Reklama

W tym artykule:

  1. „Król internetu”: fabuła
  2. „Król Internetu”: obsada i twórcy
  3. „Król internetu”: zobacz zwiastun
Reklama

Urodzić się w takiej rodzinie to jak wygrać los na loterii. Gia (właściwie Giancarla) Coppola przyszła na świat w 1987 w Los Angeles jako wnuczka Francisa Forda Coppoli i bratanica Sofii Coppoli.

Już jako dziecko zagrała kilka epizodycznych ról w filmach swojego dziadka (m.in. „Ojciec chrzestny III” czy „Nowojorskie opowieści”). Głośno zrobiło się o niej jednak dopiero w 2013 roku za sprawą filmu „Palo Alto”, który wyreżyserowała. Obraz z Emmą Roberts i Jamesem Franco nieźle namieszał. Krytycy nie szczędzili złośliwości: oto bogate, uprzywilejowane dzieciaki robią projekt o problemach typowych, nieuprzywilejowanych nastolatków. Mimo to młodziutką reżyserkę doceniono za umiejętność portretowania nostalgii i ucho do dialogów.

Jakie jest jej kolejne dzieło filmowe, czyli „Mainstream”, którego światowa premiera miała miejsce na festiwalu filmowym w Wenecji 2020 (sekcja „Orizzonti”), a które dopiero teraz trafia na ekrany polskich kin?

Ile kobiet reżyserek miało do tej pory szansę na Oscara? Zdecydowanie za mało

W tym roku aż dwie kobiety mają szansę na Oscara za najlepszą reżyserię. Aż, bo historia najważniejszych nagród w przemyśle filmowym do tej pory nie rozpieszczała reżyserek, żeby nie powiedzieć, że mocno je dyskryminowała. Podobno przyszła pora na spore zmiany. Czy tegoroczna gala będzie ich inauguracją?
Ile kobiet reżyserek miało do tej pory szansę na Oscara? Zdecydowanie za mało
Na zdjęciu odbierająca Oscara Kathryn Bigelow, fot. Getty Images

„Król internetu”: fabuła

Tym razem Gia Coppola mierzy się z tematem social mediów i ich wpływu na nasze funkcjonowanie. O czym konkretnie opowiada?

Rzecz jest o Frankie, młodej filmowczyni, która aktualnie pracuje jako barmanka w jednym z hollywoodzkich klubów komediowych i nie ma jasnej wizji swojej kariery. Do czasu. Pewnego dnia spotyka w centrum handlowym ekscentrycznego Linka w kostiumie karalucha (jak bowiem wiadomo, w Hollywood nawet robale marzą o sławie), który wygłasza do jej kamery płomienny antykonsumpcyjny monolog. Po wrzuceniu na YouTube wideo zyskuje status wiralu.

Wkrótce Frankie, jej przyjaciel Jake i Link wspólnie uruchamiają program „Your Phone or Your Dignity” („Twój telefon albo twoja godność”), w którym Link zabiera uczestnikom smartfony i daje wybór. W zamian mogą otrzymać dumb phone’a (telefon komórkowy starszej generacji z małym, bezdotykowym wyświetlaczem). Jeśli jednak zależy im na zwrocie smartfona, muszą zrealizować upokarzające zadanie.

Wkrótce program, który w wydźwięku ma być antykomercyjny, staje się maszynką do zarabiania pieniędzy. No właśnie…. Czy na antykomercji można zarabiać? To jedno z najważniejszych pytań, które stawia Coppola w swoim najnowszym filmie.

Fascynuje mnie, jak ta nowa forma łączności wpływa na promowanie narcyzmu i niepewności – mówiła reżyserka, wyjaśniając swój pomysł na ten obraz. - Większość użytkowników mediów społecznościowych fałszywie przedstawia aspekty swojego życia. Te białe kłamstwa powodują masowe poczucie nieadekwatności. 'Mainstream' jest ostrzeżeniem przed nieustannym praniem mózgu.

Justyna Lis o samoakceptacji w erze mediów społecznościowych: „Trudno czuć się wystarczającą w świecie, który ciągle każe nam być najlepszymi wersjami samych siebie” [Czule o ciele]

Influencerka Justyna Lis opowiedziała o (momentami wyboistej) drodze do samoakceptacji, a także o tym, jak okazuje sobie czułość na co dzień. Dlaczego zdecydowała się mówić o miłości do siebie i własnego ciała na Instagramie czy TikToku? Czy to jej misja?

„Król Internetu”: obsada i twórcy

Mówiąc krótko, „Król Internetu” to film traktujący o tym, jak łatwo dziś z pomocą social mediów wejść (nawet outsiderom, krytykującym główny nurt kultury) do mainstreamu i zagubić pierwotne idee. Scenariusz napisała reżyserka do spółki z Tomem Stuartem – dotychczas aktorem, znanym m.in. z ról w „Dobrym roku” czy „Szpiegu”.

W rolach głównych wystąpili:

  • Andrew Garfield jako Link (od czasu światowej premiery filmu Coppoli brytyjsko-amerykański aktor zdążył zagrać w „Spider-Manie: Bez drogi do domu” i musicalu „tick, tick... BOOM!” Lin-Manuela Mirandy.
  • Maya Hawke w roli Frankie (córkę Umy Thurman i Ethana Hawke’a znacie z roli Robin w „Stranger Things”)
  • Nat Wolff - filmowy Jake („Grand Budapest Hotel”, „Kochankowie z Księżyca”)
  • Jason Schwartzman wcielający się w Marka („Gwiazd naszych wina”).

Na ekranie zobaczymy też znanych youtuberów, takich jak: Jake Paul i Patrick Starr.

„Król internetu”: zobacz zwiastun

Choć film nie zebrał u krytyków najwyższych not (powtarzają się opinie, że „Mainstream” to próba stworzenia „satyry na wiralową sławę, co ostatecznie staje się dość oczywistym komentarzem do tej kwestii, o przestarzałym przesłaniu”), warto samodzielnie przekonać się, co się Coppoli udało, a co poszło nie tak.

Polska premiera „Króla Internetu” została zaplanowana na 4 lutego. Zanim film wejdzie na ekrany kin, zobaczcie oficjalny zwiastun „Króla internetu” i przekonajcie się, czy to jest klimat, który wam odpowiada.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama