażu twarzy, na czele z tymi, które zostały wykonane z jadeitu i różowego kwarcu. Czy naprawdę warto zainwestować w masażer do twarzy? A jeśli tak, to w jaki i gdzie kupić te najlepsze? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!Jak wygląda gua sha?
Płytka gua sha jest płaska, ale jej boki są zaokrąglone – zazwyczaj jeden z dwóch dłuższych ma niewielkie wgłębienie, a jeden z krótszych zakończony jest na kształt litery V, albo jak kto woli, serca. Choć prawda jest taka, że na rynku dostępne są one w różnych, także bardziej trójkątnych kształtach. Masaż gua sha nie jest trudny, ale wymaga cierpliwości i poświęcenia sobie chwili czasu. Można wykonać go po nałożeniu kremu albo olejku, a także po nałożeniu maski w płachcie – ten ostatni sposób da najlepsze efekty. W każdym wypadku poza działaniem terapeutycznym dla skóry sięgnięcie po gua sha spowoduje lepszą absorbcję preparatu pielęgnacyjnego.
Co to jest gua sha i do czego służy? W jakim celu używa się gua sha?
Gua odznacza pocieranie, a sha to nic innego, jak czerwona wysypka, czyli już sama nazwa zdradza, czego możemy się spodziewać – ta bowiem pojawia się w skutek uwalniania ciepła spowodowanego pocieraniem właśnie. Co ważne, gua sha to nie tylko nazwa samego narzędzia, ale także techniki masażu terapeutycznego mającego na celu usprawnienie odprowadzania limfy, poprawę cyrkulacji krwi i pobudzenie energii witalnej ciała. Co ciekawe, to wcale nie koreański wynalazek – zwyczaj masowania twarzy płytką gua sha był ulubionym rytuałem Chinek już w starożytności. Technika ta wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i używano go także do uśmierzania bólu, ujędrniania skóry i przyspieszenia procesu usuwania z niej toksyn oraz dotleniania skóry. Dodatkowo pocieranie wzmaga wzrost nowych komórek, dzięki czemu zapewnia działanie odmładzające.
Jak używać gua sha? Czyli masaż gua sha krok po kroku
Podstawa to odpowiednio wypielęgnowana skóra. Pierwszy krok to przygotowanie skóry. Oczyść dokładnie cerę z pozostałości kosmetyków i innych zanieczyszczeń, a następnie zaaplikuj tonik lub hydrolat. Ostatni etap to krem nawilżający, serum do twarzy lub olejek, którego używasz na co dzień. To ważne, aby zapewnić płytce gua sha poślizg. Dzięki temu masaż twarzy będzie łatwy i przyjemny, a zaaplikowane produkty lepiej się wchłonął i dadzą lepsze efekty!
Masaż zaczynamy od szyi – tuż przy obojczyku ustawiamy płytkę krawędzią do skóry i przesuwamy aż do linii żuchwy. Następnie masujemy policzki – zaczynamy tuż przy linii nosa i przesuwamy płytkę ustawioną do skóry pod kątem 90 stopni, ruchem ku górze, aż do samego ucha. Dalej czas na okolice oczu. Są dwa sposoby, jak to zrobić: albo klasycznie, czyli od kącików oczu na zewnątrz, albo w przeciwnym kierunku, z tym że ta druga opcja obejmuje jednocześnie masaż górnej powieki, a więc przesuwamy płytkę od zewnątrz oka ku kącikom i zawijamy do góry. Następnie masujemy czoło – tutaj postępujemy analogicznie, jak w przypadku policzków, czyli od środka w bok i tak samo z drugiej strony. Masaż kończymy pionowym gestem – zaczynamy tuż pod nosem i prowadzimy gua sha wzdłuż jego linii dalej przez całe czoło i kończymy u nasady włosów. Ważna uwaga: każde pociągnięcie płytką powtarzamy 10 razy. I jeszcze jedno: tak jak w przypadku jade rollera, ruchy wykonujemy w kierunku ku górze i na zewnątrz.
Masaż gua sha na ciało – na co pomaga
Co ciekawe, twarz to nie jedyny obszar, który możemy poddać działaniu tego masażu. W medycynie chińskiej z powodzeniem stosowany był także na plecach, pośladkach, ramionach i nogach w celu zmniejszenia opuchlizny i ujędrnienia skóry. W tych miejscach masażysta może pozwolić sobie na dużo większy ucisk. Jednak nawet lekki pozwala rozbić energię chi, co w efekcie zmniejsza stany zapalne, rozluźnia mięśnie i wyzwala uczucie wewnętrznego ciepła. Dodatkowo ma właściwości przyspieszające procesy naprawcze w organizmie, w tym gojenie się ran i często stosuje się go w leczeniu przewlekłego bólu. Co ważne, po masażu nie wolno się kąpać, opalać ani stosować kosmetyków, np. balsamów czy kremów.
Gua sha – opinie
Wiele osób zastanawia się, czy masaż wykonywany za pomocą płytki gua sha naprawdę działa. Opinie dziewczyn, które miały okazje użyć tego rodzaju akcesorium do pielęgnacji (w tym klientek popularnych drogerii i perfumerii internetowych), mówią jednak same za siebie. Masaż gua sha rzeczywiście przynosi upragnione efekty, m.in. zmniejsza opuchliznę i ujędrnia skórę. Ale pod jednym warunkiem. Chcąc zauważyć poprawę, należy wykonywać masaż gua sha regularnie.
Gua sha – gdzie kupić?
Gua sha jest coraz łatwiej dostępna, a to ze względu na jej rosnącą popularność na całym świecie, w tym w Polsce. Możesz ją kupić zarówno stacjonarnie, jak i online – w popularnych drogeriach, na czele z Rossmann oraz w perfumeriach, np. w Notino, Douglas i Sephora. Warto wspomnieć, że wykonane z jadeitu albo różowego kwarcu płytki do masażu coraz częściej pojawiają się także w ofertach mniejszych marek. Sprawdź poniżej i wybierz idealną płytkę do masażu twarzy oraz ciała dla siebie.
Przetestowałam jadeitowy wałeczek do masażu twarzy (i powiem Ci czy on działa)
Influencerki oszalały na jego punkcie, choć medycyna chińska zna go od wieków. Jadeitowy roller do masażu twarzy nie kosztuje dużo, ale daje niesamowite efekty. Kupiłam go i wypróbowałam na własnej skórze. A teraz powiem ci, jak działa.--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.